تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

دانلود تحقیق نام گذاری سال اقتصادمقاومتی ، اقدام و عملشناسه محصول: 1119372
موجود

دانلود تحقیق نام گذاری سال اقتصادمقاومتی ، اقدام و عمل

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نام گذاری سال اقتصادمقاومتی ، اقدام و عمل

دانلود تحقیق نام گذاری سال اقتصادمقاومتی ، اقدام و عمل

فهرست مطالب

مقدمه. 1

تعریف اقتصاد مقاومتی.. 1

محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی.. 2

حمایت ازتولید ملی.. 2

سیاست های اصل 44 قانون اساسی.. 3

توجه به نخبگان واستفاده ازفناوری نوین.. 3

اقتصاد مقاومتی، تحقق جهاد اقتصادی.. 4

مهار سوداگری و فساد، گام اول تحقق اقتصاد پایدار. 4

مردمی سازی اقتصاد، ارتقاء مقاومت اقتصادی دربرابر تحریم ها 4

خلاصی از وابستگی به درآمد نفت، مصداق خود اتکایی.. 5

اولویت بندی شرکای تجاری ایران. 5

فرهنگ سازی اولویت تولید بر واردات و خرید کالای داخلی.. 6

اقتصاد مقاومتی و تحریم ها 6

نقش دولت و مردم در تحقق اقتصاد مقاومتی.. 9

نقش دولت.. 9

تثبیت نرخ ارز. 9

اشتغال زائی.. 10

ثبات قیمت ها 10

اصلاح ساختار دولتی.. 10

نقش مردم. 11

مدیریت مصرف.. 11

قناعت(ساده زیستی و دوری ازتجملات) 12

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به شرح زیر است. 13

تولید ثروت حلال. 16

ترجیح مصرف کالای داخلی برکالای خارجی.. 16

موانع وچالشهای پیش روی اقتصاد مقاومتی.. 17

نتیجه گیری و پیشنهادات.. 19

منابع. 21


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق میکروفنشناسه محصول: 1119374
موجود

دانلود تحقیق میکروفن

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق میراث فرهنگی و حفاظت از آنشناسه محصول: 1119376
موجود

دانلود تحقیق میراث فرهنگی و حفاظت از آن

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق میراث فرهنگی و حفاظت از آن

دانلود تحقیق میراث فرهنگی و حفاظت از آن

مقدمه :

میراث فرهنگی و حفاظت ازآن مقوله ای است که امروزه بسیاری از جوامع به خصوص جوامع پیشرفته ای که حتی پشتوانه چندان غنی تاریخی و فرهنگی ندارند به صورت کاملا تخصصی به آن می پردازند. پیشینه تاریخی و فرهنگی غنی در کشور ما ، اهمیت پرداختن به این زمینه تخصصی را کاملا مشخص و ضروری می نماید

بر اساس تعریف جامع حقوقی و دستور العمل های بین المللی، به کلیه ارزشهایی که توسط گذشتگان برای ما به میراث گذاشته شده اند و ما موظف هستیم آنها را تبدیل به ثروت فرهنگی کنیم، میراث فرهنگی گفته می شود. ارزشهای فرهنگی می تواند شامل ارزشهای تاریخی، اجتماعی، زیبائی شناختی و علمی باشند. طبق تعاریفی اگر ارزش میراثی به جا مانده، قدمتی بیش از صد سال داشته باشد ارگانهایی مانند سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موظف به حفاظت از آن هستند.

اما هر پدیده با قدمت صد سال را نمی شود حفاظت کرد و نتیجتا ارزشهای دیگری مد نظر است به عنوان مثال ارزشهای اجتماعی که برخواسته از نظام ارزش گذاری گروهی خاص از جامعه باشد، خاکریزی از جنگ که برای افرادی که این فضا را حس کرده اند مقدس است ولی سایر افراد این ارزش را حس نمی کنند یا خانه استاد    شهر یار در تبریز که با قدمتی کمتر از صد سال دارای ارزش اجتماعی است و یک ارزش میراثی محسوب می شود که باید نگهداری شود.

این ارزشها صرفا بنا نیستند ممکن است بنا باشد، شیء باشد، آثار فرهنگی و تاریخی منقول و غیر منقول باشد، حتی قصه ها و ضرب المثلها و بازیها هم بخشی از این مجموعه محسوب می شوند.

در مورد ارزشهای زیبایی شناختی می توان به موزه هنر های معاصر اشاره کرد که تاریخی نیست ولی به لحاظ ترکیب خاص و معیار های زیبائی شناختی آن، باید حفاظت شود. در زمینه ارزشهای علمی معمولا اولین ها شامل اقدامات حفاظتی می شوند. به عنوان مثال در زمینه دانش ساختمان و سازه، اولین پل فلزی که در ایران ساخته شده است، اولین گنبد یا طاق، یک بنای خشتی مانند آنچه در بم تخریب شد، معرف بخشی از یک دانش هستند و ایجاد مسوولیت حفاظت می کنند بنابر این به طور کلی مجموعه پدیده هایی که دارای ارزش تاریخی، اجتماعی، زیبایی شناختی و علمی هستند در رده حفاظت میراث فرهنگی قرار می گیرند.

اقداماتی که در زمینه حفاظت از ارزشهای میراث فرهنگی صورت می گیرد:

حفاظت عنوان اقدامات کلی شامل تمام زمینه های تخصصی است که باید انجام شوند تا این ارزشها برای ما و آیندگان حفظ شوند و شامل چند نحوه برخورداست و به ترتیبی که توضیح می دهیم مداخله در پدیده میراثی بیشتر می شود، اولین بخش ، نگهداری(preservation) است. در این مرحله موظف هستیم که پدیده را همانطور که هست حفظ کنیم زیرا خود همان کالبد گویای ارزش است و اگر بخواهیم آنرا به حالت اولیه برگردانیم ارزش آن از بین می رود. به عنوان مثال در ارگ علیشاه تبریز جای گلوله های دوران مشروطیت موجود است، وجود این آثار روی دیواره ها باعث نمی شود برای حفظ ارزش، قسمت گلوله خورده را باز سازی کنیم و حفاظت از این اثر در مرحله نگهداری باقی می ماند و اتفاقی که در گذشته افتاده است به آیندگان معرفی می شود. در این مرحله به ساختار بنا استحکام می بخشیم و جلوی فرسایش در اثر باد و باران و باکتریها و تخریب های مصنوعی را می گیریم.

در مرحله دوم موظف هستیم کمی جلو تر برویم چون مشاهده می شود با نگهداری صرف، ارزش میراثی بیان نمی شود. مثلا آتشکده ای که گنبد آن فرو ریخته است و حکایت از وجود سازه ای در گذشته و در پی آن نوعی رسم و رسوم است. با برگرداندن آن به حالت اولیه نشان می دهیم که چه روندی در این مکان در جریان بوده است. در این میان وظیفه داریم که بر اساس اسناد و مدارک ، ابتدا حالت اولیه آن را بشناسیم و سپس اقدام به باز سازی کنیم. در این مرحله اگر از مصالحی که متعلق به خود بنا است استفاده کنیم مرمت(Restoration) انجام داده ایم و دیوار یا گنبد یا کاشیکاری را با مصالح خود بنا و بر اساس مدارک موجود به حالت اولیه شناخته شده آن برگردانده ایم. اگر قسمتی از بنا مصالح خود را از دست داده باشد به صورت محدود اجازه داریم از مصالح جدید استفاده کنیم به طوری که در نگاه اول قابل تشخیص باشند به این مرحله باز سازی (Reconstruction) گفته می شود.

اگر در مراحل باز سازی و مرمت توانستیم ارزشها را نشان دهیم نباید جلو تر برویم ولی در برخی موارد پس از انجام این مراحل باز هم ارزشهای واقعی مشخص نیستند.

به عنوان مثال حمامی که مرمت شده ولی خالی است و بیننده در جریان عملکرد بینه و سر بینه و خزینه قرار نمی گیرد، در حالی که با باز سازی این عملکرد ها می توان حس فضای واقعی بنا را القاء کرد در غیر این صورت فقط ارزشهای تزئینی بنا معرفی می شود. در واقع کالبد بنا نشان داده می شود نه مفاهیم عملکردی آن. یعنی در واقع آنچه که بنا برای آن ساخته شده است نشان داده نمی شود و در این مرحله نیاز داریم که وارد عرصه جدی تری شویم. صرف نظر از بحث های اقتصادی موجود در این زمینه، آنچه هم اکنون در دنیابه عنوان بهترین راهکار حفاظتی مطرح است، استفاده عملکردی می باشد. در این قسمت وارد بحث احیاء(Conversion)   می شویم که در دنیا کاملا متداول است. در ایران بیشترین کاری که برای احیاء انجام شده در حد موزه بوده است و بنا را در حد موزه تغییر کاربری داده ایم. بهترین مثال حمام گنجعلی خان در کرمان است که وقتی وارد آن می شویم عملکرد فضا ها کاملا ملموس است. در احیای موزه ای مساله ای که وجود دارد این است که ما به چه تعداد موزه حمام  یا خانه تبدیل شده به موزه نیاز داریم؟ در این راستا می توانیم همان عملکرد خود بنا را احیاء کنیم مثلا حمام عمومی را تبدیل به صونا کنیم یا از خانه قدیمی به عنوان اقامتگاه استفاده شود. و یا عملکرد جدیدی تعریف کنیم، برای نمونه خانه ای که تبدیل به مدرسه یا اداره می شود. در استفاده مجدد بهترین استفاده ، استفاده ساز گار است. استفاده ای که کمترین دخالت فیزیکی را در کالبد بنا یا آثار میراثی شامل شود. اگر قرار است حمامی تبدیل به چایخانه سنتی شود دکوراسیون داخلی آن عوض می شود مانند چایخانه وکیل کرمان. هر قدر دخالتها کمتر و برگشت پذیر تر باشند بهتر است. در تبدیل حمام وکیل به چایخانه ارزش میراثی بنا حفظ می شود اما اگر قرار باشد حمام فین کاشان تبدیل به چایخانه شود مشکل پیش می آیدو نمی توان آنرا به لحاظ ارزش اجتماعی و واقعه تاریخی که در آن رخ داده است تغییر کاربری داد. بنابر این کاربری تعیین شده در احیا باید دارای کمترین دخالت، قابلیت برگشت پذیری و معرف ارزش میراثی بنا باشد.

 

 

 

فایل ورد 38 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق مونتاژ و ادیت در تصویربرداریشناسه محصول: 1119378
موجود

دانلود تحقیق مونتاژ و ادیت در تصویربرداری

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق موفقیت مشاورهشناسه محصول: 1119382
موجود

دانلود تحقیق موفقیت مشاوره

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق موفقیت مشاوره

دانلود تحقیق موفقیت مشاوره

مقدمه:

اگرچه حرفه مشاوره زمینه نسبتا جدیدی است که هنوز در مراحل رشد  خود قرار دارد تاثیر کلی آن بر جامعه با سرعتی شگرف در حال افزایش است. تعداد روزافزونی از افراد جهت یاری جستن از مشاوران در مورد برطرف کردن مشکلات غیر قابل تحمل زندگی روزمره شامل: بیکاری ، مشکلات خانوادگی و زناشویی ، عدم اعتماد به نفس، ناتوانی در تصمیم گیریها، مشکلات آموزشی ، مشکلات مربوط به برقراری و تداوم نیروی انسانی و مشکلات متعدد دیگر به مشاوران مراجعه می کنند. بنابراین هیچگاه حرفه مشاوره در چنین سرزندگی و توسعه ای قرار نداشته است.

در عین حال جوان بودن حرفه مشاوره بدین معنی است که سازمان آن همچنان در حال تغییر است. بنابراین اهداف و نیات اساسی و نقش مشاوره را در اجتماعمان بار دیگر باید تعریف و تعیین کرد. حتی در تعریف مشاوره انسان با این حقیقت برخورد می کند که محققان نویسندگان مشاوره از زوایای گوناگونی مشاوره را می بیند. این تفاوت نه تنها دیدگاها و فلسفه های متفاوت دست اندر کاران مشاوره است، بلکه همچنین از تغییرات تاریخی یابه عبارت کلی تری از درک کلی تری از مشاوره و زمان تاثیر می پذیرد.

 

نظریه ها  و روش های مشاوره :

1- مشاوره بر پایه روانکاوی :

 زیگموند فروید که بسیاری وی را نابغه ای در روان درمانی می دانند در زمینه نظریه مشاوره بر پایه روانکاوی پنج دهه تحقیق پژوهش نمود. اصول اساسی روانکاوی او بر مطالعه بالینی تک تک بیماران مبتنی بود که آنان را درمان می کرد. نظریه روانکاوی خود از نظریه های دیگر تشکیل یافته است که عبارتند از : رشد و سازماندهی ذهن ، سائق های غریزی ، تاثیرات محیط خارح، اهمیت خانواده و نگرش جامعه.

با آنکه در نظریه روانکاوی از بعضی از بعضی جهات اصلاحاتی صورت گرفته ، مفاهیم بنیادین این نظریه همچنان به قوت خود باقی است. این .اقعیت که تقریباً همه نظریه های مشاوره بر پایه برخی از اصول عمده روانکاوی شکل گرفته اند، نشانگر اهمیت و ماندگاری نظریه روانکاوی است.

جهت آشنایی با نظریه مشاوره فروید که بر پایه روانکاوی می باشد می بایست با مفاهیمی که او درباره شخصیت ارائه می دهد آشنا شد. پس ناگزیر به مفهوم سرشت انسان از دید فروید می پردازم وسپس نظریه مشاوره را مورد بررسی قرار می دهم.

 

سرشت انسان :

مفهوم سرشت انسان در نظریه روانکاوی بر پایه علیت گرایی روانی و فرآیندهای ذهنی ناهشیار استوار است. علیت گرایی روانی تلویحاً به این معناست که حیات روانی تجلی پیوسته روابطی است که برا ی آنها  علتی را می توان سراغ گرفت. فرآیند های ذهنی همان عوامل علی در طبیعت رفتار انسانی هستند. فعالیت روانی و حتی فعالیت جسمی را می توان زیر سطح هشیار حفظ کرد. تحلیل بر اساس علیت گرایی روانی شالوده مشاوره با استفاده از شیوه روانکاوی است. مشاوره ای که به پالایش ذهن می انجامد دست آخر از راه هایی به رویاییبا ذهن ناهشیار منتهای می شود. و در نتیجه بهبود در یادگیری و شناخت و نیز تسریع رشد ذهنی و پرورش مهارت های سازگاری حادث می شود.

فروید اساساً انسان را موجودی شریر و قربانی غرایزش می پنداشت که باید با نیروهای اجتماعی به سازگاری و تعادل می رسید. تا از این رهگذر ساختاری پدید آید که در آن رفتار انسانی به مضه ظهور برسد برای رسیدن به این تعادل انسانها نیازمند شناخت عمیق نیروهایی هستند که آنان را به عمل ترغیب می  کند. به اعتقاد فروید انسان ارگانیسمی دارای انرژی است و انرژی روانی او بین نهاد، خود و فراخود تقسیم می شود. رخداد روانی جنسی که در خلال پنج سال نخست زندگی فرد صورت می گیرد در رشد شخصیت او در بزرگسالی از اهمیت زیادی برخوردارند.

شوگرمن (1997) با اعتقاد به اینکه اغلب برداشت فروید از سرشت طبیعت انسان به طرزی غلط تفسیر می شود ، دیدگاهی مقایسه ای درباره نظریه فروید مطرح کرد و بدین ترتیب تصویری انسانگرایانه تر را  از افراد بشر در هشت مورد بدین شرح ارائه داد:

1- انسان سرشتی دوگانه دارد یکی زیستی است و دیگری نمادین.

2- هر انسان در آن واحد هم یک فرد است و هم با دیگران پیوند دارد.

3- انسان در زندگی خویش به دنبال هدف ها و ارزشهایی است.

4- یکی از نیازها ی اساسی انسان معنا دار بودن زندگی برای اوست.

5- جهان درون هر انسان ، ازجمله ناهشیار درون وی،از رفتار آشکارا و مهم تر است.

6-انسان موجودی اجتماعی است که نیاز او به روابط یا دیگران بالاترین نیازهاست.

7- انسان پیوسته در حال پرورش و تکامل یافتن است

8- برای انسان می توان تا حدودی استقلال قائل شد که مرزهای آن را واقعیت تعیین می کند.

 

به طور خلاصه بر اساس نظریه روانکاوی ، مفاهیم اصلی سرشت انسان حول اندیشه هایی همچون علت گرایی روانی و فرایندهای ذهنی ناهشیار دور می زند.

علیت گرایی ناهشیار  در تعریفی ساده عبارت است از آنکه: کنش ذهنی یا حیات روانی با تجلی منطقی و لاینقطع روابیط علی است هیچ رویدادی تصادفی یا اتفاق نیست. با آنکه رویدادهای ذهنی ممکن است غیر مرتبط به هم به نظر آیند، عملا پیوند نزدیکی با هم دارند. و به پیام های ذهنی پیش از خود متکی هستند . فرآیندهای ذهنی ناهشیار نیز در ارتباط تنگاتنگی با علیت گرایی روانی دارند. این فرآیندهای ذهنی ناهشیار عوامل علی بنیادین در سرشت رفتار انسانی محسوب می شوند .

در واقع بیشتر آنچه دذر ذهن ما در نتیجه در بدن ما می گذارد، ناشناخته یا در زیر سطح هشیار قرار دارد و به همین سبب اغلب احساسات و اعمالمان را درک نمی کنیم. فرآیندهای ذهنی ناهشیار اساس بیشتر آن چیزی را تشکیل می دهند که در مشاوره به شیوه روانکاوی انجام می شود.

فروید معتقد بود تعارض حل نشده واپس رانی و اضطراب فراگیر اغلب لازم و ملزوم یکدیگرند .

تعارض های آزار دهنده و استرس زا که در ضمیر هشیار حل نمی شوند ممکن است در ضمیر ناهشیار مدفون و به فراموشی سپرده شوند . بعدها شخص ممکن است دچار اضطرابی شود که هر چه فکر می کند نمی تواند در آن لحظه از زندگی خود برای ان دلیلی بیاورد . برطرف کردن چنین اضطرابی تنها در صورتی میسر است.

که او به ضمیر ناهشیار خویش راه یابد و بتواند پرده از آن تعارض نهفته بردارد و آن را حل کند.

یاد آوری خاطره های واپس رانده شده و اوردن آنها به سطح هشیار ذهن فرد اغلب یه رهایی او از اضطراب فراگیر کمک می کند.

شالوده روانکاوی و نظریه مشاوره بر اساس روانکاوی سطح ناهشیار ذهن آدمی است که حدود 85% از محتویات ذهن را تشکیل می دهد . منظور از نا هشیار آن است که در بخشی از ذهن ما که از آن آگاه نیستیم سابق ها، خواسته ها، نگرش ها، انگیزش ها و پندارهایی وجود دارند  که بر نحو تفکر احساس و رفتارهایی که از بخش هشیار نشات می گیرد تاثیر می گذارد هشیار به آن بخشی از فعالیت ذهنی اطلاق می شود که ما در هر لحظه از آن آگاهیم . بخش پیش هشیار ذهن شامل آن دسته از افکار و سایق هاست که براحتی به بخش هشیار قابل انتقال نیست اما با اندکی تلاش می توان آنها را باز خواند .

بخش نیمه هشیار به آن فرآیندهای بدنی غیرارادی ، همچون هضم غذا و تنفس اطلاق می شود. که پس از تولد همواره شخص وجود داشته است. منظور از ناهشیار جمعی که کارل یونگ آن را مطرح کرد، شعور، خاطرات و بینش های به ارث برده شده ای است که به طور مشترک بین ما و همه افراد بشر وجود دارد.

نظریه مشاوره بر پایه روانکاوی: مفاهیمی که فروید دربازه شخصیت ارائه می دهد ، اساس نظریه مشاوره بر پایه روانکاوی راتشکیل می دهد مفاهیم اصلی در نظریه فرویدی را می توان در سه طبقه موضوعی قرار داد:

مفاهیم ساختاری، مفاهیم پویشی، مفاهیم بشری ، مفاهیم ساختاری عبارتند از:

 

 

 

 

فایل ورد 16 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق مکانیسم های حسی در کنترل تعادلشناسه محصول: 1119388
موجود

دانلود تحقیق مکانیسم های حسی در کنترل تعادل

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق مکانیسم های حسی در کنترل تعادل

دانلود تحقیق مکانیسم های حسی در کنترل تعادل

گیرنده های حسی: ‌بیشتر فعالیت های دستگاه عصبی به واسطه تجربه حسی شروع می شود.  این گیرنده ها عبارتند از گیرنده های بینایی در چشمها، گیرنده های شنوایی در گوشها، گیرنده های لمسی واقعی بر سطح بدن یا سایر انواع گیرنده ها. ممکن است یک تجربه حسی باعث بروز واکنش فوری از سوی مغز شود یا خاطره آن به مدت دقایق، ماهها یا سالها در مغز حفظ شود و سپس در زمانی دیگر به تعیین فعالیتهای بدن کمک کند.  بخش پیکری یا سوماتیک دستگاه حسی اطلاعات را از تمام گیرنده های سطح بدن و برخی از سازمان های عمقی گرفته و به سمت سیستم مرکزی عصبی هدایت می کند . این اطلاعات از طریق اعصاب محیطی وارد دستگاه عصبی مرکزی می شود. و به نواحی متعددی در قسمت های زیر هدایت می شود .

1-تمام سطوح نخاع 2- تشکیلات مشبک بصل النخاع، پل دماغی (Pons)  و مغز میانی (Mesencephalon  )       3- مخچه(Cerebellum)  4- تالاموس(Thalamus) 5- مناطقی از قشر مخ . سپس پیامهای ثانویه از این مناطق حسی به تقریبا تمام قسمتهای دیگر دستگاه عصبی رله می شود.

انسان به عنوان یک موجود دو پا بر روی زمین حرکت می کند گاهی یک پا با زمین در تماس است ( مثل راه رفتن ) و گاهی هیچ یک از پاها با زمین در تماس نیستند ( مثل مرحله ای در دویدن ) و یا هر دو پا با زمین تماس دارند ( مثل ایستادن) به علت این که 3/2 وزن بدن در قسمت فوقانی 3/2 قد فرد از زمین قرار گرفته است. پس در این صورت انسان باید به صورت یک سیستم نا متعادل باشد مگر این که سیستم های کنترلی خاصی به صورت دائم فعال باشند. سه سیستم درگیر در کنترل پوسچر شامل بینایی: سیستم اولیه در طراحی حرکات و اجتناب از موانع موجود در محیط. سیستم دهلیزی: احساس شتاب زاویه ای و خطی در حرکات سر.  سیستم حسی – عمقی : گروهی از حواسند که موقعیت و سرعت همه قطعات بدن را که در تماس با اشیاء خارجی ( مثل زمین ) هستند و هم چنین موقعیت این قطعات نسبت به یکدیگر و نسبت به گرانش را تعیین می کنند.

سیستم حس  عمقی

اطلاعات عمقی در درک موقعیت بدن در فضا نقش دارندکه این نقش از طریق مشاهده آشفتگی های پوسچری در هنگام آسیب گیرنده ها مورد مطالعه واقع شده است. دوکهای عضلانی، اندامکهای تاندونی گلژی ‍‍‍)GTO) و گیرنده های مفصلی سه گیرنده حسی – عمقی مهم اند.

 

الف- دوک عضلانی

تمام عضلات مخطط انسان دارای پروپریوسپتورهایی ( گیرنده های عمقی )  می باشند که دوک عضلانی(muscle spindle)  نامیده می شوند.  دوکهای عضلانی گیرنده های تخصص یافته ای هستند که در بین فیبرهای عضلانی و به موازات آنها قرار گرفته اند و بازخوردهای حسی در مورد طول و سرعت انقباض عضله برای CNS فراهم می کند. در انسان تراکم دوک عضلانی در عضلات چشم، دست ها و گردن بالاتر از عضلات دیگر است. این عناصر از یک کپسول همبند تشکیل شده است که یک فضای حاوی مایع را احاطه می کند. در داخل این فضا چند رشته تار عضلانی ضخیم و بلند و تعدادی الیاف نازک و کوتاه وجود دارد که مجموعا الیاف داخل دوکی نامیده می شوند. درون هر غلاف حدود 6 تار وجود دارد که قطر آنها تقریبا 5/1 برابر قطر تارهای خارج دوکی است. فیبرهای داخل دوکی شامل دو نوع فیبر کیسه ای می باشد. فیبرهای کیسه ای از فیبرهای زنجیره ای ضخیم ترند و به بافتهای اطراف و فیبرهای خارج دوکی متصل می شوند،  ولی فیبرهای زنجیره ای به کپسول یا فیبرهای کیسه ای اتصال می یابند. فیبرهای کیسه ای در ناحیه استوایی دارای تعدادی هسته پراکنده می باشد و کند انقباضند، در حالیکه فیبرهای زنجیره ای دارای  یک ردیف منظم هسته می باشند و تند انقباضند. دوکهای عضلانی به وسیله دو نوع عصب آوران Ia و II  اطلاعات را به CNS می فرستند. پایانه عصب حسی نوع Ia در اطراف ناحیه استوایی هر دو نوع فیبر داخل دوکی متصل می شوند در حالیکه پایانه عصب حسی نوع II در ناحیه مجاور استوایی و اساساً به فیبرهای زنجیره ای ختم   می شود. هر دو نوع فیبر در انتهای خود دارای فیلامانهای اکتین و میوزین هستند که به وسیله نرونهای حرکتی گاما عصب دهی می شوند. جسم سلولی این نرونها در شاخه قدامی نخاع قرار دارد و به نرونهای حرکتی آلفا که فیبرهای خارج دوکی را عصب دهی می کند ختم می شود. دو نوع فیبر گاما در دوکها موجود هستند: گاما دینامیک که فیبرهای کیسه ای را عصب دهی می کنند و گامای استاتیک که فیبرهای زنجیره ای را عصب دهی می کنند. اطلاعات این سیستم از طریق دو قوس بازتابی به کنترل پوسچر دینامیک و استاتیک کمک می کند. این قوسها عبارتند از:

1-     بازتاب میوتاکتیک : کشش یک عضله موجب انقباض همان عضله می شود، که به حفظ ثبات مفاصل کمک می کند.

2-   پاسخ کششی که از طریق گیرنده های حسی –  عمقی برای کمک به هماهنگی حرکات تنه و دست و پا از طریق مفاصل عمل می کند.

 

 

 

فایل ورد 10 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق مکانیزم انتقال برقشناسه محصول: 1119390
موجود

دانلود تحقیق مکانیزم انتقال برق

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق مکانیزم انتقال برق

دانلود تحقیق مکانیزم انتقال برق

انتقال برق (electric power transmission) به معنی انتقال انرژی الکتریکی در مقیاس بزرگ از نیروگاه‌ها (power plants) به پست‌های برق (electrical substations) در نزدیکی مراکز مصرف می‌باشد. انتقال برق شامل سیم‌کشی‌های محلی بین پست‌های فشار قوی و مصرف‌کنندگان، که مربوط به توزیع برق (electric power distribution) می‌شود، نمی‌باشد. خطوط انتقال زمانی که به هم متصل هستند، تشکیل شبکه‌های انتقال را می‌دهند. شبکه‌های ترکیبی انتقال و توزیع به عنوان شبکه‌های برق قدرت (power grid) و یا شبکه (grid) شناخته می‌شوند.

بر خلاف جریان DC، جریان AC را می‌توان توسط یک ترانسفورماتور  (transformer) به سطوح مختلف ولتاژی انتقال داد. هر چه میزان ولتاژ افزایش یابد، انتقال توان هم موثرتر صورت خواهد گرفت. افزایش میزان قابلیت انتقال توان به علت قانون اهم است که بیان‌گر این است که تلفات انرژی الکتریکی وابسته به عبور جریان از یک رسانا است. تلفات توان به علت جریان توسط رابطه P=I2R محاسبه می‌شود؛ بنابراین اگر مثلا جریان دو برابر شود، تلفات چهار برابر خواهد شد.

با استفاده از ترانسفورماتور می‌توانیم ولتاژ را به سطح بالاتری افزایش دهیم تا بتوانیم توان را در طول فواصل بلند با شدت جریان پایین انتقال داده و در نتیجه تلفات کاهش یابد؛ سپس می‌توانیم ولتاژ را دوباره به سطحی که برای تغذیه خانگی بی‌خطر باشد، کاهش دهیم.

ولتاژ تولید شده در نیروگاه توسط پست‌هایی که در نیروگاه قرار دارند و دارای ترانسفورماتورهای افزاینده می‌باشند، به ولتاژ 230 یا 400 کیلو‌ولت تبدیل می‌شود. برق فشار بالا از راه خطوط انتقال قدرت شبکه سراسری به پست‌های فوق‌توزیع منتقل می‌شود. برق از این پست‌ها به وسیله خطوط فوق‌توزیع 132 و 63 کیلو‌ولت به پست‌های توزیع وارد و به برق با فشار متوسط و فشار ضعیف تبدیل می‌شود و با ولتاژ 220 ولت به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

 

یک شبکه برق، سیستم انتقال با رنگ آبی نشان داده شده است

از لحاظ تاریخی مالکیت خطوط انتقال و توزیع به یک شرکت تعلق داشته است، اما با شروع دهه 1990، بسیاری از کشورها بازار برق را آزاد کردند؛ به صورتی که این کار منجر به جدایی کسب و کار انتقال برق از کسب و کار توزیع شده است.

 

 

سیستم‌های انتقال برق

اکثر خطوط انتقال از جریان متناوب (AC) سه فاز ولتاژ بالا استفاده می‌کنند، اگر چه AC تک فاز نیز گاهی در سیستم‌های برق راه‌آهن استفاده می‌شود. جریان مستقیم ولتاژ بالا (HVDC) تکنولوژی است که برای بهره‌وری بیش‌تر در مسافت‌های بسیار طولانی در حد صدها کیلومتر و یا کابل‌های برق زیر دریایی در حد بیش از 50 کیلومتر استفاده می‌شود. اتصالات HVDC همچنین برای ایجاد ثبات در برابر مشکلات کنترلی در شبکه‌های بزرگ توزیع قدرت که در آن بارهای جدید ناگهانی و یا خاموشی در بخشی از یک شبکه می‌تواند باعث ایجاد مشکلات سنکرون سازی (synchronization) و خرابی آبشاری (cascading failures) شود، به کار می‌روند.

به منظور کاهش انرژی اتلافی در انتقال راه دور، برق با ولتاژ بالا (110 کیلو ولت و بالاتر) انتقال می‌یابد. برق قدرت معمولا از راه خطوط هوایی برق (overhead power lines) منتقل می‌شود. انتقال برق زیرزمینی (underground power transmission) دارای هزینه بسیار بالاتر و محدودیت‌های عملیاتی بیش‌تر است، اما گاهی اوقات در مناطق شهری و یا نقاط حساس استفاده می‌شود.

محدودیت اصلی در توزیع برق این است که به جز برخی از موارد استثنا، انرژی الکتریکی را نمی‌توان ذخیره نمود و بنابراین باید به میزان نیاز تولید شود. برای اطمینان از نزدیکی زیاد میزان تولید به تقاضا، یک سیستم کنترل پیچیده مورد نیاز است. اگر تقاضای برق بیش از عرضه باشد، ممکن است نیروگاهها و تجهیزات انتقال خاموش شوند که در بدترین موارد می‌تواند منجر به خاموشی سراسری (blackout) گردد، مانند خاموشی سراسری شمال شرقی آمریکا در سال‌های 1965، 1977، 2003. برای کاهش احتمال چنین مشکلی، شبکه‌های انتقال برق (electric transmission networks) به شبکه‌های منطقه‌ای، ملی و یا قاره‌ای متصل شده‌اند در نتیجه چندین مسیر جایگزین برای جریان برق قدرت ایجاد می‌کنند تا احتمال خرابی به حداقل برسد. تحلیل‌های زیادی توسط شرکت‌های انتقال برای تعیین حداکثر ظرفیت قابل اعتماد هر خط انجام شده است (معمولا کم‌تر از حد فیزیکی و یا حرارتی آن) تا از ظرفیت اضافی موجود در یک بخش از شبکه در زمان خرابی در دیگر بخش‌های شبکه استفاده شود.

 

 

یک شبکه برق

انتقال هوایی overhead transmission

رساناهای هوایی ولتاژ بالا با عایق پوشش داده نمی‌شوند. ماده رسانا تقریبا همواره یک آلیاژ آلومینیوم است که به صورت رشته‌ای و احتمالا تقویت شده با رشته‌های فولادی ساخته می‌شود. گاهی مس برای انتقال هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما آلومینیوم سبک‌تر است و تنها اندکی کاهش کارایی به همراه هزینه‌های بسیار پایین‌تر به همراه دارد.

سیم‌های ضخیم‌تر باعث افزایش نسبتا کمی در ظرفیت می‌شوند؛ زیرا اثر پوستی (skin effec) باعث می‌شود که بیش‌تر جریان در نزدیکی سطح سیم برقرار شود. به دلیل این محدودیت جریان، زمانی که ظرفیت بالاتر مورد نیاز باشد از چند کابل موازی به نام دسته رسانا (bundle conductors) استفاده می‌شود. دسته رسانا همچنین نیز در ولتاژهای بالا به منظور کاهش تلفات انرژی ناشی از تخلیه کرونا (corona discharge) استفاده می‌شود. 

 

 

 

امروزه سطح ولتاژ انتقال معمولا 110 کیلو ولت و بالاتر در نظر گرفته می‌شود. ولتاژهای پایین‌تر مانند 66 کیلوولت و 35 کیلوولت معمولا ولتاژهای انتقال کوتاه (subtransmission voltages) می‌باشند ولی گاهی در خط‌های طولانی با بارهای کم به کار می‌روند. ولتاژهای کم‌تر از 35 کیلوولت معمولا برای توزیع برق (distribution) استفاده می‌شوند. ولتاژ بالاتر از 230 کیلو ولت به عنوان ولتاژ فوق پر فشار (extra high voltage) در نظر گرفته می‌شود و نیاز به طراحی متفاوتی در مقایسه با تجهیزات مورد استفاده در ولتاژهای پایین‌تر دارد.

از آن جا که سیم‌های انتقال هوایی به عایق هوایی وابسته هستند، طراحی این خطوط نیاز به حداقل فاصله برای حفظ ایمنی دارد. شرایط آب و هوایی نامطلوب دارای باد بالا و دماهای پایین می‌تواند به قطع برق منجر شود. بادی با سرعت به پایینی 43 کیلومتر در ساعت می‌تواند باعث از دست رفتن فاصله کاری رساناها و در نتیجه اتصالی و از دست رفتن عرضه برق شود.

 

 

 

انتقال زیرزمینی underground transmission

برق همچنین می‌تواند به جای خطوط هوایی توسط کابل‌های زیر زمینی (underground power cables) منتقل شود. کابل‌های زیر زمینی نسبت به خطوط هوایی کم‌تر در سر راه قرار دارند، کم‌تر جلوی چشم هستند و کم‌تر تحت تاثیر بدی آب و هوا قرار می‌گیرند. با این حال، هزینه کابل روکش‌دار و حفاری بسیار بیش‌تر از ساخت خطوط هوایی می‌باشد. یافتن و تعمیر خرابی در خطوط انتقال مدفون نیاز به زمان بیش‌تری دارد. خطوط زیرزمینی به شدت توسط ظرفیت حرارتی آن‌ها محدود هستند و امکان اضافه بار کم‌تری نسبت به خطوط هوایی دارند. کابل‌های زیر زمینی طولانی دارای ظرفیت خازنی قابل توجهی هستند که می‌تواند توانایی آن‌ها را برای ارایه توان مفید به بارها را کاهش دهد.

 

 

 

فایل ورد 19 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق مقایسه ابن سینا و ملاصدراشناسه محصول: 1119391
موجود

دانلود تحقیق مقایسه ابن سینا و ملاصدرا

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق مقایسه ابن سینا و ملاصدرا

دانلود تحقیق مقایسه ابن سینا و ملاصدرا

ابن‌ سینا، نظام‌ فلسفی‌ نوین‌ خود را که‌ قصد داشته‌ است‌ آن‌ را به‌ پایان‌ برساند «حکمت‌ یا فلسفه مشرقی‌» نامیده‌ است‌. درباره این‌ فلسفه مشرقی‌ از سوی‌ پژوهشگران‌ سالهاست‌ که‌ نظرهای‌ بسیار اظهار شده‌ است‌. این‌ مسأله‌ نخستین‌ بار از سوی‌ خاورشناس‌ ایتالیایی‌ نالینو در مقاله‌ای‌ به‌ عنوان‌ «فلسفه مشرقی‌ یا اشراقی‌ ابن‌ سینا» در نشریه ایتالیایی‌ «مجله مطالعات‌ خاوری‌» مطرح‌ گردید. [۲] نویسنده‌ در این‌ مقاله‌ نشان‌ می‌دهد که‌ نزد ابن‌ سینا، سخن‌ بر سر «فلسفه مشرقی‌» است‌ نه‌ «اشراقی‌«

 منطق‌ المشرقیین‌

از سوی‌ دیگر، ابن‌ سینا در مقدمه‌ بر منطق‌ المشرقیین‌ نیز درباره طرح‌ فلسفه مشرقی‌ خود گفتاری‌ دارد که‌ مضمون‌ آن‌ چنین‌ است‌ « همت‌ ما را بر آن‌ داشت‌ که‌ گفتاری‌ گرد آوریم‌ درباره آنچه‌ اهل‌ بحث‌ در آن‌ اختلاف‌ دارند، بی‌آنکه‌ در این‌ رهگذر دچار تعصّب‌ ، هوس‌ ، عادت‌ یا رسم‌ معمول‌ شویم‌. یا بیم‌ داشه‌ باشیم‌ از انحراف‌ از آنچه‌ دانشجویان‌ کتابهای‌ یونانیان‌ از روی‌ غفلت‌ یا کمی‌ فهم‌ بدان‌ خو گرفته‌اند، یا بدان‌ سبب‌ که‌ از ما سخنانی‌ می‌شنوند که‌ آنها را در کتابهایی‌ آورده‌ایم‌ که‌ برای‌ عامیان‌ از متفلسفان‌ شیفته مشاییان‌ تألیف‌ کرده‌ایم‌، یعنی‌ کسانی‌ که‌ می‌پندارند خداوند تنها ایشان‌ را هدایت‌ کرده‌ است‌ و کسی‌ جز آنان‌ از رحمت‌ وی‌ برخوردار نیست‌. ما این‌ کار را با اعتراف‌ به‌ فضل‌ شایسته‌ترین‌ پیشینیان‌ ایشان‌ (یعنی‌ ارسطو) انجام‌ می‌دهیم‌، از آن‌ رو که‌ وی‌ از نکاتی‌ آگاه‌ شده‌ است‌ که‌ همگنان‌ و استادان‌ وی‌ از آن‌ها غافل‌ بوده‌اند و نیز اقسام‌ دانشها را از یکدیگر جدا کرده‌ و آن‌ها را بهتر از ایشان‌ مرتب‌ کرده‌ است‌ و در بسیاری‌ از چیزها حقیقت‌ را دریافته‌ و در اکثر دانشها به‌ اصول‌ درست‌ و پربار پی‌ برده‌ است‌ و انسانها را از آنچه‌ پیشینیان‌ و مردم‌ سرزمینش‌ بیان‌ کرده‌ بودند، آگاه‌ ساخته‌ است‌ و این‌ بیشینه آن‌ چیزی‌ است‌ که‌ یک‌ انسان‌ که‌ برای‌ نخستین‌ بار دست‌ به‌ جدا کردن‌ امور درهم‌ آمیخته‌ و به‌ سامان‌ کردن‌ چیزهای‌ تباه‌ شده‌ می‌زند، بدان‌ توانایی‌ دارد و سزاوار است‌ که‌ کسانی‌ که‌ پس‌ از وی‌ می‌آیند، پراکندگیهای‌ او را گرد آورند و هر جا شکافی‌ در آنچه‌ او بنا کرده‌ است‌، می‌یابند، پر کنند و از اصولی‌ که‌ وی‌ عرضه‌ کرده‌ است‌، نتایج‌ فرعی‌ را به‌ دست‌ آورند. اما از کسانی‌ که‌ پس‌ از وی‌ (ارسطو) آمده‌اند، هیچ‌ کس‌ نتوانسته‌ است‌ از عهده آنچه‌ از او به‌ میراث‌ برده‌ است‌، برآید، بلکه‌ عمرش‌ در راه‌ فهمیدن‌ آنچه‌ وی‌ به‌ درستی‌ گفته‌ است‌، یا در تعصّب‌ ورزی‌ به‌ برخی‌ از خطاها یا کمبودهای‌ وی‌، سپری‌ شده‌ است‌ و نیز در همه عمر خود به‌ آنچه‌ پیشینیان‌ گفته‌اند، سرگرم‌ شده‌ و مهلت‌ آن‌ را نداشته‌ است‌ که‌ به‌ عقل‌ خود رجوع‌ کند، یا اگر هم‌ فرصتی‌ یافته‌ است‌، به‌ خود روا نمی‌داشته‌ است‌ که‌ به‌ سخنان‌ پیشینیان‌ چنان‌ بنگرد که‌ می‌توان‌ بر آن‌ها افزود یا آن‌ها را اصلاح‌ کرد با در آن‌ها بازنگری‌ کرد. اما برای‌ ما، از همان‌ آغاز اشتغال‌ به‌ آن‌ (یعنی‌ فلسفه‌) فهمیدن‌ آنچه‌ ایشان‌ گفته‌اند، آسان‌ بود و دور نیست‌ که‌ از سوی‌ غیر یونانیان‌ نیز دانشهایی‌ به‌ ما رسیده‌ باشد و زمانی‌ که‌ ما بدان‌ اشتغال‌ داشتیم‌ آغاز جوانی‌ ما بود و به‌ یاری‌ توفیق‌ الهی‌ در کوته‌ زمانی‌ توانستیم‌ آنچه‌ را که‌ پیشینیان‌ به‌ میراث‌ نهاده‌ بودند، دریابیم‌. سپس‌ همه آن‌ را با شاخه‌ای‌ از دانشی‌ که‌ یونانیان‌ آن‌ را منطق‌ می‌نامند (و دور نیست‌ که‌ نزد «مشرقیان‌» نام‌ دیگری‌ داشته‌ باشد) حرف‌ به‌ حرف‌ مقابله‌ کردیم‌ و از آنچه‌ (میان‌ آن‌ دو) موافق‌ است‌ یا ناموافق‌، آگاه‌ شدیم‌ و وضعیت‌ و وجه‌ هر چیزی‌ را جست‌ و جو کردیم‌ تا اینکه‌ درستی‌ آنچه‌ درست‌ بود و نادرستی‌ آنچه‌ نادرست‌ بود آشکار شد...، اما از آن‌جا که‌ مشتغلان‌ به‌ دانش‌ به‌ مشاییان‌ یونانی‌ سخت‌ وابسته‌ و دلبسته‌ بودند، ما خوش‌ نداشتیم‌ که‌ راه‌ مخالف‌ برویم‌ و با همگان‌ ناسازگاری‌ کنیم‌. بدین‌ سان‌ به‌ ایشان‌ پیوستیم‌ و نسبت‌ به‌ مشاییان‌ تعصب‌ ورزیدیم‌، زیرا ایشان‌ بیش‌ از گروههای‌ دیگر سزاوار تعصب‌ ورزیدنند. بنابراین‌ ما آنچه‌ را که‌ ایشان‌ خواهان‌ آن‌ بودند، ولی‌ کوتاهی‌ کرده‌ و به‌ مقصود نرسیده‌ بودند، کامل‌ کردیم‌ و از اشتباههای‌ ایشان‌ چشم‌ پوشیدیم‌ و آن‌ها را توجیه‌ کردیم‌، در حالی‌ که‌ از نقصان‌ آن‌ آگاه‌ بودیم‌ و اگر هم‌ با ایشان‌ آشکارا مخالفت‌ کردیم‌، در چیزهایی‌ بود که‌ تحمل‌ آن‌ امکان‌ نداشت‌. اما در بیش‌تر موارد، آن‌ خطاها را نادیده‌ انگاشتیم‌.

 

 ملاصدرا باحتمال قوي در حدود سال (1010 هـ / 1602 م) به شهر خود شيراز بازگشته است. وي ثروت و املاك پدري بسياري در شيراز داشت كه ممكن است يكي از دلائل بازگشت او به شيراز، اداره آنها بوده است.

وي كه سرمايه اي بسيار و منبعي سرشار از دانش و بويژه فلسفه داشت و خود او با نوآوريهايش آراء جديدي را ابراز نموده بود، در شيراز  بساط تدريس را گسترانده و از اطراف شاگردان بسياري گرد او آمده بودند. اما رقباي او كه مانند بسياري از فيلسوفان و متكلمان، از فلاسفه پيش از خود تقليد مي نمودند، و از طرفي موقعيت اجتماعي خود را نزد ديگران در خطر مي ديدند يا بانگيزه دفاع از عقايد خود و شايد از روي حسادت، بناي بدرفتاري را با وي گذاشتند و آراء نو او را بمسخره گرفتند و به او توهين روا داشتند.

اين رفتارها و فشارها با روح لطيف ملاصدرا نمي ساخت و از طرفي ايمان و دين و تقواي او به او اجازه عمل متقابل و معامله بمثل را نمي داد; از اينرو از شيراز بصورت قهر بيرون آمد و به شهر قم رفت كه در آن هنگام هنوز مركز مهم علمي و فلسفي نشده بود. اين شهر مذهبي مدفن قديسه معصومه دختر پيشواي هفتم شيعيان (امام موسي كاظم(عليه السلام)) از فرزندان و نوادگان پيامبر(صلي الله عليه وآله)و خواهر امام رضا(عليه السلام) پيشواي هشتم شيعه است و علما و مردان بزرگي نيز در آن شهر مدفونند و سابقه تاريخي طولاني بدنبال دارد. (بيش از پانزده قرن سابقه، و گفته مي شود كه پيش از اسلام نام آن كوريانا بوده است).

ملاصدرا در خود شهر قم هم نماند و بسبب گرما و بدي آب و هوا و شايد دلايل اجتماعي مشابه شيراز به روستايي بنام كَهَكْ در نزديك شهر قم منزل گزيد و آثار خانه اشرافي او در آن روستا هنوز باقي است.

افسردگي و شكست روحي ملاصدرا سبب گرديد كه تا مدتي درس و بحث را رها كند و همانگونه كه خود وي در مقدمه كتاب بزرگ خود ـ اسفار ـ گفته است، عمر خود را به عبادت و روزه و رياضت بگذراند و از اين فرصت جبري كه زمانه براي وي فراهم كرده بود، مراحل و مقامات معنوي عرفاني را با شتاب بيشتري طي كند و به بالاترين درجه معنويت و حتي قداست برسد.

وي در اين دوران ـ كه از نظر معنوي دوران طلائي زندگاني اوست ـ علي رغم افسردگي و غمزدگي، توانست به مرحله كشف و شهود غيب برسد و حقايق فلسفي را نه در ذهن كه با ديده دل ببيند و همين سبب شد كه مكتب فلسفي خود را كامل سازد. اين انزوا و ترك تأليف و تدريس ادامه داشت تا اينكه در مراحل كشف و شهود غيبي، دستور يافت كه بسوي جامعه برگردد و دست به تأليف و تدريس و نشر و پخش مكتب و يافته هاي خود نمايد.

دوران سكوت و انزواي او اگر در حدود پنج سال باشد وي در حدود سال (1015 هـ / 1607 م) سكوت را شكسته و قلم بدست گرفته و به تأليف چند كتاب از جمله كتاب بزرگ و دائرة المعارف فلسفي خود بنام اسفار[2] پرداخته و بخش اول آنرا در مباحث وجود به پايان برده است.

وي تا حدود سال (1040 هـ / 1632 م) به شيراز باز نگشت و در شهر قم ماند و در آن شهر حوزه فلسفي بوجود آورد و شاگردان بسياري را پرورش داد و در تمام اين مدت به نوشتن كتب معروف خود مشغول بود يا رساله هايي در پاسخ فلاسفه همزمان خود مي نوشت. دو تن از شاگردان معروف او بنام فياض لاهيجي و فيض كاشاني هستند كه هر دو داماد ملاصدرا شدند و مكتب او را ترويج كردند. شرح كتابهاي او را در بخش مربوط به معرفي كتب ياد خواهيم كرد.

 

 

 

فایل ورد 72 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نقش واقعي و مناسب از تكنولوژي براي ايجاد فرهنگ يادگيريشناسه محصول: 1119331
موجود

دانلود تحقیق نقش واقعي و مناسب از تكنولوژي براي ايجاد فرهنگ يادگيري

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نقش واقعي و مناسب از تكنولوژي براي ايجاد فرهنگ يادگيري

دانلود تحقیق نقش واقعي و مناسب از تكنولوژي براي ايجاد فرهنگ يادگيري

شايد شما شنيده كه كلاس‎هاي آموزشي از بين رفت كه يادگيري از طريق تكنولوژي سريعتر، ارزان‎تر و بهتر است. فقط به جريان بيافتند و در هر زمان و مكان ياد بگيريد. اما من همچنين شنيده‎ام كه دوره يادگيري براساس تكنولوژي در حال تمام شدن است، تكنولوژي جديد امروزي با قدرت زياد به طور ناگهاني به وجود آمد. كدام يك از اين دو عقيده درست مي‎باشد؟

چگونگي حقيقت در بعضي جاها در اعتدال است. مديران و مربيان اميدي شبيه به اين داشتند كه تكنولوژي مي‎تواند يك راه‎‌حل و يا علاج براي تشكيلات و مسائل كسب و كار (تجارت) باشد. فقط تكنولوژي يادگيري جديد قابل دسترسي است. اغلب براي استفاده‎كنندگان به عنوان يك عقيده به نظر مي‎رسد تا يك راه‎حل براي آن. ولي از آنجايي كه همه ما راحتي بيشتر و تجربه‎هايي را از طريق تكنولوژي به دست مي‎آوريم ولي ما مجبور هستيم آن را وسيله‎اي با عنوان يادگيري تشكيلات بفهميم نه به عنوان يك راه‎حل. حقيقتاً رفتن از كلاسهاي آموزشي به يادگيري كنترل شده يا از تدريس حرفه‎اي به مخزن اطلاعات كنترل شده نه تنها ضمانتي را ندارد حتي يادگيري را نيز بيشتر نمي‎كند. در حقيقت، وقتي به طور غيرمقتضي استفاده مي‎شود، تكنولوژي مي‎تواند يك مانع باشد و همچنين گران مي‎باشد.

هنوز براي تكنولوژي يادگيري هزاران نقش مناسب و بزرگ وجود دارد. براي دانستن اينكه چطور تكنولوژي مي‎تواند استفاده از يادگيري را تسهيل كند اين مهم است كه آن سوي چشم‎انداز آموزش كلاس سنتي را ببينيم. چيزي كه تنها راه است براي تسهيل يادگيري و تنها راه براي استفاده از تكنولوژي در تلاش و كوشش.

اين بخش به راه‎هايي براي يادگيري و استفاده از تكنولوژي با افغان اينكه چطور مردم ياد مي‎گيرند، هر روز، و ابزارهارهايي كه براي آسان كردن يادگيريشان استفاده مي‎كنند. اين نشان مي‎دهد كه چهارچوبي براي خلق يك اقدام مهم براي يادگيري و حمايت شده به وسيله 5 اركان مهم مربوط به مهم مي‎باشد: آموزش مديريت دانش، عمل جامعه، حمايت عملكردها و تنظيم استعداد. همة اين اركانها براي نگهداري يك فرهنگ باز يادگيري ضروري است. بي‎توجه بودن به آن باعث مي‎شود كه عملكردهاي گروهي و انفرادي معيوب باقي بماند و تكنولوژي، به طور مقتضي و قوي از هر يك از اركان‎ها استفاده مي‎كنند، بهره‎مندي درست از يك ساختار درست مثل دوباره حساب كردن واقعي و درست مي‎باشد.

موفقيت استفاده از تكنولوژي در خلاقيت يك فرهنگ يادگيري كه كمتر وابسته به آخرين زنگها و ستونهاي نرم‎افزار و سخت‎افزار است و بيشتر به يادگيري به روش معمولي اشاره دارد. آينده تكنولوژي يادگيري اميدوار و نامعلوم نيز مي‎باشد. مسير يك نقشه دريايي به راحتي نيست، اگرچه ما مي‎توانيم لرزش‎هايي دارد گذشته شاهد باشيم.

تعدادي مبحث داستاني: Some historicod perspectire

اگرچه اساس آموزش كامپيوتري در انواع مختلف و بيشتر از 30 سال است، راهنمايان تجارت به خوبي متحد شده و هميشه به آن به عنوان حاشيه رسيدگي كرده‎اند. براي اكثر قسمت‎ها، تشكيلات آموزشي و تعداد كمي از برنامه‎ها در تحصيلات با لا با سخت‎افزارها و نرم‎افزارهاي جديد مورد آزمايش قرار گرفته است. جابه‎جا كردن درس (رشته) فرعي كه اميدوار بودند به انقلاب سازمان يادگيري فقط براي دستيابي به سيستمهاي عملياتي مختلف و نسخه‎هاي مختلف از آن سيستمها كه مستلزم انتشارات گوناگون از همان محصول مي‎باشد. بنابراين ظرفيت اين رشته‎ها احتياج داشت تا براي هميشه به روز درآورده شود و دور گسترش آنها طولاني‎ مي‎باشد. اما چيزي كه حتي مهمتر است، استفاده از تكنولوژي براي يادگيري، نماينده، موجب تصميم‎گيري بنيادي براي مردم است كه بيشتر سنتي آموزش ديده‎اند و هيچ تجربه قبلي نسبت با يادگيري تكنولوژي نداشته‎اند. بنابراين سرمايه‎گذاري و منابع براي آموزش، شامل پرسنل و تسهيلات هم مي‎شود. در كوتاهي موانع و كوتاهي اين روايات، درخواستها و مدلها، آن نگراني نيست كه آموزش در كلاس ادامه پيدا كرده در حكم كردن چشم‎انداز يادگيري.

پس اينترنت متولد شد. به يكباره مشكلات از بين رفت. تمام چيزهايي كه شما نياز داشتيد يك كاوشگر بود و به خاطر برنامه‎ها مي‎توانست به سرعت به روزرساني شود. آموزش كنترل شده مي‎تواند ادامه پيدا كند با سرعت تغيير و تحولات اين يك مشوق بزرگ اقتصادي بود براي سازمانها براي وارد شدن به آموزش و يادگيري الكترونيكي. نصب‎ها به دو جين از شركتها جاري شد كه كتابخانه‎اي از هزاران رشته ساخته شد. سيستم مديريت يادگيري به عنوان ابزاري ضروري براي تشكيلات آموزشي مشتاق تبديل شد تا با آموزش كنترل شده چيزي كه آنها در كلاسهاي آموزشي انجام مي‎داده‎اند كه اولين ايست مغازه را طريق عمليات كه احتياجات آموزشي را شامل مي‎شود. ديگر سازمانها كه يك بار تلاشهايشان را براي اولين بار جلب كردند حالا مي‎خواستند كنترل بيشتري را قرار بدهند. بعضي شركتها همه يا قسمتي از عملياتهاي در دست از كنگره سوم در كاربران را قرار دادند. ظرفيت خريده شده با سطل زباله، كامپيوتر مركزي را اشباع كرده و آن را براي همه فرا هم كرده بود (اصطلاح). هر كسي فرضيه‎هايي را فراهم كرده بود كه اگر آموزش كنترل شده كمي خوب است بيشتر از آن بايد بهتر باشد.

بعد از بحث‎هاي اقتصادي مطرح شده از سال 1990، اقتصاد در سرتاسر جهان شروع به تلاش و كوشش كرد، چيزي كه علت بودجه‎هاي تعليم و آموزش را سخت مورد انتقاد قرار مي‎دهد و نگراني‎هاي عميق را افزايش مي‎دهد. براي اولين بار بيشتر از ده سال، سازمان‎ها در حال سؤال كردن نه فقط دربارة ارزش پايگاهي تكنولوژي يادگيري همچنين ارزش آموزش به طور عمومي. بعضي شركتها حذف مي‎كنند يا خارج از منبع و حوزة آموزشي درست قرار دارند. بعضي ديگر آن به پشت مي‎اندازند بنابراين چندين كه آنها شديداً در اثرگذاري بي‎اثر مي‎شوند. البته تعداد زيادي از شركتها تعهداتشان را به آموزش در همه شكلها حفظ مي‎كنند. ولي شكي وجود ندارد كه ارزش زياد تكنولوژي يادگيري تركيب مي‎شود با واقعيت‎هاي اقتصادي جديد، كه معامله شده با آموزش اقتصادي جديد يك وزش سخت و دقيق.

نقش مناسب تكنولوژي در يادگيري چه چيزي است؟

حال، كه مبهم و سرگيجگي تكنولوژي يادگيري فروكش كرد، اشخاص حقوقي ‎- نه فقط  اداره آموزشي ‎- در حال سؤال هستند، بعد چه چيزي است؟ هيچ‎كس قبول نمي‎كند كه يادگيري بي‎ربط است يا اينكه تكنولوژي هيچ بازي در اين نقش ندارد. اما بيشتر هوشياران و روشن‎فكران ممكن است در خيلي از زمان نقش آن را مورد بررسي قرار بدهند.

به آرامي، ولي مطمئن، 4 واقعيت در حال پديدار شدن است كه اساساً چشم‎انداز يادگيري را تغيير مي‎دهند:

1) اين اعتقاد كه كلاس رودرروي آموزشي در حال ناپديد شدن است مثل راهنمايي نادرست و فكر نادرست كه اينترنت يك گذرگاه مسخره است: كلاس ادامه خواهد داشت تا انتقادي بشود براي همه حالتهاي يادگيري. آن جايي را فراهم مي‎كند جايي كه مردم بتوانند بر هم تأثير متقابل و همكاري داشته باشند و خلاقيت. و در حالي كه همه آن قابل كنترل است، كلاسهاي تك (آزمايشگاهها) طبيعي يك محيط بزرگ را فراهم مي‎كند براي فعاليتها. به علاوه، زمانهايي وجود دارد وقتي يك زندگي يك ساختار را گزارش مي‎كند آن براي توضيح و مشاهده، راهنمايي و دادن نصيحت ضروري است.

2) اساس يادگيري تكنولوژي اينجا مي‎ماند: تكنولوژي اين اختيار را به سازمانها مي‎دهد تا هم‎ زمان و هم ‎مكان را در رساندن مهارت و علم و آگاهي تسخير كند. آن به ظرفيت ثابت اجازه مي‎دهد تا به روز و تسهيلات ربط‎دهنده‎گان مردم جدا از هم با منطقه‎هاي زماني و مرزهاي سازمانها كمك كند. بنابراين هم آموزش سنتي و هم كنترل شده نقش مهمي در آيندة يادگيري بازي مي‎كند. كليد، البته، وقتي مشخص خواهد شد كه وقتي هر كدام بايد استفاده بشود.

3) تصديق هزينه‎ها از تكنولوژي يادگيري چيزي بيشتر از يك كار سخت نيست. حتي در بحثي كه تكنولوژي مي‎تواند پول ذخيره كند در مدت زماني ممكن است كافي نباشد اگر نتايج عمليات آنجا نيستند. اين ارتباطات ملاكي براي تغيير مكان از نتايج تحصيلاتي (آيا آنها ياد گرفته‎اند) به نتايج عملياتي است. (چه كاري مي‎توانند انجام بدهند و چطور به تجارت كمك خواهند كرد؟)

4) يادگيري سازمان يافته تسهيل پيدا مي‎كند از طريق حالتها و تكنيكهايي كه خيلي آن طرفتر از آموزش مي‎رود: يادگيري احتياجي از انفرادي‎ها و سازمان‎ها كه هرگز به تنهايي با آموزش انجام نمي‎شود. يادگيري و تكنولوژي يادگيري فقط به كلاس متعلق نيستند اما در ديگر مكانهاي كاري مانند خانه، در اتاق‎هاي هتل ‎- هر جايي كه مردم كارهايشان را انجام داده‎اند و مي‎دهند صورت مي‎گيرد.

با اعتماد به موارد پيشين كه به ما اين اختيار را مي‎دهد تا قدمهاي اشتباهي كه ما در گذشته برداشته‎ايم و اين چهار واقعيت اين اختيار را به ما مي‎دهند تا ما آينده را در راه جديدي ببينيم. نقش تكنولوژي در يادگيري ما را وابسته به دوباره فكر كردن دربارة طبيعت از خود سازمان يادگيري مي‎نمايد.

تفاوت بين آموزش و يادگيري: Learning and training are different

تعليم و تربيت نمي‎تواند همة نيازهاي يادگيري را انجام بدهد. گاهي اوقات ما در كلاس ياد مي‎گيريم ولي همچنين راه‎هاي زيادي براي يادگيري مي‎باشد. يادگيري و آموزش در يك معني و راستا قرار ندارند. در اين مورد فكر كنيد. حد متوسطي از كارمندان در حدود ده روز در يك سال كمتر از 4 درصد از زمان كارشان در آموزش رسمي صرف مي‎شود. پس چطور آن 96 درصد بقيه از زمان را ياد مي‎گيرند؟ آنها آموزش غيررسمي را در زمان صحبت و نگاه كردن به ديگران ياد مي‎گيرند همچنين از كاغذ نوشته‎ها و اطلاعات نفوذ يافته اخبار رسانه‎هاي گروهي دادرسي ساده وعقيده‎هاي نادرست ياد مي‎گيرند.

گر ما آموزش و يادگيري را در يك معني واحد در نظر بگيريم، ما اصطلاح يادگيري را مثل انعكاس آموزش يا روش‎هاي تعليمي مي‎دانيم. كلاسهاي اين رشته‎ها تبديل به رشته‎هاي نفوذ يافته مي‎شوند. بعد كلاسهاي يادگيري گاهي شبيه كلاسهاي سنتي مي‎باشد. آموزش در پايگاه كامپيوتري آموزشي با درسها، واحدهاي امتحاني و كلاسها كامل مي‎شود. اين تمايلهاي فكري ما در مورد مديريت يادگيري و گرفتن نتيجه از ثبت و مسير و انجام آن بايد اول ليست، براي انجام باشد. ما فقط 4 درصد آموزش رسمي را مورد توجه قرار مي‎دهيم و متأسفانه 96 درصد بقيه آن سلب مسئوليت و كناره‎گيري كرده‎ايم.

يادگيري و آموزش با هم متفاوت هستند. يادگيري عملي ذهني است كه به موجب آن ما اطلاعات را دريافت مي‎كنيم و سپس آن‎ها را تبديل به علم و آگاهي، مهارت و توانايي مي‎كنيم. اين چيزي است كه ما آن را انجام مي‎دهيم مانند نفس كشيدن. آموزش از طرف ديگر، يكي از تعداد راه‎هايي است براي آسان كردن يادگيري، تجربه‎هاي ظاهري ما از طريق استفاده از يك ساختار نزديك به دست مي‎آيد كه از آن به عنوان تعليم و آموزش ياد مي‎شود. به علاوه، آموزش عموماً با عنوان يك كار خاص يا مهارت اساسي و بنياني مورد توجه قرار مي‎گيرد، مانند تايپ كردن يك نامه يا جوش دادن. در حالي كه تحصيلات ‎]راه ديگري براي آسان كردن يادگيري‎[ هدف بزرگتري را دارد: تمركز در زمان طولاني، دوام توانايي‎ها و استعدادها. اگر ما بتوانيم يادگيري و آموزش را به هم ربط بدهيم ‎- ما مي‎توانيم ببينيم كه آموزش فقط مثل يك راه است براي يادگيري كه اساساً فرصتهايي را براي يادگيري تكنولوژي افزايش مي‎دهد و نقش آن به طور برجسته تغيير پيدا مي‎كند.

عمل يادگيري:

آن سوي تفاوت بين يادگيري و آموزش، ‌همچنين تفاوت بين يادگيري انفرادي و سازمان يافته وجود دارد. نقلاً تلاشهاي يادگيري روي انفرادي متمركز است. حال ما بايد تمركزمان كه شامل همه عمليات است را گسترش بدهيم.

 

 

فایل ورد 30 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نقش فراشناخت در آموزش حل مسأله رياضيشناسه محصول: 1119333
موجود

دانلود تحقیق نقش فراشناخت در آموزش حل مسأله رياضي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نقش فراشناخت در آموزش حل مسأله رياضي

دانلود تحقیق نقش فراشناخت در آموزش حل مسأله رياضي

مقدمه

مفهوم فراشناخت با وجود اهميت بنيادي آن ( در آموزش وپرورش ، روان شناسي وعلوم شناختي از جمله هوش مصنوعي ) هنوز تعريف روشني نداشته وبه خوبي درك نشده است. پژوهش هاي شناختي مفصل ، مشتمل بر بررسي هاي باليني دانش آموزان در حين حل مسأله وبرنامه هاي كامپيوتري با مؤلفه هاي چند وجهي تا حدي به اين اشاره كرده اند كه چگونه فراشناخت با شناخت تعامل پيدا مي كند. در خلال دهه آينده ، مي توان انتظار داشت كه تعاريف بسيار دقيق تري از فراشناخت ارايه شوند. به اعتقاد لستر ، گارافالو وكرول « درحال حاضر، آن چه كه به وجود آورنده باور ما نيست به فراشناخت وساير عوامل غير شناختي در حل مسايل رياضي است بيش ترناشي از بازتاب هاي ما معلمان ويادگيرندگان رياضي بر تجارب خودمان است تا اين كه ناشي از پژوهش هاي دقيق ونظام وار باشد. » هم چنين ، به گفته هجدوس ، « با وجود اين كه فراشناخت نقشي جنجالي در آموزش رياضي بازي كرده است هنوز درباره ماهيت آن وچگونگي استفاده از آن درك بيش تر نحوه تفكر حل مسآله دانش آموزان فقط به نتيجه گيري هاي

موقتي رسيده ايم».

مطالعه رفتار نهاني انسان ، مشكل وپيچيده است. اما اين كار عملي و قابل انجام است. پژوهشگران نيازمند تمركز برروي چگونگي ايجاد ارتباط بين جنبه‌هاي نظري وعملي نقش فراشناخت هستند. پژوهشگران با هم وبا هم فكري هم، بايد يكديگر كار كنند تا بتوانند اين رفتار پنهاني را به ، ميزان زيادي آشكار سازند.

درزماني كه براي انجام تحقيق با حل مسأله مصاحبه مي شود پژوهشگران مي توانند با طرح سؤال هايي از قبيل اين كه براي حل مسايل رياضي چه كارمي كنيد ؟ از چه دانشي كمك مي گيريد ؟ چگونه فرآيند حل مسأله را كنترل مي كنيد ؟ چه باوري نسبت به خود رياضي وغيره داريد ؟ اطلاعات ارزشمندي در ارتباط با شناخت پيچيدگي هاي يادگيري انسان به دست آورند. گاهي از موقعيت هاي حل مسأله براي طرح چنين سؤال هايي استفاده مي شود كه از آن جمله مي توان به مسأله زير اشاره كرد :

« ... مردي براي خريد يك جفت كفش 5 دلاري به كفاشي مي رود وبهاي آن را با يك اسكناس 20 دلاري تقلبي مي پردازد. صاحب مغازه متوجه تقلبي بودن اسكناس نشده وبراي خرد كردن 20 دلاري نزد همسايه قصابش مي رود وقصاب چهار عدد اسكناس 5 دلاري به او داده و 20 دلاري تقلبي را مي گيرد. صاحب كفاشي به مغازه اش بر مي گردد وبه خريدار، آن كفش و15 دلار را پس ميدهد. پس از مدتي قصاب همراه با FBI به كفاش اطلاع مي دهد كه 20 دلاري تقلبي بوده است. بنابراين ، كفش فروش 20 دلاري ديگربه قصاب مي دهد و FBI ، 20 دلاري تقلبي را بر مي دارد. دراين ميان ، صاحب كفاشي چقدر ضرر كرده است ؟

هدف اين تحقيق پرداختن به معني فراشناخت ونقش آن در آموزش حل مسأله رياضي است. كه با اين حال قبل از ورود به بحث اصلي ، جهت درك بهتر اين واژه به ارايه تعريف آن مي پردازيم. جزء اول اين واژه « فرا» است. كه « فرا» به تغييروضعيت يا حالت اشاره مي كند ، مانند متابوليسم همچنين ، « فرا» به معني بالاتر وماوراء است، مانند متابوليسم. همچنين ، « فرا» به معني بالاتر وماوراء است، مانند متافيزيك ، ومتازبان.

اما جزء دوم اين اصطلاح ، يعني شناخت، « فرايندهاي دروني ذهني ياراه هايي است كه از طريق آنها اطلاعات پردازش مي شوند، يعني راه هايي كه ما به وسيله آن ها، اطلاعات را مورد توجه قرار مي دهيم. تشخيص مي دهيم وبه رمز در مي آوريم ودر حافظه ذخيره مي سازيم وهر وقت كه نياز داشته باشيم آن ها را از حافظه فرا مي خوانيم ومورد استفاده قرار مي دهيم. به سخن ديگرما از راه فرآيندهاي شناختي ، جهان پيرامون خود را مي شناسيم واز آن آگاه مي شويم وبه آن آگاه مي شويم وبه آن پاسخ مي دهيم.

شناخت ، به فرآيندهايي اشاره مي كند كه افراد به كمك آن ها ، ياد مي گيرند، فكرمي كنند وبه ياد مي آورند. به طور خلاصه ، شناخت يعني دانستن وكسب شناخت درباره جهان هستي يعني دانستن جهان هستي.

 

فراشناخت چيست ؟

فراشناخت اصطلاحي است كه اولين بار توسط فلاول (1976) در زمينه حافظه به كاربرده شد. فلاول ، فراشناخت را شناخت درباره شناخت مي دانست يا به طور كلي، فراشناخت را دانش وكنترل شناخت تعريف كرد واز آن به بعد، متخصصان مختلف از اين اصطلاح در حيطه هاي مختلف مانند هوش مصنوعي، ادراك ، پردازش، اطلاعات يادگيري اجتماعي ، رياضيات وغيره صحبت به ميان آوردند.

با اين حال ، به گفته سيف تاريخچه فراشناخت به قبل از فلاول بر مي گردد. به گفته او، «نخستين بارهارلو (1949) مفهوم يادگرفتن يادگيري را كه در يك رشته آزمايش با ميمون ها انجام داد، مطرح ساخت. دراين آزمايش ها، ميمون ها، وادار مي شدند تا مسايلي را كه به آن ها داده مي شد، حل كنند. يافته جالب هارلو اين بود كه هر چه مسايل بيش تري را حل مي كردند در حل مسأله تواناتر مي شدند. يعني حيوان ها ياد مي گرفتند كه چگونه ياد بگيرند. روان شناسان پيرو رويكرد خبرپردازي در دهه هاي اخير، به جاي مفهوم يادگرفتن يادگيري هارلو، از اصطلاح فراشناخت استفاده كردند».

فلاول با بررسي نتايج تحقيق رزنيك و گلاسر در مورد فعاليت هاي حل مسأله كودكان، به مطالعه در مورد ناتواني دانش آموزان در فرآيند حل مسأله وچگونگي به كاربردن استراتژي مناسب پرداخت وچنين اظهار داشت :

 

 

فایل ورد 30 ص

 گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نقش راهنمايي و مشاوره شغلي در رضايت شغليشناسه محصول: 1119334
موجود

دانلود تحقیق نقش راهنمايي و مشاوره شغلي در رضايت شغلي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نقش راهنمايي و مشاوره شغلي در رضايت شغلي

دانلود تحقیق نقش راهنمايي و مشاوره شغلي در رضايت شغلي

 چكيده:

بي شك فرد و جامعه براي بقاي خود به كار و تلاش نياز دارند.ورود به عرصه كار در زندگي هر شخص يكي از مهمترين مراحل زندگي محسوب مي شود

از طرف ديگر رضايت شغلي به عنوان يكي از عوامل مؤثر در بهره‌وري نيروي كار محسوب
مي شود همانطور كه مي دانيم بهره‌وري ناشي از عوامل مختلفي چون استفاده بهينه از امكانات، زمان و استفاده مطلوب از نيروي انساني مي باشد در شرايطي نيروي انساني توانايي‌هاي خود را در انجام كار به بهترين نحو مطلوب بروز مي دهد كه علاوه بر ساير عوامل داراي احساس رضايت شغلي از فعاليتي كه انجام مي دهد باشد.

عواملي كه در ايجاد رضايت شغلي مؤثرند را مي توان به دو دسته تقسيم نمود:

الف- عواملي كه در مراحل قبل از انتخاب شغل مي تواننددر رسيدن به رضايت شغلي مؤثر باشند.

ب – عواملي كه بعد از انتخاب شغل و در طي فرآيند انجام كار رضايت شغلي را ايجاد مي نمايند.

مقوله راهنمايي و مشاوره شغلي يكي از عواملي است كه در دسته اول قرار مي گيرد به عبارت ديگر چنانچه شخص بتواند در طول تحصيل و مرحله كاريابي از راهنمايي مناسب در زمينه مشاغل برخوردار شود احتمال اينكه در آينده از كاري كه انجام مي دهد احساس رضايت داشته باشد، افزايش مي‌يابد.

مقاله حاضر به بررسي عوامل مؤثر در راهنمايي و مشاوره شغلي مي پردازد و نقش آن را در ايجاد رضايت شغلي افراد بررسي مي‌نمايد.

 

كلمات كليدي : راهنمايي شغلي، اطلاعات شغلي، مشاوره، رضايت شغلي


 

مقدمه:

رضايت شغلي از جمله عوامل مهمي است كه بايد در توسعه اقتصادي مورد توجه دقيق قرار گيرد هر فردي كوشش مي كند شغلي را انتخاب نمايد كه علاوه بر تأمين نيازهاي مادي از نظر رواني هم او را ارضاء نمايد به اين دليل بررسي خصوصيات فردي افراد ضروري به نظر مي رسد در غير اينصورت بكار گرفتن افراد در مشاغلي كه به آن علاقمند نيستند يا توانايي و استعداد انجام آن را ندارند علاوه بر كاهش بهره‌وري و كارايي موجب از دست رفتن نيروي انساني مي‌شود.

براي آنكه اين مشكلات كاهش يابند بايد سطح دانش عمومي افزايش يابد و برنامه‌هاي مشاوره شغلي و حرفه‌اي در مدارس و دانشگاه‌ها و ... مورد توجه قرار گيرد.

ايالات متحده يكي از نخستين كشورهايي است كه در آن مراكز ويژه راهنمايي و مشاوره شغلي تأسيس شده است. اولين مركز راهنمايي كه در واقع مركز راهنمايي حرفه‌اي بود در سال 1908 ميلادي در بوستون به وسيله “ فرانك پارسونز“ كه به پدر راهنمايي حرفه‌اي معروف است تأسيس شد. وي لازمه هدايت حرفه اي را پيروي از سه اصل زير مي دانست:

 • شناخت توانايي‌ها و علايق و مهارتهاي حرفه اي فرد.
 • شناخت شغلي و موقيتهاي شغلي .
 • ايجاد ارتباط منطقي بين‌ دو اصل يادشده.

هر چند فرايند انتخاب شغل در طول زندگي افراد به طور مداوم و پيوسته ادامه دارد سازش منطقي بين خصوصيات فردي با شرايط شغلي نمي تواند به تنهايي پاسخگو باشد و كليه عوامل مؤثر در انتخاب شغل نمي‌توانند صرفاً جنبه عقلاني و منطقي ويا صرفاً جنبه عاطفي و رواني داشته باشند. از عوامل ديگر كه لزوم راهنمايي و مشاوره شغلي را در عصر حاضر اجتناب ناپذير مي كنند بروز دو پديده توسعه شهر نشيني و پيشرفت تكنولوژي است . شهرنشيني، تنوع و تقسيم مشاغل را باعث شده است و پيشرفت تكنولوژي نقش تخصص را در احراز شغل برجسته كرده است.

در ادامه به بررسي مسائل و عوامل مهم در راهنمايي و مشاوره شغلي و نقش آن در رضايت شغلي پرداخته خواهد شد.

 

راهنمايي شغلي چيست؟

تعاريف مختلفي از سوي صاحبنظران ارائه شده است كه اختصا‌راً به برخي از آنها اشاره مي‌شود.   “ ساندرسون “‌ بر جنبه‌هاي عملي راهنماي شغلي تأكيد مي‌ورزد و معتقد است راهنمايي شغلي و حرفه‌اي نمي تواند صرفاً از ديدگاه نظري مورد بررسي قرار بگيرد به نظر او راهنمايي شغلي با طرح‌ريزي ، آمادگي و سازش فرد با شغل انتخاب شده ارتباط دارد. از طريق راهنمايي شغلي و حرفه‌اي فرد مي تواند پس از بررسي دنياي مشاغل و شناسايي خصوصيات شخصي، شغلي را انتخاب كند و سپس براي انجام شغل مورد نظر از طريق گذراندن دوره‌هاي آموزشي آمادگي لازم را كسب نمايد.

به نظر“ سوپر“ راهنمايي شغلي فعاليتي است كه به وسيله آن اطلاعات لازم و ضروري درباره مشاغل مختلف در اختيار افراد قرار مي گيرد كه بر مبناي اطلاعات به دست آمده مشاوره شغلي صورت مي پذيرد. به عبارت ديگر در جريان راهنمايي شغلي فرد به خود شناسي نائل مي آيد و توانايي‌هاي خود و فرصتها و امكانات استخدامي را مي شناسد و به كمك مشاور و با استفاده از تجربه و تحليل اطلاعات موجود به انتخاب شغلي كه براي فرد مناسب‌تر است مي‌انجامد.

با توجه به تعاريف فوق مي‌توان اينگونه استنباط نمود كه راهنمايي شغلي فرايندي مداوم و پيوسته مي‌باشد كه به وسيله آن به فرد كمك مي‌شود تا بتواند شغل مناسبي را انتخاب كند و براي آن آماده شود، به آن اشتغال ورزد و بطور موفقيت‌آميزي در حرفه خود پيشرفت نمايد. از طريق راهنمايي و مشاوره شغلي فرد تصوير دقيقي از خصوصياتش به دست مي‌آورد، از دنياي مشاغل آگاهي مي‌يابد، تصور شغلي و حرفه‌اي خود را در برابر واقعيات مورد سنجش قرار مي‌دهد و پس از تجزيه و تحليل واقعيات و اطلاعات موجود به انتخاب شغل مي پردازد كه اين شيوه رضايت شخصي را به همراه دارد و براي جامعه نيز سودمند است.

 

عوامل مؤثر در راهنمايي شغلي:

3-1- ويژگي‌هاي فردي :

“ هالند“ معتقد است كه بايد بين ويژگي‌هاي يك فرد و محيط كاري او تناسب و هماهنگي وجود داشته وي شش نوع شخصيت را مطرح كرده و ادعا مي كند رضايت شغلي يا عدم آن به ميزان تطابق بين شخصيت افراد با محيط حرفه‌اي آنها بستگي دارد. اين تيپهاي شخصيتي محصول تعامل بين ويژگي‌هاي فرهنگي و شخصيتي است. يك فرد در اثر تجارب خود ياد مي گيرد كه برخي فعاليتها را بر ديگر فعاليتها ترجيح دهد سپس اين فعاليتها علايق قويتري را در فرد به وجود مي‌آورند كه او را به سوي كسب مهارتهاي ويژه‌اي رهنمون مي‌سازند, سرانجام علايق و مهارتهاي وي خلق و خوي ويژه‌اي را ايجاد مي‌كنند كه باعث مي شود فرد به گونه‌اي ادراك، تفكر و عمل نمايد كه براي بعضي مشاغل مناسبتر به حساب آيد .

در شكل گيري تيپ شناسي و محيط شناسي برخي از عبارتند از:

 • انتخاب حرفه جلوه‌اي از شخصيت است.
 • پرسشنامه هاي رغبت‌سنج، پرسشنامه‌هاي شخصيت هستند. اگر علاقه حرفه‌اي بيانگرشخصيت باشد مي‌توان گفت علائق بيانگر نوع شخصيت هستند .
 • رفتارهاي قالبي حرفه‌اي داراي اعتبار و معاني مهم روانشناختي و جامعه شناختي است به عبارت ديگر مردم در مشاغل گوناگون خصوصياتي متفاوت دارند. براي مثال فروشنده‌ها چرب‌زبان، حسابدارها دقيق و دانشمندان غير معاشرتي هستند.
 • اعضاء شاغل دريك حرفه شخصيت و روند رشدي مشابهي دارند اگر يك فردبعلت سوابق و شخصيت خاصي وارد شغل بخصوصي شوداين نتيجه حاصل مي‌شود كه هر شغلي افرادي را با شخصيت هاي مشابه جلب مي‌كند
 • از آنجا كه مردم دريك گروه حرفه‌اي شخصيت هاي مشابهي دارند، به بسياري از موفقيت ها و مشكلات به روشهاي يكساني پاسخ مي‌دهند
 • پيشرفت،ثبات،رضايت حرفه‌اي به همخواني بين شخصيت فرد و محيطي كه در آن كار مي‌كند وابسته است بعبارت ديگر احتمال اينكه شخصي شغلي را كه از نظر رواني مناسب او است بهتر انجام دهد، بيشتر است.

در ادامه به بررسي 6 تيپ شخصيتي پرداخته خواهد شد:

1- تيپ واقعگرا:

تجربيات و وراثت خاص يك فرد واقع‌گرا به رجحان فعاليتهايي منجر مي‌شود كه پيامد آن سروكار داشتن آشكار،مرتب يا منظم با اشياء، ابزار، ماشين الات وحيوانات و اجتناب از فعاليتهاي آموزشي و يا درماني‌است. اين تمايلات رفتاري به نوبه خود منتهي به اكتساب صلاحيتهاي عملي، مكانيكي،كشاورزي،الكتريكي وفني و به كمبود در صلاحيتهاي اجتماعي وتربيتي منجرمي‌شود. الگوي فعاليت ها،صلاحيتها و علايق واقع گرايانه،فردي را به وجود مي آورد كه رفتارهاي زير را از خود بروز مي‌دهد :

الف – مشاغل يا موقعيتهاي واقع‌گرايانه‌اي مانند مهندسي را ترجيح مي دهدكه در آن موقعيتها بتواند فعاليتهاي ترجيحي خود را انجام دهد و از فعاليتهايي كه مقتضي مشاغل اجتماعي است دوري كند.

ب – براي حل مشكلات در محيط كار از صلاحيتهاي واقع‌گرايانه استفاده مي‌كند.

ج – خود را فردي داراي توانايي‌هاي ورزشي و مكانيكي و فاقد توانايي در ارتباطات انساني مي‌پندارد.

د – براي ارزشهاي عيني و خصوصيات شخصي قابل لمس مانند پول ، قدرت و مقام ارزش قائل مي‌شود .

اين افراد معمولاً داراي ويژگي‌هاي غير اجتماعي ، رك ، سرسخت، مادي، طبيعي، اهل عمل، خودمحور و ... مي‌باشند.

 

 

 

 

فایل ورد 28 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودكشناسه محصول: 1119337
موجود

دانلود نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودك

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودك

دانلود نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودك

مقدمه : تربيت كودك را بايد از همان‌آغاز تولد و حتّي‌از دوران جنيني شروع كرد ، زيرا «شخصيت كودك در همان پنج سال اول پايه ريزي مي شود » . از اهداف مهم تعليم و تربيت فرزند ، آماده سازي او براي زندگي در اجتماع و تعقيب اهداف الهي جامعه است . كانون خانواده نخستين نهاد اجتماعي است كه كودك در آن پرورش مي يابد و مي آموزد كه چگونه رفتار اجتماعي داشته باشد . در محيط هاي اجتماعي نظير مهد كودك ، نهادهاي ديگري به جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش ها به فرزندان دخالت دارند و با افزايش سن كودك به مرور از نقش خانواده ها كاسته و بر نقش اين كانون ها در الگودهي به شخصيت كودك افزوده مي شود . مهد كودك براي بچّه ها عموماً جذابيتي بيش از خانه و خانواده دارد و نيز نقشي بسيار اساسي و مهم در تربيت كودكان ايفا مي كند . تأثير پذيري كودكان در مهد كودك به مراتب بيشتر از خانه و خانواده است . اگر مربيان ، افرادي آموزش ديده ، كارآمد و متخصص در زمينه تربيت كودكان باشند ،خواهند توانست به بهترين شكل ممكن كودكان را تربيت كنند . از سوي ديگر بنا به گزارش مؤسسه ملي " بهداشت و توسعة رفتار كودكان " بچّه هايي كه بين سال هاي دوم تا چهارم زندگي در مهد كودك هستند نسبت به ساير كودكان، آموزش زبان و حافظه بهتري دارند ، لذا بر آن شديم مقاله اي تحت عنوان " نقش مهد كودك و پيش دبستاني در تربيت كودكان " را به همكاران و والدين عزيز تقديم نمائيم .

ظهور مراكز پيش دبستاني :وظيفه آموزش اين است كه ذهن هاي خالي را به ذهن هاي باز تبديل كند نه به ذهن هاي پر (مالكولم فوريس) .افلاطون در حدود قرن سوم قبل از ميلاد معتقد بود : آموزش در دوران اولية كودكي امري اجتماعي است و بايد در اين سنين كودكان را از والدين شان جدا كرد و جهت مراقبت و تعليم به مؤسسات اجتماعي سپرد . ظهور مراكز پيش دبستاني و مهد كودك ها حاصل تحقيقات و مطالعات بزرگان تعليم و تربيت چون ديويي در آمريكا ، كلاپارد در سوئيس ، مونته سوري در ايتاليا و دكرولي در بلژيك و ... مي باشد كه همگي از آموزش سنتي انتقاد كرده و در آموزش و پرورش جديد بر اساس شناخت عالم كودكي هم رأي و هم صدا بودند . هم چنين تحقيقات لورنر (1873) مطرح كرد : تمرين و آموزش بايد در زمان معين و مشخصي صورت گيرد و مسالةدوران حساس را در رشد انسان عنوان كرد و اين كه زمان ،  عامل پديد آمدن دوران حساس است ، يعني كودك را بايد در زمان مناسب وقتي كه برخوردهاي محيطي بيشترين تأثير را در شكوفايي استعدادهاي ذاتي كودك مي گذراند آموزش داد . اما وقتي بنجامين بلوم (1964) بيان كرد كه 50% رشد هوشي بين تولد تا 4 سالگي ، 30% بين 4 تا 8 سالگي و 20%  از 8 تا 17 سالگي مي باشد و محيط سرشار و غني فرهنگي در افزايش رشد هوشي تأثير بسزايي دارد و با بزرگ شدن كودك ، محيط تأثير پذيري خود را از دست مي دهد ، اهميت توجه به آموزش و پرورش پيش از دبستان بيش از گذشته مطرح شداين مراكز با اهداف مشخص تأسيس شده اند ،هر چند كه هدف كلي آموزش و پرورش رسانيدن انسان به فلاح و قرب به خدا است . اما در آموزش و پرورش پيش از دبستان علاوه بر اين هدف،رشد همه جانبة كودكان مدنظر است كه‌داراي چندزيرمجموعه مي باشد و از اصلي ترين اين اهداف مي توان به توسعة مهارت هاي شناختي ، فيزيكي ، زبان شناختي ، عقلاني ، عاطفي ،اجتماعي و شخصيتي كودكان رده 5- 2ساله اشاره كرد . هر چند مراكز پيش دبستاني و از جمله مهد كودك ها با هدف اولية نگهداري كودكان راه اندازي شدند ، اما با گذشت زمان به نهاد آموزشي تبديل شدند ، زيرا كارشناسان متوجه شدند كه يادگيري اولية رفتارها و روابط اجتماعي ، زبان هاي خارجي ، نقاشي ، موسيقي و كارهاي دستي ، اگر از كودكي آغاز شود نه تنها بازده بيشتري در روند فراگيري دارد ، بلكه كودك را ازنظر زماني به پيش مي برد و ارزش هاي مهمي چون صداقت ،نوع دوستي ، محبت ، استقلال ، عطوفت ، سازگاري و هماهنگي با جامعه به او آموخته مي شود .

  اهميت و ضرورت آموزش پيش از دبستانبراساس يافته هاي روان شناسي و علوم تربيتي، سال هاي پيش از دبستان در رشد و تربيت كودكان نقش اساسي و تعيين كننده اي دارد. در اين دوران حساس و مهم، يادگيري‌كودكان عميق تر،‌سريعتر و آسان تر انجام مي شود.توانايي هاي آنان درجنبه هاي مختلف رشد شكوفا مي شود و پايه هاي اصلي شخصيت آنها شكل مي گيرد.بر همين اساس بسياري از پژوهشگران و سياستگذاران امر آموزش، روي آموزش ها و آموزش مهارت هاي پيش دبستاني و دبستان تأكيد دارند و از اين بين تأكيد ويژة آنها بر آموزش زبان مادري ، رياضيات و مهارت هاي هوشي- هنري است .آنها معتقدند حذف آموزش مهارت هايي چون آواشناسي كلمات كه عامل مهمي جهت شناسايي درست حروف و درنتيجه كلمات است ، آموزش اطلاعات عمومي و زبان دوم و آموزش صحيح رفتارهاي اجتماعي باعث دلزدگي از ورود به مدرسه و درنهايت افت شديد تحصيلي در ميان دانش آموزان مي شود. پژوهشگران معتقدند بروز ناهنجاري هاي رفتاري- آموزشي چون ناتواني در درك مفاهيم آموزشي، بي قراري و شيطنت در كلاس، بيش فعالي، بي نظمي در انجام تكاليف يا رفتارهاي شخصي، فرار از مدرسه، تكرار پايه آموزشي (مردود شدن) و هر نوع عدم تعادل رفتاري- آموزشي ناشي از غفلت در آموزش صحيح در پايه پيش دبستاني است. درحقيقت همه كودكان نياز دارند تا پيش از ورود به مدرسه و يا بهتر بگوييم ورود به اجتماع،  آمادگي هاي لازم را كسب كرده و براي ورود به اجتماع حاضر شوند. مطالعات نشان مي دهد سرمايه گذاري صحيح در آموزش پايه پيش دبستاني و انتخاب برنامه آموزشي با كيفيت بالا نه تنها باعث افزايش آمادگي و اشتياق كودكان براي ورود به مدرسه و اجتماع مي شود بلكه به صورت خاص، تاثير بسيار مثبتي بر كودكان متعلق به خانواده هاي متوسط،كم درآمد و يا كودكاني كه والدين آنها تحصيلات مناسب و بالايي ندارند(منظور تحصيلات دانشگاهي است) خواهد داشت. دكتر فريده ترابي ميلاني معتقد است : همه كودكان دنيا بر اساس يك الگوي رشد ، دوران از تولد تا پنج سالگي را طي مي كنند . علاوه بر اين هر كودك به عنوان موجودي مستقل و منحصر به فرد نيز الگوي رشد خاص خود را دارد . حضور كودك در مهد كودك يا دورة آمادگي اين امكان را فراهم  مي كند تا ارزيابي دقيقي روي هر كودك انجام شود كه آيا مطابق با سن خود ، مراحل رشد را طي  مي كند يا نه ، تأخير در رشد كودكان كه مي تواند زمينه ساز عقب ماندگي آن ها را فراهم كند در اين محيط ها به سرعت شناسايي مي شود و امكان بازپروري را فراهم مي كند . به عقيده متخصصان اگر دستمان به ايده‌آل‌ها و‌آرمان‌هاي نقره فام در راه پرورش كودكان نمي رسد ، مي توانيم به حداقل ها اكتفا كنيم .دكتر منصوره پاكباز روان پزشك و متخصص علوم توانبخشي ، به مادران و پدران توصيه مي كند كه هرگز براي خود يك ايده آل دست نيافتني براي تربيت و پرورش فرزندانشان تعريف نكنند تا بتوانند با حقايق كنار بيايند . وي عقيده دارد : توصية ما به پدر و مادرها كه به بهانه نداشتن تمكن مالي به پرورش و آموزش‌كودكان زير هفت سال بي توجهي‌مي كنند اين است كه ، چگونه هيچ كس حاضر نيست فرزند 7 ساله خود را به مدرسه نفرستد و در هر شرايطي او را به يك مدرسه متناسب با شرايط زندگي اش مي فرستد تا سواد بياموزد پس درباره مهد كودك نيز بايد اين گونه عمل شود . شايد هنوز زمان اجباري كردن اين دوره آموزشي به دليل سازوكارهاي اجتماعي و ساختار قوانين كشور فرا نرسيده باشد ، اما خانواده ها بايد آگاه باشند كه در اين هنگام وظيفه آنهاست كه نسبت به اين موضوع در حد اجبارشان ، بر شتاب براي سواد آموزي فرزندان بايد توجه كنند و مطمئن باشند كه در همان حد هم مسؤليت به عهده دارند . از طرفي اين سؤال مطرح مي شود كه خانواده ها در ازاي سرمايه گذاري بر آموزش پيش از دبستان كودكان خود ، شاهد چه بازتابي هستند ؟ دكتر ترابي روان پزشك نيز معتقد است : متأسفانه با روند غلط برخي از مهد كودك ها ، خانواده ها صرفاً شاهد حفظ كردن چند بيت و سرود ، چند آيه و سوره و حديث يا نقاشي كردن از الگوها و شمارش از يك تا بيست به وسيله فرزندانشان پس از دوره مهد كودك هستند كه اصلاً براي آنها مطلوب نيست

 

 

 

 

 

فایل ورد 14 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاريشناسه محصول: 1119340
موجود

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاري

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاري

دانلود تحقیق نقش ارث در بزهكاري

مقاله حاضر به نام نقش ارث در بزهكاري شامل بخش هاي زير مي باشد :

 

 • نقش وراثت و محيط و عوامل غير ارثي در بزه.
 • آيا امكان دارد انسان ذاتي و بالفطره بزهكار باشد ؟
 • علل رفتار غير عادي و نا بهنجاري هاي رواني .
 • خصوصيات رفتارهاي بزهكارانه وراثتي در انسان .
 • اصل وراثت از سنن غير قابل تبديل الهي است .

 

 

بر اساس تحقيقات و مطالعات انجام شده ، دو عامل «وراثت» و «محيط» ، سهم بسزايي در ميان بزهكاري دارند . اما سوابق نشان مي دهد كه نه وراثت و نه محيط هيچ كدام به تنهايي نمي توانند عامل ايجاد جرم باشند . بلكه زمينه ارثي فرد ، همراه با خصوصيات خلقي و محيطي و تأثيري كه افراد ديگر در زندگي انسان دارند، مي تواند سبب بروز جرم باشد . از نظر قضايي نيز نقش وراثت و محيط به عنوان عوامل غير ارادي در بروز جرم كه منجر به تحريف اراده مي شود ، مي باشد . ( سايت اينترنتي گوگل )

وراثت : يكي از عواملي كه شخصيت فرد را تحت تأثير خود قرار داده و مورد توجه جرم شناسان نيز واقع شده است ، عوامل ارثي مي باشد . همان طور كه انسان از لحاظ مالي وارث بستگان خود مي باشد ، ممكن است از نظر فردي نيز وارث استعدادهاي نياكان خود و صفات خوب و بد آنها كه از راه وراثت به او منتقل مي شود ، باشد . شباهت ظاهري والدين با كودكان چون رنگ چشم يا سفيدي چهره و مقايسه رفتارهاي پدر و مادر با فرزند چون نحوه تربيت ، مهرورزي و مانند اينها ، وراثت را هميشه به عنوان يك پديده قابل تأمل مطرح كرده است . لازم به ذكر است كه در دين مبين اسلام نقش و راهنما مورد توجه بوده و از وراثت با كلمه «عرق» ياد شده است .     ( همان منبع )

عوامل ذاتي غير ارثي : قبل از انعقاد نطفه و تشكيل جنين ، عوامل ارثي به نحوي از طريق ژنها در شخصيت افراد مؤثر واقع مي شود . عوامل ديگري نيز وجود دارند كه از زمان انعقاد نطفه تا زمان تولد جنين اثر مي گذارد و تأثير هر يك از عوامل در شخصيت طفل غير قابل انكار مي باشد و به دو دسته عوامل مربوط به دوران حاملگي و عوامل مربوط به دوران زايمان تفكيك مي شود . ( همان منبع )

عوامل مربوط به دوران حاملگي عبارتند از : سن مادر ، سوء تغذيه ، تأثير داروهاي شيميايي ، تأثير الكل و مواد مخدر ، بيماري هاي مادر در دوران بارداري ، حالات هيجاني و عاطفي مادر و تأثير تشعشعات راديو اكتيو . ( همان منبع )

آيا امكان دارد انسان به طور ذاتي و بالفطره بزهكار باشد ؟

گروهي از متخصصان كه بر روي الگوهاي جرم و بزهكاري تحقيق مي نمايند ، تأثيرات عوامل زيستي و فيزيولوژيكي را مد نظر قرار داده و عده اي نيز تأثيرات احساسي ، اجتماعي و محيطي را در نظر مي گيرند و در مقايسه با يكديگر به اين نتيجه مي رسند كه عوامل اجتماعي ، رواني و محيطي بسي مؤثرتر از ساير عوامل در بروز بزهكاري است . ( ناسازگاري و بزهكاري در كودكان )

لومبرسو با تكيه بر تأثيرات زيستي و محيطي ادعا دارد كه برخي از بزهكاران ، بالفطره مجرم و متمايل به انجام بزهكاري هستند و از اين رو براي نخستين بار عبارت «جرم بالفطره و ذاتي» (Criminal Born) را وارد بحث جرم شناسي نمود . وي ادعا مي كند كه در بدن كودكان بزهكار ، نقصي به نام استيگماتا (Stigmata) وجود دارد كه آنان را ناخواسته با سمت بزهكاري سوق مي دهد . ( همان منبع )

از ديرباز بر روي اين موضوع بحثهاي زيادي شده است و غالب انديشمندان و جرم شناسان قديمي بر اين باورند كه عامل زيستي يا بيولوژيكي در ارتكاب كودكان به جرم دخالت دارد . فاكتورها و عوامل بيولوژيكي و فيزيولوژيكي مورد ادعا در بروز جرايم با پيشرفت علم و بالاخص با مشخص شدن قوانين وراثتي كه از سوي مندل (84-1822) مطرح گرديد بيش از پيش ذهن مدعيان به تأثيرات زيستي و وراثتي را در بروز جرايم و بزهكاري در كودكان را مشغول داشت . ( همان منبع )

عوامل وراثتي در واقع آثاري هستند كه از هسته اسپرماتوزوئيد پدر و هسته تخم مادر كه به نام زيگوتا معروف بوده و به شكل سلول واحد باردار شده است ، با برگيري خصوصيات كروموزوم آن از نسلي به نسل ديگر انتقال مي يابد . هر كدام از ما انسانها علاوه بر داشتن يك سري خصوصيات منحصر به فرد ، حامل برخي از آثار و خصوصيات وراثتي نيز هستيم . اين خصوصيات به صورت ژنهاي وراثتي شناخته شده و با توسعه و رشد بدن در تمامي سلولهاي بدن جاي يافته و تا پايان عمر با انسان به حيات و توسعه خود ادامه مي دهند . به عبارتي روشن تر ، انسان به ناخواسته از طريق مجموعه اي از آثار و خصوصيات وراثتي كه گريز و رهايي از آنها اجتناب ناپذير است ، تا پايان عمر كنار آمده و آن را مي توان به عنوان بخشي از سرنوشت غير قابل تغيير انسان تلقي نمود . اين ويژگي ها به قدري در سرنوشت انسان مؤثرند كه مي توانند رفتارها ، عملكرد ، نوع ديدگاه ، فكر و كنش و واكنش هاي فرد را به صورت مثبت و يا منفي در آينده شكل دهند .      ( همان منبع )

به طور كلي در شناخت علل رفتار غير عادي و عصبي رواني چگونگي شخصيت انسان و عواملي كه در سازندگي آن موثرند ، مورد توجه قرار مي گيرد . اين عوامل به دو دسته مشخص تقسيم مي شوند كه عبارتند از :

عوامل محيطي


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نظريه هاي انگيزش در مورد آموزش و پرورششناسه محصول: 1119342
موجود

دانلود تحقیق نظريه هاي انگيزش در مورد آموزش و پرورش

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نظريه هاي انگيزش در مورد آموزش و پرورش

دانلود تحقیق نظريه هاي انگيزش در مورد آموزش و پرورش

نقش مدارس در انگيزش

فرهنگ و سازمان مدرسه

هنجارها، ارزشها و باورهاي مشترك

جو مدرسه

ساختار كار و تكليف

ساختار مديريتي و اقتدار

ساختار تأئيد و پاداش

شيوه هاي گروهي

شيوه هاي ارزشيابي

فرصتها و محدوديتهاي بيروني

انواع دانش آموزان

اندازة مدرسه

دخالت دادن والدين و اجتماع

فرصتها و محدوديتهاي منطقه اي و ايالتي


خلاصه

شرلي، كريس و استاسيا دانش آموزان يك دبيرستان شهري بزرگ هستند. صبح هنگامي كه به مدرسه مي روند راجع به دبيرستانشان صحبت مي كنند:

شرلي: من واقعاً از رفتن به چنين جايي متنفرم. منظورم اين است كه شما مجبوري اينجا هرروز خودت را نشان دهي و تنها كاري كه معلمان بلدند حرف زدن است. آنها هرگز به تو گوش نمي دهند. به نظر مي رسد هيچ نگراني نسبت به ما ندارند و تنها نگراني آنها اين است كه به كتابها برسند و ما نمرات بالا در امتحانهاي احمقانه كسب كنيم. من فكر نمي كنم بعضي از آنها حتي اسم مرا نيز بلد باشند.

كريس: خيلي سخت نگير (بي خيال) شرلي، به آن بدي نيست. آنها سخت تلاش مي كنند و مسئوليت تعداد زيادي از ما را بر عهده دارند و فرصت كمي براي پرداختن به چيزهايي غير از تدريس دارند.

شرلي: خيلي خوب، آنها حداقل مي توانند وانمود كنند كه نگران ما هستند.

استاسيا: بله، كريس! فكر مي كنم تو به اين خاطر خوشبيني كه كارهايت را خوب انجام مي دهي و يا كسي برايت دردسري ايجاد نمي كند. تو يك مردي و آنها به تو كاري ندارند ولي هميشه به ما پيله مي كنند. من نيمي از اوقاتي كه مي خواهم به حمام بروم مي ترسم و حتي به حمام انتهاي راهروي طبقه دوم نمي‌روم.

شرلي: آه، درسته، آن يكي. آنجايي كه بي عرضه علاف اند بچه هايي كه دائم متلك مي اندازند. من هم از آنها مي ترسم من فكر مي كنم آنها با نگاهشان تو را اذيت مي كنند. من هم آنجا نمي روم.

كريس: شما راجع به چه صحبت مي كنيد؟ گاهي به سالن ورزش پسران بيايد. خواهيد ديد كه نگراني شما بيهوده است نيمي از بچه ها به كسي غير از خودشان حتي نگاه نمي كنند زيرا نمي خواهند بگونه اي رفتار كنند كه به ديگران احساس بي احترامي دست دهد. اينكار مي تواند خطرناك باشد و بدون نگاه كردن به يكديگر بسكتبال بازي دشوار است. لااقل من همسايه هايم را خوب مي شناسم. آنها همه اهل دعوا هستند ولي ما باور كرده اينم كه اهل آنجا هستيم. اينجا شما احساس تعلق پيدا نكرده ايد. من فقط خودم را حفظ مي كنم و سعي مي كنم در كلاس به بهترين نحو عمل نمايم. من نمي توانم منتظر فرار از اينجا و رسيدن به دانشكده باشم.

استاسيا: بله، ولي چيزي كه براي من مسلم شده است اين است كه اين بچه ها هيچگاه به دردسر نمي افتند. آنها قواعد را زير پا مي گذارند، دعوا مي كنند و معلمان در مورد آن كاري نمي كنند.

شرلي: اه، من نمي دانم ولي فكر مي كنم آنها هميشه دردسرند. معلمان منتظرند تا آنها خيطي بالا بياورند و آنگاه درستش كنند. آدمهايي مثل كريس كه چاپلوسي معلمان را مي كنند مي توانند از دردسر دور باشند.

كريس: هي! اين درست نيست! من فقط كارم را انجام مي دهم و از دردسر دوري مي كنم.

شرلي و استاسيا: بله،درسته!

در همان زمان، چند معلم در سرسراي دانشكده مشغول صحبت بودند و انتظار آغاز روز كاري را مي كشيدند.

آقاي استروبل: خيلي خوب، روز ديگري در معدن نمك شروع شد. سخته مسير را حفظ كردن. اكثر بچه ها انگيزه ندارند و بقيه هم فقط دردسرند. من فكر مي كنم عشق آنها اين است كه ببينند چقدر مي توانند قواعد را دور بريزند. اگر شما از آنها كمك بخواهيد آنها روي خوشي به شما نشان نمي دهند و حتي مدير هيچ حمايتي از شما نمي كند.

آقاي لين: چي، آيا شما در رويا بسر مي بريد. نيمي از معلمان حتي به قواعد، اعتقادي ندارند. اين يكي از مشكلات ماست مديران حتي روي آنكه قواعد چه هستند توافقي ندارند در آنچه در كلاس انجام مي دهيم ما را تنها گذاشته اند.

آقاي دي گروت: بله، من چند هفته پيش به يك كارگاه آموزشي براي فهميدن مفاهيم شركت كردم و فكر مي كردم آنقدر خوب است كه مي توانم برخي مفاهيم آن را در كلاس خود بكار گيرم، اكثر همكاران من در دپارتمان رياضي به من خنديدند وقتي با آنها راجع به آن صحبت كردم، آنها گفتند «كي نگران اين چيزهاست» تنها چيزي كه مهم است اين است كه بچه ها امتحانات استاندارد شده را خوب بگذرانند. آنها نيز براي تغيير روشهايشان تلاشي نكردند.

آقاي استروبل: خيلي خوب، من دوست دارم آن ايده ها را بشنوم. اين موضوع مهمي در علوم است مفاهيم مي توانند ماهيتها را تغيري دهند ولي من درست نفهميدم شما چه حدسي براي چگونگي انجام آن داريد و چگونه اين برنامه را تحت پوشش قرار مي‌دهي. من مطمئنم مي توان برخي ايده هاي جديد را بكار برد. اين مي تواند مرا برانگيزاند ولي كي مي توانيم آن را انجام دهيم؟ شما چهار ساعت آزاد داريد و من دو ساعت. يقيناً اين وقت كافي براي صحبت پيرامون اين مسائل نيست.

آقاي لين: اين صداي زنگ است. به اميد ديدار تا روز بعد

اين دانش آموزان و معلمان راجع به جنبه هاي متفاوت فرهنگ و سازمان مدرسه صحبت مي كنند. در فصل قبل توضيح داده شد كه چگونه ويژگيهاي كلاس مي تواند انگيزه ي دانش آموزان را تحت تأثير قرار دهد. در اين فصل ما با نگرشي نو بخشهاي بزرگتري از سطوح مدرسه را تحليل مي كنيم و نشان مي دهيم چگونه مدارس مي توانند انگيزه دانش آموز را تحت تأثير قرار دهند. تمركز روي مدارس به عنوان يكي از واحدهاي تحليل به وسيله بسياري از روانشناسان علاقمند به انگيزش ناديده گرفته شده است اگرچه استثنائاتي وجود دارد. (نگاه كنيد به ماهرو ميدگلي 1991 و 1996؛ مك ايور، رئومن و مين 1995 و ساراسون 1990) روانشناساني كه الگوهاي نظم دهي (سنتي) آنها قبلاً مطرح شد تمايل داشتند بيشتر بر افراد تمركز كنند. و اينكه چگونه عقايد انگيزشي فردي و همچنين نيازها و ادراكات و اهداف فردي مي توانند رفتار و انگيزه را تحت تأثير قرار دهند. تئوريهاي روانشناسي و تحقيقات كاربردي كه در فصول 2 و 7 بطريق مختلفي به اين رويكرد توجه كرده اند به ويژه در فصل 8 و در اكثر فصول ديگر ما مباحث تئوريك و تحقيقات خود را در بارة آنچه كه آنها براي انگيزش دانش آموزان و رفتار معلم در كلاس مطرح كردند وارد اين چارچوب كرديم در همين زمان همانطور كه بزودي در اين فصل روشن خواهد شد بعضي از ايده هاي روانشناسان در باره انگيزه افراد منحصر به تحليل‌هاي در سطح مدرسه است.

بدون شك، حركت بسوي بحث در بارة تأثير مدرسه، شامل يك انتقال از ديدگاه روانشناختي به ديدگاه فرهنگي-اجتماعي است. در حقيقت اكثر نظريات و تحقيقاتي كه در اين فصل بيان مي شوند از متون جامعه شناسي آموزش و پرورش و مدرسه برگرفته شده اند تا از متون روانشناسي پرورشي و انگيزشي و به اين علت برخي از متون جامعه شناسي بيشتر بر انگيزه هاي كلي دانش آموزان و پيشرفت و عملكرد تحصيلي در آزمونهاي استاندارد شده متكي اند تا آن انگيزشي كه ما در اين كتاب به مفهوم آن پرداخته ايم. بعلاوه وقتي كه توجه به پيامدهاي اجتماعي است اين متون تمايل به استفاده گسترده از مفاهيم عام مثل تعهد، اشتغال كه به طور عميق بررسي شده اند دارند نه بسياري از مفاهيم ساختارهاي انگيزشي كه مورد استفاده روانشناسان بوده و بطور ظريفي تعريف شده اند.

اين ساختارهاي عمومي تر قطعاً با برخي اعتقادات انگيزشي مثل اميد به اينده، ارزشها، اسنادها، خودكارآمدي، اهداف، انگيزه دروني و علايق كه در اين كتاب توضيح داده مي شوند مرتبط اند. ولي تحقيقات تجربي در مورد تأثيرات در سطح مدرسه لزوماً بر اين عناوين متمركز نيستند. بخاطر شكاف در متون برخي از توضيحات ما راجع به تأثير مدرسه بر انگيزه‌ي دانش آموزان، نظريه پردازانه تر و عمومي تر از فصول پيشين است. در مجموع اكثر تحقيقات مرتبط و مشابه اند و به اين دليل ساختن عبارات قوي و ساده، دشوار است. البته روانشناساني وجود دارند (اكل و ميدگلي 1989، ماهرو ميدگلي 1991، 1996) كه بر تأثيرات فرهنگ و سازمان مدرسه بر برخي باورهاي انگيزشي خاص تمركز داشته اند. هرگاه در اين فصل مقتضي باشد ما قوياً بر كارهاي آنها تكيه خواهيم نمود.

بعد از مطالعه‌ي اين فصل شما بايد قادر باشيد كه:

 • عوامل مختلف در سطح مدرسه را در يك مدل مفهومي سازماندهي كرده و آن با را پيامدهاي (نتايج) معلم و دانش آموز مرتبط كنيد.
 • چگونگي كاركرد عوامل متفاوت سطح مدرسه در جهت تأثير بر انگيزه هاي معلم و دانش آموز را درك نماييد.
 • چگونگي تأثير قيدها (محدوديتها) و فرصتهاي بيروني بر جلوگيري يا پيشبرد تلاش ها در جهت بهبود مدارس و بطور ضمني بر انگيزه هاي معلم و دانش آموز را درك كنيد.
 • راهبردهاي مختلف براي اصلاح يا بهبود مدرسه در جملاتي شامل پيامدهاي بالقوه دانش آموز و معلم، همچنين چالشهاي موجود در برابر پياده سازيهاي اين راهبرد را تحليل نمايد.

شكل (1-9) چارچوب مفاهيم كلي كه بصورت ذهتي براي سازماندهي اين فصل به كار مي بنديم را نمايش مي دهد. اين شكل بر اساس مرور تأثيرات مدرسه در اثار لي، بريك و اسميت (1993) و ماهرو ميدگلي (1991) به دست آنده است. اجزاي بالاي شكل محدوديتها و موقعيتهاي گوناگون بيروني كه بر سازمان و فرهنگ مدرسه و هم بر معلمان و دانش آموزان مؤثر است را نشان مي دهد. تمركز اصلي توضيحات اين فصل جزء بعدي شكل مي باشد، فرهنگ و سازمان مدرسه. همانطور كه در فصل 5 بيان شد چارچوب TARGET كه توسط اپستين (1989) توسعه داده شد و در مورد مدارس و كلاسها بكار رفت (ماهرو ميدگلي 1991، 1996 را ببينيد) به عنوان سازمان اصلي در برخورد ما با فرهنگ و سازمان مدرسه عمل خواهد كرد. سرانجام شكل (1-9) نشان مي دهد كه فرهنگ و سازمان مدرسه مي تواند بر رفتار و انگيزه معلم و دانش آموز مؤثر باشند.

 

 

 

فایل ورد 56 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نشانه هاي هيجاني افسردگيشناسه محصول: 1119345
موجود

دانلود تحقیق نشانه هاي هيجاني افسردگي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نشانه هاي هيجاني افسردگي

دانلود تحقیق نشانه هاي هيجاني افسردگي

وقتي از يك بيمار افسرده سؤال مي شود كه چه احساسي دارد، رايجترين صفتهايي كه به كار مي برد عبارت اند از:

«غمگين، دمغ، بدبخا، درمانده، نااميد، تنها، ناخشنود، اندوهگين، بي ارزش، شرمنده، حقير، نگران، بي مصرف گناهكار.»

غم برجسته ترين و فراوان ترين نشانه هاي هيجاني در افسردگي است. غم آنچنان بر زددگي يك بيمار حاكم بود كه او تقريباً در تمام ساعات بيداري خود گريه مي كرد. او به خاطر گريه بيش از حد نمي توانست از عهدة مكالمة اجتماعي بر آبد. اين حالت با چنان شدتي در درمان رخ داد كه تقريباً هيچ درماني صورت نگرفت. اين خلق ماليخوليايي در اوقات روز فرق مي كند. عموماص افراد افسرده هنگام صبح احساس بدتري دارند، و وقتي روز سپري مي شود، به نظر مي رسد خلق آنها اندكي سبك مي شود، همراه با احساسهاي غم، احساسهاي اضطراب نيز اغلب در افسردگي وجود دارند. فقدان مسرت، از بين رفتن شادي زندگي، تقريباً به اندازة غم در افسردگي فراگير است. فعاليت هايي كه قبلاً موجب احساس خشنودي مي شوند، كند و يكنواخت مي شوند. بي علاقگي معمولاً در آغاز فقط در چند فعاليت، مثل كار وجود دارد. اما زماني كه شدت افسردگي افزايش مي يابد، بي علاقگي عملاً به هر فعاليتي كه شخص انجام مي دهد گسترش كي يابد. لذت ناشي از تفريحات، سرگرمي و خانوده. كاهش مي يابد. افراد معاشرتي كه قبلاً از رفتن به ميهاماني لذت مي بردند، از گردهمايي هاي اجتماعي خودداري مي كنند. بالاخره، حتي كاركردهاي زيستي، نظير خوردن و ميل جنسي، جاذبه خود را از دست مي دهند. نود و دو درصد از بيماران افسرده، ديگر از دلبستگي هاي موجود در زندگي خود احساس خشنودي نمي كنند، و شصت و چهار درصد بيماران افسرده احساس خود نسبت به ديگران را از دست مي دهند.(به نقل از روزنهان و سليگمن: ترجمه سيد محمدي، 1379 شناخت درماني در درمان افراد افسرده)

پك(1968) ابتدا شناخت درماني را روي افسردگي اجرا مي كرد. در مورد افسردگي بيش از هر اختلال ديگري تحقيق شده است. مفهوم بندي هايي كه در مورد افسردگي لايه شده عبارتند از فراياد شناختي، مارپيچ نزولي افسردگي و جامعه گرايي و خودمختاري. اين مباني نظري افسردگي، چارچوبي براي كاربرد راهبردهاي شناختي و ديگر راهبردها فراهم مي آورند.

فراياد شناختي[1] به نگاه منفي افسرده ها در مورد خودشان، دنيا و شكست هايشان اشاره دارد. طبق ديدگاه ادراك خويشتن، افسرده ها خودشان را از انسان هاي بي ارزش، تنها و بي عرضه مي دانند. در عين حال دنيا را مملو از توقعات طاقت فرسا و موانعي مي دانند كه اجازه نمي دهند آنها به اهداف شان برسند. افسرده ها نگاه غم انگيزي به آينده دارند آنها معتقدند شديدتر مي شود و موفق نخواهند شد. چنين ادراك هايي باعث مي شود مردود و نا اميد، خسته و بي تفاوت شوند. تحريف هاي شناختي آنها نيز همان تعريف هايي است كه اشاره شد.

يك ديدگاه نظري ديگر در مورد افسردگي، مارپيچ شناختي[2] است. مارپيچ نزولي افسردگي كه با ترايا و شناختي رابطة دارد، روابط طرحواره ها، افكار خودكار منفي، خلق و ادراك هاي منفي را نشان مي دهد. عقايد بنيادي و طرحواره هاي افسرده در مورد شكست، زمينه ساز برخي واكنش ها در آنها مي شود.

يك (1983) با بررسي بيشتر افسردگي دريافت دو بعد ديگر هم در افسردگي مهمند: وابستگي اجتماعي و خودمختاري اگرچه يك نفر مي تواند به طور همزمان از لحاظ اجتماعي وابسته و خودمختار باشد ولي انسان ها معمولاً به يكي از اين دو، گزايش بيشتري دارند. انسان هاي خود مختار به طور كلي شخصيتي هدفمند، مستقل و مصمم دارند. در هنگام افسردگي از اين كه نمي توانند خود پندار خويش را حفظ كنند ناراحت مي شوند. ولي شخصيت هاي سلطه پذير به وابستگي، نزديكي و توجه و مراقبت ديگران اهميت مي دهند. آنها در هنگام افسردگي حساسيت خاصي نسبت به طرد شدن و از دست دادن روابط ميان فردي پيدا مي كنند.(به نقل از شارف، ترجمة فيروزبخت)

به هنگام افسردگي چه كاري بايد انجام دهيم:

اولين مسأله يادآوري اين حقيقت است كه همة مردم در دوره يا دوره هايي از زدنگي خود دچار افسردگي مي شوند. براي ارزيابي اين كه چرا افسردگي شده ايد زماني را در نظر بگيريد. در بسياري از موارد احساس غمگيني واكنشي مورد انتظار و متناسب به يك فشارزا و يا موقعيت است؛ بهرحال وقتي احساس غمگيني براي مدت زماني طولاني تداوم يافت و يا در توانايي شما در عملكردهايتان تداخل كرد عاقلانه خواهد بود اگر در تغيير وضعيت تان بكوشيد. بعضي از كارهايي كه مي توانيد انجام دهيد اينها هستند.

 • به روزهايتان ساختار دهيد. اهداف روزانة كوچكي را انتخاب كردهخ و سعي كنيد كه به آنها عمل كنيد.
 • براي هر روز فعاليت هاي لذت بخش و شادي آور در نظر بگيريد. به خود بگوئيد كه چيزي براي لذت بردن وجود دارد كه مستلزم صرف مقداري نيرو از جانب شماست.
 • به ورزشهاي پر تحرك از قبيل شنا، دو و تنيس بپردازيد.
 • به اندازه كافي استراحت و خواب داشت باشيد، اما در آنها افراط نكنيد.
 • ار رژيم هاي غذايي متعادل استفاده كنيد. خوردن غذاهاي شور را قطع كنيد.
 • به خود اجازة تجريه كردن احساسات خود را بدهيد. اگر به گريه كردن احساس نياز مي كنيد، گريه كنيد.
 • اگر عصباني هستيد راهي مطمئن براي بيان خشم خود در مدت زماني كوتاه پيدا كنيد.
 • كاغذي بر داريد، چگونگي احساس و تفكر خود را يادداشت نمائيد. اين روش راهي مطمئن براي تجربة احساسات خودتان در تضاد با نگهداري آنها در درون، مي باشد.
 • با هرگونه خودگويي يا پيامدهاي منفي كه ممكن است به خودتان بدهيد، مبارزه كنيد. به آنچه كه فكر مي كنيد درست، واقعي و ملموس است چنگ بزنيد و از نتيجه گيريها و فرضيه سازي هاي شتاب زده خودداري نمائيد. به مواد منفي تمركز نكنيد.
 • يك تيم حمايتي از افراد خوب براي خود فراهم كنيد. شامل هر كسي كه مي تواند حمايت كننده، تشويق كننده و متعادل كننده باشد. (به نقل از بروشور حوزه معاونت دانشجويي و فرهنگي مركز مشاوره دانشجويي دانشگاه تهران)

ديدگاههاي نظري دربارة افسردگي:

بالبي مهتقد است كه نياز به تماس از بدو تولد در كودك وجود دارد و اصطلاح دلبستگي در چهارچوب نظرية وي، منعكس كنندة يك نياز اجتماعي نخستين است.

بالبي مفهوم دلبستگي را بر اساس چند خصيصة مهم توصيف كرده است:

- رفتار دلبستگي شامل هر نوع رفتاري است كه پيامد آن، حفظ يا به دست آوردن مجاورت فرد مورد توجه باشد اهميت آن دز زندگي انسان لا اقل در رفتارهاي تغذيه و جنسي است.

- رفتار دلبستگي كه در آغاز به صورت واكنشهايي به منظور حفظ مجاورت كودك و والدين است بتدريج در خلال تحول بهنجار، براي تضمين روابط عاطفي آن، در سراسر زندگي همواره حاضر فعالند، به هيچ وجه به دورة كودكي محدود نمي شوند و وجود آنها در فرد بزرگسال را نمي توان يك واپس روي مرضي به مرحلة پائين تر و يا رفتاري رشد نايافته تلقي كرد. ديدگاه اخير كه تقريباً تمامي نظر به پردازان روان تحليل گري از آن دفاع كرده اند، ناشي از مفهوم سازيهاي برخاسته از نظرية دهاني و ثانوي دانستني دلبستگي است. در حالي كه بالبي، رفتار مرضي را ناشي از انحراف از خط تحول مي نامند انحرافي كه معمولاً در همه سنين نوعي دلبستگي اضطراب آميز را در پي دارد.

بخش عمده اي از شديدترين هيجانها در خلال سالهاي رشد نايافتگي(دوره هاي كودكي و نوجواني) مسير رفتار و الگوي دلبستگي را تعيين مي كنند و بدين ترتيب روابزط عاطفي يك فرد در سراسر زندگي، به هيچگونه توحيد يافتگي رفتار و وابستگي در چهارچوب شخصيت وي وابسته است.

- بخش عمده اي از شديدترين هيجانها در خلال شكل گيري، حفظ، قطع و يا تجديد روابط دلبستگي آشكار مي شوند و از آنجا كه هيجانها به طور معمول چگونگي حالتهاي عاطفي يك فرد را منعكس مي كنند، بنابراين روانشناسي و آسيب شناسي هيجانها بيشتر به منزلة روانشناسي و آسيب شناسي حالتهاي عاطفي و به طور عمده دلبستگي در نظر گرفته مي شوند.

-بخش عمده اي از شديدترين هيجانها در خلال شكل گيري، حفظ، قطع، و يا تجديد روابط، دلبستگي آشكار مي شوند و از آنجا كه هيجانها به طور معمول چگونگي حالتهاي عاطفي يك فرد را منعكس مي كنند، بنابراين روانشناسي هيجانهاي بيشتر به منزلة روانشناسي و آسيب شناسي حالتهاي عاطفي و به طور عمده دلبستگي در نظر گرفته مي شوند.


دانلود تحقیق نحوه تعيين شاخص هاي حوادث ناشي از كارشناسه محصول: 1119367
موجود

دانلود تحقیق نحوه تعيين شاخص هاي حوادث ناشي از كار

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نحوه تعيين شاخص هاي حوادث ناشي از كار

دانلود تحقیق نحوه تعيين شاخص هاي حوادث ناشي از كار

ميزان وفور حوادث (Accident frequency rate) (AFR)

عبارت است از نسبت حوادث اتفاق افتاده در يك زمان معين(معمولاً يكسال) بر مجموع ساعات كار كل كارگران در همان زمان ضربدر يك ميليون

106 * تعداد كل حوادث در زمان معين

مجموع ساعات كل كليه كارگران در همان زمان


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق ليزر و طرز توليد لیزرشناسه محصول: 1119161
موجود

دانلود تحقیق ليزر و طرز توليد لیزر

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق ليزر و طرز توليد لیزر

دانلود تحقیق ليزر و طرز توليد لیزر

كلمه» ليزر« =Laser = از حروف اختصاري عبارت انگليسي

Light  Amplification  by  Stimulated  Emission  Of   Radiation

ساخته شده است و به معناي» تقويت نور از طريق تشعشع تحريك شده« به كار مي‌رود.

ليزر نوري است متشكل از پرتوهاي به غايت دسته شده و همدوس كه بسامد امواج الكترومغناطيسي اين پرتوها در حوزة بسامدي بين فرابنفش و فروقرمز گسترش مي‌يابد. فرآيند ليزر از كوانتومي شدن انرژي در ماده و ميدان تشعشع الكترومغناطيسي سر چشمه مي‌گيرد و بر اثر تحريك ساختگي تشعشع پديد مي‌آيد.

وجود پديده تشعشع تحريك شده را آلبرت اينشتين در سال 1316 ، در ضمن يك برداشت نو از فرمول تشعشع بلانك به دست آورد و پايه‌هاي فيزيكي آن را همان زمان انشا كرد. اما اين نوآوري اينشتين نزديك به نيم قرن فقط جنبه نظري داشت و از حلقه علاقه دانشمندان فيزيك فراتر نرفت.

اصطلاح» ليزر« از سال 1960 متداول گشت، و اين هنگامي بود كه تئودور نويمان، از طريق تحريك تشعشع، نخستين ليزر را در بلور ياقوت توليد كرد. يك سال بعد در سال 1961 نيز جوان و همكارانش نخستين ليزر گاز هليوم – نئون را ساختند. همچنين ديري نگذشت كه نخستين ليزر نيمه رساناي ارسينو- گاليوم نيز در سال 1962 به دست دو گروه مستقل( تقريباَ همزمان) توليد شد.

مهمترين ليزرها را مي‌توان به سه گروه اصلي تقسيم كرد: ليزر اجسام سخت يا ليزر بلورها، ليزر گازها و ليزر نيمه رساناها. ولي اين هر سه نوع ليزر از لحاظ فرآيند توليد در سه عامل اصلي زير مشتركند:

 1. يك ماده فعال( عمل كننده) كه به يك نسبت در يك ماده پايه جا مي‌گيرد، و اتمهاي آن حالت كوانتومي خود را بر اثر دريافت انرژي تغيير مي‌دهند، و فرآيند تشعشع تحريك شده را به راه مي‌اندازند.
 2. يك پمپ كه انرژي را به اتمهاي ماده عمل كننده فعال منتقل مي‌كند، به طوري كه اتمهاي اين ماده حالت عادي تعادل گرمايي جسم را وارونه مي‌سازند، به همين ملاحظه اين مرحله توليد را وارونه‌سازي مي‌خوانند. وارونه‌سازي عموماَ از طريق يك» پمپ‌اپتيكي« انجام مي‌شود، به اين شرح كه ماده آرايش يافته ليزر را تحت تابش نور ناهمدوس قرار مي‌دهند و بدين نحو اتمهاي ماده فعال را از سطح انرژي پايه به سطوح انرژي تحريك شده منتقل مي‌كنند.

سه ظرف با محتواي مايع در سه سطح متفاوت قرار گرفته‌اند، و يك پمپ هيدروليكي p مايع را از ظرف 1 به ظرف 3 مي‌كشاند(رجوع به شكل6). سوپاپهاي در لوله‌هاي اتصال تعبيه شده است، به طوري كه مايع مي‌تواند به ظرف 2 منتقل گردد و از آنجا به درون ظرف 3 وارد شود، ولي مقدار اين جريان البته با حجم مايع درون ظرفها متناسب خواهد بود. چنانچه احتمال انتقال از ظرف 2 به ظرف 1 از احتمال انتقال از ظرف 3 به ظرف 2، يا از ظرف 3 به ظرف 1، بسيار كمتر باشد، يك گزارش بيشتر براي تراكم مايع در ظرف 2 پديد مي‌آيد، و ظرفهاي 1و 2 از حيث تراكم مايع با يكديگر تعويض مي‌شوند. همچنين اگر احتمال انتقال از ظرف 3 به ظرف 2 از احتمال ديگر انتقالها كمتر باشد، اين امكان كه ظرفهاي 3 و 2 از حيث تراكم با يكديگر تعويض شوند، به وجود خواهد آمد.

اينك اگر سطوح انرژي را منطبق با ظرفهاي مذكور بدانيم و سوپاپهاي تعبيه شده را در حكم احتمال انتقال اتمها به تصور آوريم، مي‌توان گفت كه مشابه همين وضع در مورد وارونه‌سازي از طريق پمپ اپتيكي پيش مي‌آيد. به عبارت ديگر، يونهاي ماده فعال تحت تابش نور ناهمدوس          (پمپ اپتيكي) از سطح انرژي 1 به سطح انرژي 3 منتقل مي‌شوند و پس از توقف كوتاه در اين سطح كه به صورت نوار پهن ظاهر مي‌شود، به سطح انرژي 2 سقوط مي‌كنند- بعداَ خواهيم ديد كه پيدايش اين نوار پهن براي تشعشع پرتوهاي ليزر لازم است.

هر گاه شدت نور پمپ به اندازه كافي باشد، سطوح انرژي 1و2 از حيث چگالي عدد اشغال وارونه مي‌شوند، و ماده ليزر براي صدور پرتوهاي همدوس آماده است.

3- فضايي به عنوان مشدد اپتيكي و به منظور تقويت امواج نور. اين مشدد اپتيكي غالباَ از نوع تداخل‌سنج فابري- پرو است كه به وسيله دو آينه (يكي سراسر منعكس كننده و ديگري بخشي منعكس كننده و بخشي عبوردهنده) از دو طرف محصور مي‌شود و ماده آرايش يافته ليزر را در فضاي خود جا مي‌دهد.

اينك كوانتومهاي نوري صادر شده، پس از انعكاس در سطح آينه‌ها، در ضمن هر رفت يا برگشتي پي‌در پي تشديد مي‌شوند، و بذين ترتيب پرتوهاي تقويت شده ليزر به وجود مي‌آيند. اين وضع در واقع مشابه وضع امواج مكانيكي يك تار مرتعش است كه در دو انتها به دو نقطه ثابت شده باشد، با اين تفاوت كه در مشدد اپتيكي مسئله بر سر امواج نوريي است كه طول موج آنها در رديف قرار مي‌گيرد. پس براي آنكه موجهاي نور يكديگر را تقويت كنند، فاصله دو آينه بايد يك مضرب صحيح از طول موج پرتو تحريك شده باشد.

وظيفه مشدد اپتيكي، علاوه بر همدوس كردن پرتوها در سطح آينه‌ها، اين است كه فقط به پرتوهاي محوري عمود بر سطح آينه اجازه خروج بدهد.

پس از اين مقدمات، ساختمان سه ليزر نمونه را، كه از لحاظ آموزشي قابل توجه‌اند، اجمالاَ بررسي مي‌كنيم و در اين ميان با طرز توليد پرتوهاي سه گروه ليزر اجسام سخت و ليزر گازها و نيز ليزر نيمه رساناها آشنا مي‌شويم.

   

         
ليزر ياقوت

ماده پايه در اين ليزر تك بلور اكسيد آلومينيوم(Al2O3) است. ماده فعال را اكسيد كرم(Cr2O3) تشكيل مي‌دهد، بدين نحوه كه به ازاي تقريباَ هر هزار يون آلومينوم، يك يون كرم در شبكه بلور جايگزين يك يون آلومينيوم مي‌شود. شكل 7 نمودار ترسيمي سطوح انرژي را در مورد بلور ياقوت در حالت تعادل گرمايي نمايش مي‌دهد. E1 و E2 به ترتيب دو حالت تحريك شده با چگاليهاي اشغال n1 وn2 را نمايش مي‌دهند، حال آنكه  حالت پايه با چگالي عدد اشغال n0 را معرفي مي‌كند. اينك با توجه به ارتباط رياضي بين چگالي عدد اشغال (ص 464) يك نمودار ترسيمي براي توزيع يونها در بلور ياقوت به دست مي‌آوريم(شكل 8). اين نمودار ترسيمي نشان مي‌دهد كه چگالي عدد اشغال در سطح انرژي پايه از چگاليهاي عدد اشغال در دو سطح انرژي تحريك شده به مراتب بزرگتر است. پس بلور ياقوت در حالت عادي براي توليد پرتوهاي ليزر به كار نمي‌آيد، بلكه سطوح انرژي آن از حيث عدد اشغال ابتدا بايد وارونه شود. به اين منظور اين وارونه‌سازي در بلور ياقوت، عموماَ از نور سبز مايل به زرد يك لامپ تخليه استفاده مي‌شود( شكل9). اين لامپ مارپيچي ي قطعه بلور ياقوت آرايش يافته و قلمي تراشيده شده را به طول5 تا 10 سانتي‌متر در درون خود جا مي‌دهد. نور لامپ يونهاي فعال را از سطح انرژي پايه0E به نوار انرژي2E مي‌رساند( عمل اپتيكي)× . اينك همين يونهاي كرم، پس از يك توقف كوتاه، بر اثر خوبخودي به سطح 1E سقوط مي‌كنند واز آنجا، در ضمن صدور كوانتومهاي نور، به سطح انرژي پايه بر مي‌گردند( رجوع شود به شكل 7). سپس كوانتومهاي نور در درون قطعه بلور ياقوت، كه خود در حكم يك مشدد اپتيكي عمل مي‌كند، تشديد شده امواج نور تقويت شده را به وجود مي‌آورند. ااين امواج تقويت شده در امتداد محور مشدد و عمود بر سطح آينه از بخش قابل عبور آينه به صورت پرتوهاي ليزر خارج مي‌شوند.


× ) نور لامپ تخليه( بخار جيوه) مركب از كوانتومهاي با انرژيهاي متفاوت است. از اين رو سطح انرژي2E به صورت يك نوار پهن متشكل از سطوح انرژي متفاوت و نزديك بهم ظاهر مي‌شود.

 

 

 

فایل ورد 24 ص


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق كاربرد الكترومغناطيس در ژئوفيزيكشناسه محصول: 1119172
موجود

دانلود تحقیق كاربرد الكترومغناطيس در ژئوفيزيك

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق كاربرد الكترومغناطيس در ژئوفيزيك

دانلود تحقیق كاربرد الكترومغناطيس در ژئوفيزيك

مقدمه

هدفهاي يك برداشت ژئوفيزيكي عبارتند از تعيين محل ساختارها يا اجسام زمين‌ساختي زيرزميني و در صورت امكان اندازه گيري ابعاد و ويژگيهاي فيزيكي مربوط به آنها د راكتشاف نفت اطلاعات ساختاري مورد توجه است زيرا نفت با عوارض خاص چون تاقديس در سنگهاي رسوبي ارتباط دارد. در ژئوفيزيك معدن تاكيد بر آشكارسازي و تعيين ويژگهياي فيزيكي مي شود. هر چند كانسارهاي معدني نشانه هاي ژئوفيزيكي متمايز و قابل اندازه گيري از خود بروز مي دهند ولي اغلب شكل نامنظم دارند و در سنگهايي با ساختار پيچيده روي مي دهند كه تفسيبر كمي دقيق را دشوار يا غيرممكن مي سازد. در بررسيهاي اوليه ساختگاه ممكن است هم ساختار و هم ويژگيهاي فيزيكي مورد توجه مهندسان باشد. در محل ساختمانهاي بزرگ اغلب تغييرات عمقي سنگ كف مودر نياز است ووقتي كه تحمل بارهاي سنگين مورد لزوم باشد ويژگيهاي مكانيكي روبار ممكن است اهميت پيدا كند. يك برداشت ژئوفيزيكي شامل مجموعه اي از اندازه گيريهاست كه معمولا با طرحي نظم دار بر روي سطح زمين دريا يا هوا به طور قائم در داخل چاه آزمايشي انجام مي شود. اين اندازه گيريها ممكن است از تغييرات فضايي ميدانهاي نيروي ايستا باشد(گراديان هاي پتانسيل الكتريكي گرانشي يا مغناطيسي ) يا از سرشتيهاي ميدانهاي موج بخصوص از زمان سير امواج كشسان (لرزه اي و واپيچش ) دامنه و فاز امواج الكتور مغناطيسي . اين ميدانهاي نيرو و موج تحت تاثير ويژگيهاي فيزيكي و ساختار سنگهاي زيرزميني قرار مي گيرد. از آنجا كه ويژگيهاي فيزيكي اغلب مربوط به مرزهاي زمينشناختي است و لذا هر گونه مساله ساختاري به تفسير اين ميدانها در روي زمين بر حسب اين ناپيوستگي ها بر مي گردد. آساني انجام اين كار به عوامل بسيار بسته است كه از آن ميان پيچيدگي ساختار و درجه تباين ويژگيهاي فيزيكي سنگهاي سازنده آن ساختار اهميت خاص دارند. واضح است كه در انتخاب تكنيك ژئوفيزيكي كه بايد مطالعه مساله اي بكار رود تباين ويژگيهاي سنگهاي زير زميني وهمگني آنها در يك سازند خاص از عوامل مهمي است كه بايد مورد توجه قرار گيرند. ويژگيهايي از سنگها كه بيش از همه در اكتشافات ژئوفيزيكي از آنها استفاده مي شود عبارتند از كشساني ، رسانندگي الكتريكي  ، چگالي ، خودپذيري مغناطيسي و قطبش پذيري باقميانده والكتريكي . ويژگيهاي ديگري چون درجه راديواكتيويته نيز تا حد كمي به كار مي روند. همه مواد اثر گرانشي دارند ولذا تغييرات جانبي چگالي در داخل زمين تغييراتي كوچك ولي غلب قابل اندازه گيري در گراني بر روي زمين بوجود مي آورد. همين طور بسياري از سنگها محتوي مقادير كوچكي از ككانيهاي مغناطيسي مي باشند ولذا تا حدي از خودپذيري مغناطيسي يا مغناطيدگي دائم آنهاست سبب تغييرات محلي در ميدان مغناطيسي منتجه مي شود كه باز هم بر روي سطح زمين قابل اندازه گيري است. از روي شكل ميدانهاي گرانشي يا مغناطيسي منتجه مي شود كه باز هم بر روي سسطح زمين قابل اندازه گيري است . از روي شكل ميدانهاي گرانشي يا مغناطيسي منتجه مي شود كه با زهم بر روي سطح زمين قابل اندازه گيري است . از روي شكل ميدانهاي گرانشي يا مغناطيسي سطح زمين ميتوان استنتاجهايي از ساختار زيرزميني بدست آورد هر چند به لحاظ ابهام دروانزادي در اين روشهاي ميدان پتانسيل اگر بخواهيم به حلهاي قابل استفاده برسيم به اطلاعات زمينشناسي يا اطلاعات ژئوفيزيكي ديگر نياز داريم.

 

 

 

فایل ورد 25 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق فیزیک دریاشناسه محصول: 1119182
موجود

دانلود تحقیق فیزیک دریا

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق فیزیک دریا

دانلود تحقیق فیزیک دریا

اقیانوسها و دریاها بیش از 360 میلیون کیلومتر مربع یعنی حدود 71 درصد سطح زمین را می پوشاند و بنابراین اهمیت آن به عنوان مهمترین تشکیل دهنده هیدروسفر در زندگی بشر غیر قابل انکار است. زندگی انسان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم وابسته به دریا و اقیانوس می باشد و اصولاً بر اساس شواهد زمین شناسی اولین موجودات حیاتی یا کمپلکس های ارگانیک که به صورت بقایای فسیلی در اسلیت ها و شیست های کربن دار آرکئن به جا مانده اند و به عنوان شکلی از حیات تلقی شده اند، در رابطه با واکنش بین هیدروسفر و اتمسفر بوده است. کهن ترین سنگهای رسوبی دارای ترکیبات کربن دار به حدود 7/3 میلیارد سال قبل بر می گردد که بنظــــر می رسد مربوط به ساختمان جلبک های اولیه باشد. در حدود 8/1 الی 2 میلیارد سال قبل گسترش فرایند فتوسنتز و در نتیجه توسعه گیاهان سبز موجب تحول عمده در تشکیل حیات و تنوع زیستی گردید. بالاخره اولین موجودات با ساختمان پیچیده و عالی تر مانند ماهی های زرّه دار در دریاها و اقیانوس های کهن زاده شده و به حیات خویش ادامه دادند.طی دوران های زمین شناسی دیرینه زیستی، میانه زیستی تا نوزیستی و زمان حاضر حیات موجودات همواره وابسته به آب و در مرحله اول وجود و بقای اقیانوس ها بوده است و اهمیّت آب به حدی است که خداوند متعال در کتاب آسمانی ما مستقیماً به آن تاکید فرموده است.

    


بهره گیری از اقیانوس ها تنها محدود به فرایندهای زیستی نمی باشد بلکه تحولات و وقایع زمین شناسی طی دوران ها و ادوار زمین شناسی همواره وابسته به گسترش حوضه های اقیانوسی و یا ناپدیدی آنها مانند اقیانوس کهن تتیس و ظهور جزایر ،خشکی ها و قاره ها در رابطه با فرایندهای زمین ساختی و کوهزایی بوده است. این تحولات زمین شناسی در قالب تکتونیک ورقی توجیه کننده ظهور خشکی ها و قاره ها است که بستری مناسب برای زندگی زیست مندان خشکی فراهم نموده است.
چرخه فرسایشی خشکی ها و حمل رسوبات به دریا و فرایند رسوب گذاری از جمله پدیده های مهم زمین شناسی است که به طور مستمر در زمین صورت می گیرد. هوازدگی ، فرسایـش، رسوب گذاری و بالاخره دیاژنز یا سخت شدگی رسوبات منجر به تشکیل انواع سنگهای رسوبی و همچنین تشکیل برخی کانسارها و ذخائر معدن در بستر دریاها و اقیانوس هــــا می گردد . این رسوبات مجدداً در چرخه ای نو با انباشتگی و چین خوردگی از آب خارج شده و تشکیل سرزمینی جدید می دهند و بدین ترتیب این تحولات چرخه ای همواره پویا بـــــاقی می مانند. از کل آب های هیدروسفر حدود 97 درصد مربوط به وزن آبهای موجود در دریاها و اقیانوس ها است و چرخش آب در هیدروسفر موجب تغییرات ژئوشیمیایی از جمله هوازدگی و حمل مواد جامد و محلول می گردد.ذرّات رسوبی که از سطح خشکی ها وارد محیط رسوبــی می گردند دارای تنوّع بسیار می باشند ولی در آن میان ترکیبات سیلیکاته مانند ذرات تخریبی سیلیسی و رس ها اهمیت زیادی داشته و آنها همراه با کانیهای سنگین و عناصر فلزی در محیط رسوبی انباشته می شوند.تجزیه و تخریب شیمیایی این رسوبات موجب آزادی پاره ای از عناصرشیمیایی در محیط رسوبی می گردد. بنابراین مطالعه رسوبات بستر و آب دریاها و بررسی عناصر و کانیهای سنگین و ذخائر معدنی سواحل از جمله اهداف مهم در بررسی های زمین شناسی دریایی است که به طور غیر مستقیم می تواند مورد استفاده دیگر علوم، از جمله بررسی مناطق و تعیین محدوده های مناسب برای پرورش میگو و دیگر موجودات آب زی خواهد بود.

    


مطالعه عناصر فلزی که به طور طبیعی طی چرخه هوازدگی ، فرسایش ،حمل و نقل توسط طبیعت و یا به طور غیر طبیعی به واسطه فعالیت های صنعتی و پس آب های کارخانه ها وارد رودخانه ها و سپس دریا و اقیانوس می گردد نیز مقوله ای است که با مطالعات ژئوشیمیایی عناصر فلزی می توان برآورد و تخمینی از حجم ورودی این عناصر و میزان تمرکز آنها در ته نشستهای ساحلی و بستر دریاها به عمل آورد.اگر میزان تمرکز پاره ای ازاین عناصر فلزی از حد مجاز تجاوز کند می تواند موجب آلودگی سواحل و بستر دریا و تاثیر مستقیم در زندگی زیست مندان دریایی و خشکی داشته باشد.
نیاز روز افزون بشر به دریا و استفاده از دریا و اقیانوس به عنوان یک راه ارتباطی مهم و اقتصادی در کشتیرانی و همچنین ایجاد سازه های دریایی مانند توسعه بنادر، اسکله ها ،ایجاد پناهگاه های صیادی، نصب سکوهای استخراج نفت و گاز،گذر خطوط انتقال نیرو و انرژی (نفت ، گاز ،الکتریسیته) و آب و غیره در سالهای اخیر ابعاد گسترده ای یافته است.انجام این مهم و توسعه صنعتی و سرمایه گذاری های سنگین اقتصادی بدون بررسی و مطالعات زیربنائی مانند مطالعه زمین شناسی مهندسی سواحل و مطالعه زیر ساخت های محدوده های ساحلی و بستر دریاها با خطر روبرو خواهد بود. مطالعات زمین شناسی مهندسی،بررسی ساختارهای تکتونیکی سواحل و مناطق دریائی ، تعیین نقش فرسایش سواحل و تغییرات سطح دریاها به عنوان عوامل مطالعاتی زیربنائی مهم محسوب می شوند. هر گونه تغییر در وضعیت طبیعی سواحل و بنادر نیز بازتاب مهمی بر اکوسیستم های مناطق دریائی خواهد داشت و بنابراین انجام هر گونه پروژه صنعتی منوط به بررسی این مطالعات زیربنائی خواهد بود.

 

 

 

فایل ورد 33 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق فیزیک پزشکیشناسه محصول: 1119186
موجود

دانلود تحقیق فیزیک پزشکی

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق فیزیک پزشکی

دانلود تحقیق فیزیک پزشکی

فیزیك پزشكی به معنی كاربرد فیزیك در حرفه پزشكی است، مانند رادیوگرافی ، سونوگرافی ، بینایی‌سنجی و غیره. چون بیوفیزیك به معنی فیزیك حیات است، فیزیك پزشكی درباره فیزیك حیات بشر بحث می‌كند. مانند گردش خون ، آناتومی گوش ، آناتومی چشم و غیره. از طرفی بكارگیری اصول و قوانین این گروههای علمی در طرح‌ریزی و یا ساختن یك سیستم ، به ترتیب مهندسی پزشكی و بیومهندسی نامیده می‌شود.

تاسیس دوره‌های آموزشی مهندسی پزشكی و بیومهندسی از ضروریات یك جامعه پشرفته است. از طرف دیگر ، آموزش فیزیك و بیوفیزیك پزشكی ، مقدم بر آموزش تكنولوژی و یا مهندسی پزشكی است. به عبارت دیگر ، می‌توان چنین بیان كرد كه فیزیك پزشكی ، ابزاری بسیار قوی و قدرتمند است كه می‌تواند در اختیار پزشكان و مهندسان پزشكی قرار گیرد. در واقع در سایر رشته‌های مهندسی نیز تقریبا همین شرایط حاكم است. به‌عنوان مثال ، در فیزیك الكترونیك ساختار قطعات الكترونیكی به ‌دقت مورد بررسی قرار می‌گیرد. حال آنكه در مهندسی الكترونیك بیشتر كاربرد این قطعات مورد تاكید قرار می‌گیرد.

ضرورت آشنایی با فیزیك پزشكی

امروزه به ‌واسطه پیشرفت سریع تكنولوژی و افزایش روزافزون دستگاهها در بیمارستانها و كلینیكها نه تنها وجود هزاران مهندس پزشكی در جامعه ما مورد نیاز است، بلكه پزشكان و پیراپزشكان باید در زمینه نگهداری از دستگاهها نیز توانا باشند و لازمه این امر نیز آشنایی با فیزیك پزشكی است.

عواقب بی‌‌توجهی به فیزیك پزشكی

بی‌توجهی به اصول فیزیكی حاكم بر كار تشخیص و درمان ، باعث تشدید بیماری ، اتلاف وقت و سرمایه ملی و بالاخره اتلاف جان بیماران خواهدشد. به ‌عنوان مثال ، می‌توان از بی‌دقتی در اندازه‌گیری مواد رادیواكتیو مصرفی در بخش پزشكی هسته‌ای یاد كرد كه گاهی باعث نمایش نادرست تصویر ارگان مورد آزمایش می‌شود. اگر بخواهیم تمام ناهماهنگیها و گرفتاری‌های حاصل از ناآگاهی از فیزیك پزشكی را بیان كنیم، شاید چندین مقاله نیز كفایت نكند.

فواید آشنایی پزشكان و پیراپزشكان با فیزیك پزشكی

برای انجام صحیح كارهای تشخیصی و درمانی و جلوگیری از آسیبهای وارده به بیماران و حفظ و حراست دستگاهها ، باید به فیزیك مربوطه تسلط داشته‌ باشیم. بدین معنی كه همه فارغ‌التحصیلان رشته‌های پزشكی و پیراپزشكی باید به اصول فیزیك پزشكی آشنایی كافی پیدا كنند، تا به نگهداری از دستگاهها و انجام صحیح كار با آنها توانایی داشته ‌باشند. در این صورت نه‌ تنها احتیاج ما به مهندسی پزشكی بصورت روزافزون احساس نمی‌شود، بلكه از آسیب‌دیدن دستگاهها و خرید دستگاههای ناخواسته جلوگیری خواهد شد.

چگونه فیزیك پزشكی بخوانیم؟

فیزیك پزشكی یكی از گرایشهای فیزیك در مقطع كارشناسی ارشد می‌باشد. به ‌بیان دیگر ، دانشجویان رشته فیزیك بعد از اخذ مدرك كارشناسی در این رشته ، می‌توانند بعد از امتحان ورودی وارد رشته فیزیك پزشكی شده و مدرك فوق لیسانس خود را در این رشته اخذ نمایند. البته لازم به ذكر است كه در كشور ما ، در مقایسه با سایر گرایش‌های رشته فیزیك كه در بیشتر دانشگاهها ارائه می‌گردد، گرایش فیزیك پزشكی در تعداد كمی از دانشگاهها وجود دارد.

ارتباط فیزیك پزشكی با سایر علوم

می‌توان گفت كه رشته فیزیك تقریبا با بیشتر شاخه‌های علوم ارتباط دارد. رابطه فیزیك با پزشكی نیز از طریق فیزیك پزشكی برقرار می‌شود. به ‌بیان دیگر ، فیزیك پزشكی مانند پلی است كه بین شاخه‌های مختلف فیزیك و پزشكی وجود دارد. به ‌عنوان مثال ، فیزیك پزشكی با گرایش‌های لیزر و فیزیك هسته‌ای ارتباط تنگاتنگ دارد.

آینده فیزیك پزشكی

با توجه به كاربردی كه علوم در بهینه‌سازی زندگی بشر دارد، توجه اندیشمندان و نخبگان دنیا به پیشرفت و ترقی شاخه‌های مختلف علمی معطوف شده است. لذا در حال حاضر شاهد پیشرفت وسیع تكنولوژی هستیم. هر روز وسایل جدید و پیشرفته‌تری ساخته می‌شوند كه نسبت به وسایل قبلی از كارایی بیشتری برخوردار هستند. بوجود آمدن وسایل پیشرفته و استفاده از آنها نیازمند تربیت افراد متخصص در این زمینه است.

به بیان دیگر ، هر روز وسایل مختلف پیشرفته‌ای در علم پزشكی بوجود می‌آیند. مثلا چاقوی لیزری ، چاقوی پلاسمایی و چند نمونه از این موارد فوق‌العاده زیاد هستند. اما برای استفاده بهینه از این وسایل و جلوگیری از صدمات جانبی آنها كه جان بیمارانی را كه بوسیله این ابزار مورد درمان قرار می‌گیرند، وجود متخصصین فیزیك پزشكی ، امری اجتناب ناپذیر است. بنابراین باید در این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شده و نسبت به تربیت چنین افرادی اقدام شود، تا ما نیز در آینده بتوانیم از این حیث به خودكفایی برسیم و شاهد هیچگونه آسیبی ناشی از استفاده نادرست این ابزارها نباشیم.

 

 

 

 

فایل ورد 14 ص

 

 گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق فيبر نوريشناسه محصول: 1119191
موجود

دانلود تحقیق فيبر نوري

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق فيبر نوري

دانلود تحقیق فيبر نوري

مقدمه :

از ويژگيهاي بشر ، پويندگي و كمال گرايي است ، كه به دنبال آن سير تحولات بشري در طول تاريخ صورت گرفته است . عبور از عصر حجر ، رسيدن به دوره كشاورزي و به از آن عصر صنعت ، ورود به دوره رايانه ها ، انسان ابزار ساز را به يك طراح مبتكر و سازنده هوش مصنوعي تبديل كرده است . بر قراري ارتباط از راه دور، در تمام دوران تاريخ بشري ، از آنان و آرزوهاي بزرگ آدمي بوده است . برقراري ارتباط از طريق ايجاد دود ، توسط سرخپوشان ، نمونه هايي است كه بشر ، در اعصار مختلف توانست ، دامنه ارتباط خود را با پيرامونش توسعه دهد . در عصر رايانه ها و ماهواره ها ، بشر مي تواند در آن واحد ، تصوير ، صدا و ديگر اطلاعات مورد نياز خود را به حداقل زمان ارسال و يا دريافت كند . همزمان با ورود به قرن بيست و يكم و علا رغم توسعه و پيشرفت ارتباطات راديوئي و ماهواره اي و به دليل انتشار روز افزون امواج الكترو مغناطيسي ، در فضاي جو و به دنبال آن ، ايجاد آلودگي صوتي در شهرهاي بزرگ ، توجه دست اندركاران صنعت مخابرات و مراكز تحقيقات به ارتباطات با سيم و فناوري هاي روز ، يعني فيبر نوري چشمگيرتر شد . تا آنجا كه در خيلي از كشورها شبكه تلويزيوني كابلي (CABLE + TV ) و ISDN  مجهز به سيستم پيشرفته انتقال ، فيبر نوري شده است .

با تشكر از استاد راهنما جناب آقاي مهندس رضوي و جناب آقاي مهندس محمد باقر
پيش بين كه در تهيه اين تحقيق ما را ياري كرده اند.                   محسن ميرزائي ـ هدي شارعي

تاريخچه مخابرات نوري :

در طول سالهاي گذشته شكلهاي مختلفي از سيستمهاي مخابرات عرضه شده است علت اصلي اين حركت و پيشرفت ، ارسال و انتقال و حجم بيشتري از اطلاعات در واحد زمان ( ظرفيت سيستم ) بوده است .

سيستمهاي مخابراتي كه تا قرن نوزدهم وجود داشت ، در يك سطح ابتدائي و با ظرفيت بسيار پايين بود. آشنائي بشر با نور به زمانهاي بسيار ديرين باز مي گردد و حتي مي توان گفت كه بشر از همان آغاز پيدايش به كمك چشم خود كه آشكار ساز نور بسيار حساسي است بوجود نور پي برده است . آتش را مي توان يكي از اولين سيستم هاي ارتباط نوري دانست كه براي علامت دادن در بين يونانيها و ايرانيان باستان در جنگ متداول بود و معني و مفهوم آن بستگي به قرار دادي داشت كه بين ارسال كننده و دريافت كننده گذاشته شده بود.

اختراع تلگراف توسط مورس (Morse ) درسال 1838 يك واقعه مهم تاريخي يك گام جديد در امر مخابرات ، يعني مخابرات الكتريكي بود كه در سال 1844 اولين خط تلگراف با استفاده از سيمهاي فلزي برقرار شد .

استفاده از سيمهاوكابلهاي فلزي براي انتقال اطلاعات وبعنوان يك كانال انتقال با نصب اولين مركز تلفن درسال 1878 توسعه يافت وتا سال 1887 كه امواج الكترومغناطيس توسط (Hertz) كشف شد.سيمها تنها محيط انتقال موجود بودند.اولين سيستم مخابراتي راديوئي درسال 1895 توسط ماركوني(Marconi ) ارائه شد.

  

بخشهاي اصلي يك سيستم مخابراتي رابطور بلوك دياگرام در شكل مي بينيد.

                   مقصد                     گيرنده                    كانال انتقال                  فرستنده                      

 

فرستنده ـ كانال ـ گيرنده ، سه ركن اصلي مي باشد و بقيه در رابطه با اجزاء سيستم
مي باشد. در سيستمهاي الكتريكي ، معمولاً انتقال اطلاعات پس از تبديل سيگنال اطلاعات به يك موج الكترومغناطيس كه تغييرات سينوسي دارد و به موج حامل ( Carrier) مي گويند ، صورت مي گيرد و سپس در گيرنده مجدداً اطلاعات از موج باز پس گرفته مي شود در اين حجم اطلاعاتي كه مي توان ارسال داشت بستگي مستقيم به فركانس موج حامل دارد و به طور كلي مي توان گفت كه هر چه فركانس موج حامل بيشتر باشد عرض باند يا ظرفيت آن بيشتر است به طور كلي براي بالا بردن افزايش اطلاعات داشتن سرويسهاي مخابراتي وسيع كه از نظر كيفي و كمي زياد بالا باشد بايد پهناي باند فركانس وسيعي داشته باشيم و براي افزايش پهناي باند ، بايد فركانس را افزايش داد( يعني طول موج كمتر ) .

محيط هاي انتقالي كه موجبرهاي مايكروويو و امواج ميلي متري و امواج راديوئي و ناحيه امواج نوري مي باشد طيف امواج نوري بين50  نانو متر ( ماوراء بنفش ) تا 100 ميكرومتر در مادون قرمز محدود شده است . كه بخشي از آن حدود 400 تا 700 نانومتر ، طيف نور مرئي مي باشد فركانس امواج نوري بين 1012  الي 1010  هرتز است امواج نوري مانند امواج راديوئي در دو محيط انتقال هوا و موجبر قابل استفاده است .

در سال 1958 ، تئوري آمپلي فايرهاي ليزري ارائه مي شود و جايزه نوبل مربوط به اين اختراع مي شود و دو سال بعد توسط ليزر عملاً بوجود آمد و با اين اختراع در سال1960 ، منابع تشعشع الكترو مغناطيس همدوس ( Coherent ) در دسترس قرار گرفته و باعث گرديد تا طيف مرئي قابل استفاده گردد . با اختراع ليزر ( Laser ) مشاهده اينكه نور منتشر از ليزر شباهت زيادي با امواج الكترومغناطيس ارسالي از يك فرستنده راديوئي دارد ، فكر استفاده از ليزر شباهت زيادي با امواج الكترو مغناطيس ارسالي از فرستنده راديوئي دارد ، فكر استفاده از ليزر براي انتقال اطلاعات بوجود آمد . فركانس نور ليزر در حد 1014  * 5  هرتز است و ظرفيت اطلاعات آن تقريباً  10 5  برابر سيستمهاي مايكروويو و معادل 10 ميليون كانال تلويزيوني است .

 

 

 

 

فایل ورد 52 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق ورمی‌ کمپوستشناسه محصول: 1119197
موجود

دانلود تحقیق ورمی‌ کمپوست

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق ورمی‌ کمپوست

دانلود تحقیق ورمی‌ کمپوست

ورمی‌کمپوست متشکل از ورمی (کرم خاکی) و کمپوست )کود آلی) به معنای نوعی کود آلی است که از فعالیت کرم خاکی حاصل می‌گردد.

بیش از ۲۷۰۰ نوع کرم خاکی در طبیعت وجود دارد این کرم‌ها با کاوش خاک و تغذیه عناصر موجود در خاک و آمیختن آن با آنزیم‌های موجود در بدن خود، خاک را تازه می‌کنند و قدرت باروری آن را افزایش می‌دهند همچنین به دلیل جابجایی مداوم در خاک، با ایجاد سوراخ‌های زیاد، راه نفوذاکسیژن به خاک را آسان می‌کنند.

کلمه ورمی (Verms) از لغت لاتین ورم (Vermis) گرفته شده که به معنی کرم است. تولید ورمی کمپوست فرایندی نیمه هوازی است (حدود ۸۰٪ رطوبت) که توسط گونه‌ای خاص از کرمها، قارچ‌ها، باکتری‌ها، و اکتینومیست‌ها انجام می‌شود، همچنین مواد حاصل از بستر رشد کرم بوده که پس از دفع مواد زائد از سیستم گوارشی کرم در محیط باقی می‌ماند، ورمی‌کمپوست، مجموعه‌ای از فضولات کرم به همراه مواد آلی تجزیه شده و نیز اجساد کرم‌هاست که برای گیاه ارزش غذایی فراوانی دارد. در خاک‌هایی دارای مواد دفع شده توسط کرمها، عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم ۵ – ۱۱ مرتبه بیشتر از خاک‌های بدون کرم است. در اثر عبور مواد آلی از دستگاه گوارش کرم، عناصری از جمله ریزمغزی‌ها زیاد می‌شوند.

تولید ورمی‌کمپوست، تغذیه کرم‌های قرمز حلقوی بارانی موسوم به Eisenia Foetida از مواد آلی پسماندهای آشپزخانه بوده و محصول این فرایند کود آلی است که یکی از غنی‌ترین کودهای شناخته شده در دنیا است.

مزایای استفاده

 1. سبک و فاقد هرگونه بو
 2. عاری از تخم علفهای هرز
 3. حاوی میکروارگانیسم‌های هوازی مفید مانند ازتوباکتریها
 4. بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با سایر کودهای آلی
 5. دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز
 6. دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامین‌ها به ویژه ویتامین B12
 7. قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
 8. عاری از باکتری‌های غیرهوازی، قارچ‌ها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن
 9. اصلاح کننده خصوصیات فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی خاک
 10. انطباق کامل با الزامات قوانین و مقررات محیط زیست
 11. تولید در داخل کشور (صد درصد(
 12. قابل مصرف در پرورش کلیه محصولات کشاورزی
 13. هوادهی خاک با ایجاد خلل و فرج و ایجاد پوکی در خاکهای متراکم
 14. استفاده از این نوع کود، کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی را نسبت به کود شیمیایی افزایش می­دهد؛ و مشکلات مربوط به باقی ماندن کود شیمیایی در مواد غذایی را ندارد.

ویژگی‌ها

 • سبک و بی‌بو
 • خالی از علفهای هرز
 • دارای میکروارگانیسمهای هوازی مفید مانند ازتوباکتریها
 • بالا بودن میزان عناصر اصلی غذایی در مقایسه با دیگر کودهای آلی
 • دارا بودن عناصر میکرو مانند آهن، روی، مس و منگنز
 • دارا بودن مواد محرکه رشد گیاهی نظیر ویتامینها به ویژه ویتامین ب ۱۲
 • قابلیت بالای نگهداری آب و مواد غذایی
 • فرآوری آسان و سریع تر از بیوکمپوست
 • خالی از باکتریهای غیر هوازی، قارچها و میکروارگانیسم‌های پاتوژن
 • اصلاح کننده خصوصیات فیزیکوشیمیایی و بیولوژیکی خاک
 • وجود عناصر ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، آهن، روی، مس و منگنز
 • استفاده از ورمی کمپوست در تهیه چای کمپوست

× سودآوری بالا برای تولید کنندگان

 

ویژگی های ورمی کمپوست آماده

ورمی کمپوست آماده و رسیده دارای رنگ تیره میباشد و با داشتن رطوبتی قابل قبول بین دو انگشت حالت صابونی و لغزنده به خود میگیرد.

بی بو بودن در ورمی کمپوست مطلق نیست و ورمی کمپوست مرطوب بویی کمی خفیف تر و نزدیک به خاک دارد.

دانه بندی مشخص ورمی کمپوست نشانه دیگر از مطلوبیت ورمی کمپوست میباشد که البته لازم به ذکر است که دانه بندی خوب با سرند مناسب و همچنین به موقع سرند کردن بستر از لحاظ رطوبتی رابطه ای مستقیم دارد.

در ورمی کمپوست آماده شما دانه های تیره که همان ورمی کمپوست یا مدفوع کرم است میبینید و باقی مانده از بستر اولیه نیمه تجزیه شده یعنی تخم گیاه یا آفت در آن مشاهده نمیشود و به واقع برد این کود بدلیل نداشتن تخم علف هرز و آفت میباشد.

ابگیری ورمی کمپوست یک خاصیت منحصر به فرد برای این کود میباشد بگونه ای که در انتهای زمان تولید شما پی میبرید که بسترهای شما دارای رطوبت بالایی میباشد و زمان و تکرار آبیاری شما کاهش میابد و این موضوع نیز نشانه ای از وجود ورمی کمپوست میباشد.

ورمی کمپوست

ورمي‌كمپوست حاصل فعاليت بيولوژيك نوعي كرم‌خاكي با نام علمي EiseniaFoetidaمي‌باشد اين جانور با تغذيه از موادآلي موجود در طبيعت آن‌ را به كود آلي مغذي تبديل نموده به گونه‌اي كه در حال حاضر اين كود به عنوان يكي از غني‌ترين كودهاي‌آلي بيولوژيك شناخته شده در دنيا می‌باشد. كاربرد ورمي‌كمپوست در خواص فيزيكي،‌ شيميايي و بيولوژيكي خاك تأثير بسزايي دارد. اين كود اصلاح‌كنندة خصوصيات فيزيكي و شيميايي و بيولوژيكي خاك بوده و علاوه بر وزن مخصوص كم، فاقد هرگونه بو، ميكروارگانيسم‌ هاي پاتوژن، باكتري‌هاي غير هوازي، قارچ‌ها و علف‌ هاي هرز مي‌باشد. ورمي‌كمپوست علاوه بر قابليت جذب آب با حجم بالا، شرايط مناسب جهت دانه‌ بندي و قدرت نگه‌داري مواد غذايي مورد نياز گياهان را فراهم مي‌نمايد. ورمي‌كمپوست حاوي عناصر غذايي بسيار غني به‌ ويژه ازت بوده كه به ‌تدريج آن‌ها را در اختيار گياه قرار مي‌دهد (اين نكته از نظر حاصل‌خيزي خاك بسيار پراهميت است.) اين كود در مقايسه با ساير كودهاي آلي داراي ميزان عناصر اصلي غذايي بالاتري است. ورمي‌كمپوست علاوه بر عناصر ماكرو مانند ازت، فسفر و پتاسيم كه در فعاليت‌هاي حياتي گياه نقش اساسي دارند حاوي عناصر ميكرو مانند آهن، مس، روي و منگنز نيز مي‌باشد. علاوه بر اين با داشتن موادي مانند ويتامينB12و اكسين عوامل محرك رشد گياه را فراهم مي‌آورند. معمولاً نسبت كربن به ازت(C/N) ورمی کمپوست 15 تا 20 بوده و طول دانه های خشک آن بین 1 تا 5 میلی متر متغیر است. هوموس آن نیز 20 درصد وزن خشک میباشد .

 

 

 

فایل ورد 14 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق هنجارها و ناهنجاری هاي موجود در جامعه و نقش آن بر زندگي جوانانشناسه محصول: 1119200
موجود

دانلود تحقیق هنجارها و ناهنجاری هاي موجود در جامعه و نقش آن بر زندگي جوانان

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق هنجارها و ناهنجاری هاي موجود در جامعه و نقش آن بر زندگي جوانان

دانلود تحقیق هنجارها و ناهنجاری هاي موجود در جامعه و نقش آن بر زندگي جوانان

فهرست :

مقدمه :

 فصل اول هنجارهاي اجتماعي و انواع آن

فصل دوم  ارزش هاي اجتماعي و نقش نهادهاي مختلف پرورش ارزش ها

فصل سوم كنترل اجتماعي

فصل چهارم كجروي

فصل پنجم بزهكاري جوانان و نوجوانان

 • تعريف بزه و بزهكاري
 • علل و عوامل بزهكاري
 • زمينه ها و علل پيدايش بزه و بزهكاري
 • چگونگي پيشگيري از بزهكاري نوجوانان ( پيشنهادات عملي )

فصل ششم فرار از مدرسه و ترك تحصيل  فصل هفتم فرار از خانه   فصل هشتم اعتياد

 فصل نهم تحاجم فرهنگي  علل و عوامل .

 • الف ) بررسي يك موضوع
 • ب ) تهاجم فرهنگي جديد

 1 عناصر اساسي

2 ويژگي ها

فصل دهم نياز به شادي در جامعه ها

فصل يازدهم موسيقي و گرايش جوانان امروز به موسيقي هاي پاپ كلاسيك غربي .

فصل دوازدهم حجاب دختران ( مصاحبه )

پيشگفتار  :

نوجوانان دلي پاك و روحي پرشور دارند . آنان در حساسترين و بحراني ترين دوران زندگي خود به سر مي‌برند  و نيازمند هدايت حكايت و همدلي اند نوجوانان نهال نو رسيده اي هستند كه براي رشد و بالندگي به باغباني دلسوز روشن بين نياز دارند تا آنها را از آفتها و حادثه در امان دارد .

بها دادن به نوجوانان در تربيت و ارشاد آنان كوشيدن بي گمان يكي از نشانه هاي آشكار رشد فرهنگي يك جامعه است بر خلاف گمان برخي مردم تربيت و هدايت نوجوانان داراي پيچيدگيها و نكته هاي ظريف بسياري است شايد گفته‌ي   حكيمانه‌ي  كانت ، متفكر و فيلسوف نامي آلماني حق مططلب را در اين زمينه ادا كرده باشد آنجا كه مي گويند : دو كار هست كه در دشواري هيچ كار ديگري به پاي آن نمي رسد : مملكت داري و تربيت .

برتراند راسل ، فيلسوف انگليسي ، كه خود در باره‌ي  ( تربيت )

كتابهاي نگاشته است اعتراف مي كند كه گفتار من در اين زمينه بهتر از كردارم بود .

هيچ يك از نهادهاي اجتماعي نقشي را كه خانواده در ساختار فكري ، روحي و اخلاقي انسان دارد ، نمي توانند ايفا كننده نابسماني هاي اجتماعي در  بسياري موارد ناشي از نابساماني در خانواده هاست و سعادت يك اجتماعي بستگي كامل به وجود خانو اده هاي سالم و سعادتمند دارد.

 اگر  خانواده ها نقش خود را به درستي ايفا نكنند نهادهاي اجتماعي ديگر ( از قبيل مدرسه ، رسانه هاي گروهي و غيره ) اين خلاء را نمي توانند پر كنند .

بسياري از مشكلات اخلاقي و رفتاري نوجوانان ريشه در بر خوردهاي نامناسب پدران و ماردان مربيان دارد تجربه نشان مي دهد در بيشتر موارد كه نوجوانان به خانواده اي آگاه و مربي شايسته در دسترسي دارنده از زندگي سالم و موفقي بر خور دارند ، اين نشان مي دهد كه نوجوانان به  خوبي تربيت پذير هستند و اگر نابساماني هايي در اخلاق و رفتار برخي از آنان مشاهده مي شود ،

ناشي از نبود تربيت صحيح است . پيامبر اسلام (ص )  مي فرمايد : در به شما در باره ي نوجوانان و جوانان سفارش مي كنم زيرا آنها داراي قلبي رقيقتر و فضيلت پذيرتر مي باشند .

و امام علي (ع ) مي فرمايد : دل نوجوان مانند زمين خالي از گياه و درخت است كه هر بذري در آن افشانده شود ، مي پذيرد و در خود مي پرورد پس فرزند عزيزم من در آغاز جواني ات به ادب و تربيت تو پرداختم قبل از آن كه دلت سخت گردد و از پذيرش چيزهاي خوب سر بازند .

 

 

 

فایل ورد 42 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نوجوانی ، تغییرات جسمانی ، رشد عقلی ، اجتماعی شدنشناسه محصول: 1119203
موجود

دانلود تحقیق نوجوانی ، تغییرات جسمانی ، رشد عقلی ، اجتماعی شدن

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نوجوانی ، تغییرات جسمانی ، رشد عقلی ، اجتماعی شدن

دانلود تحقیق نوجوانی ، تغییرات جسمانی ، رشد عقلی ، اجتماعی شدن

دوران نوجوانی هم از نظر نوجوانان و هم از نظر والدین، از قدیم ، دورانی دشوارتر از سالهای کودکی قلمداد شده است. 300 سال پیش از تولد مسیح ، ارسطو چنین اظهار داشت که نوجوانان « پرشور و آتشی مزاجند و آماده اند که خود را به دست غرایز بسپارند .

در اوایل قرن حاضر ج. استانلی هال، موسس انجمن روانشناسی آمریکا و پدر مطالعه علمی درباره نوجوانی، این دوران را با قدری احساسات توصیف کرد. و آن را دوران « طوفان و تنش شدید» و نیز دوران توانایی فوق العاده جسمانی ، عقلی و عاطفی می دانست. درست در زمانی که نوجوان با سرعت بی سابقه ای بلوغ جسمانی را می گذراند ، اجتماع از او می خواهد که مستقل باشد، روابطش را با همسالان و بزرگسالان تغییر دهد و سازگاری جنسی و آمادگی شغلی داشته باشد. نوجوانان علاوه بر کنار آمدن با همه این تغییرات رشدی باید بکوشند تا هویتی برای خود کسب کنند – پاسخی شخصی برای این سوال قدیمی بیابند که « من کیستم ؟»

آغاز بلوغ

واژه بلوغ به اولین مرحله نوجوانی اطلاق می شود ، یعنی آن زمان که بلوغ جنسی بارز می شود. واضحتر بگوییم ، بلوغ با ازدیاد هورمونها و تظاهرات آن آغاز می شود، مانند بزرگ شدن تدریجی تخمدنها در زن و بیضه ها در مرد. ولی از آنجا که این تغییرات غالبا غیر قابل دیدن است، شروع نوجوانی غالبا با رشد موهای زهاری، بزرگ شدن پستانها در دخترها و بزرگ شدن آلت و بیضه ها در مردها مشخص می شود. بلوغ جنسی غالبا با « رشد سریع » قد و وزن همراه است. که معمولا چهار سال ادامه دارد.

در تحقیقات اولیه تصور بر این بود که زنان صرفا هورمونهای جنسی زنانه و مردان فقط هورمونهای جنسی مردانه ایجاد می کنند، ولی در واقع در این میان تداخلی وجود دارد وهورمونهای هر دو جنس در مرد و زن هر دو موجود است. تفاوتهای هورمونی بین دو جنس بر مبنای وجود این یا آن هورمون نیست ، بلکه از نسبت موجود میان هورمونهای زنانه و مردانه در بدن ناشی می شود. هر قدر که بلوغ نزدیکتر می شود ، نسبت سطح استروژن به تستوسترون در دخترها زیاد و در پسرها کم می شود.

جهش نموی نوجوانی  جهش نموی به میزان ازدیاد سریع قد و وزن که با بلوغ جنسی توام است اطلاق می شود. این افزایش از لحاظ شدت، مدت و سن شروع از کودکی به کودک دیگر فرق می کند. در هر دو جنس جهش نموی نوجوانان حدود چهار سال و نیم به طول می انجامد ( قاوست ، 1977، مارشال ، 1978 ). اوج رشد در پسر به طور متوسط در سن 13 سالگی است، اوج رشد دختران دو سال جلوتر و در سن 11 سالگی است. در پسر و دختر ، تغییر در قد و وزن با تغییر در تناسب بدن همراه است. ابتدا سر، پنجه های دست و پا و به اندازه بزرگسالان می رسد. دست و پا سریعتر از تنه رشد می کند. و تنه بعد از همه اینها کامل می شود.

تفاوتهای جنسیتی در شکل بدن نیز در دوران اولیه نوجوانی بیشتر می شود. هرچند که حتی در دوران کودکی کفل دخترها پهن تر از کفل پسر هاست با شروع دوران بلوغ این تفاوت بیشتر می شود. بر عکس ، استخوان پسرها کلفت تر و بزرگتر می شود، بافت عضلانیشان بیشتر و شانه ها هم پهن تر می شود. تا حدودی به همین دلیل پسرها قوی تر از دخترها می شوند و این قوی بودن را بعدها هم حفظ می کنند ( به خصوص در قسمت بالایی بدن ). از علتهای دیگر قویتر بودن مردها با در نظر گرفتن جثه اشان این است که قلب و ریه آنان بزرگتر از قلب و ریه زنان است ، در مقایسه با زنان دارای فشار خون سیستولی بالاتری هستند.

 

رشد جنسی

بلوغ در پسرها و دخترها

            هر چند که احتمالا نوجوانان از لحاظ گذراندن توالی مراحلی که منجر به بلوغ جسمانی و جنسی می شود با هم تفاوت دارند و این تفاوتها کاملابه هنجار هم هست، معمولا پسران به ترتیب زیر این مراحل را می گذرانند:

 • بیضه ها و کیسه های بیضه ای بزرگتر می شود.
 • موهای زهاری ظاهر می شود.
 • جهش نموی نوجوانان شروع می شود، آلت جنسی بزرگ می شود.
 • همچنان که سیب آدم بزرگ می شود صدا هم بم تر می شود.
 • زیر بغل و پشت لبها موهایی ظاهر می شود.
 • تولید اسپرم زیاد می شود و احتلام ( خارج شدن منی به هنگام خواب ) واقع می شود.
 • جهش نموی به نقطه اوج می رسد، موهای زهاری مجعد می شود.
 • غده پروستات بزرگ می شود.
 • تولید اسپرم به اندازه ای می رسد که قابلیت بارور کردن پیدا می کند، آهنگ رشد کند می شود.
 • قدرت جسمانی به اوج می رسد.

          هر چند که دخترها هم مانند پسرها از لحاظ بلوغ جسمانی و جنسی با هم تفاوتهایی دارند، ولی معمولا این مراحل را به ترتیب زیر می گذرانند.

 • جهش نموی آغاز می شود.
 • موهای صاف و کم رنگ زهاری ظاهر می شود.
 • پستانهای شروع به رشد می کند و کفل هم گرد می شود و این همراه است با شروع رشد موهای صاف در زیر بغل .
 • رحم و واژن ونیز فرج و کلیتوریس بزرگ می شوند.
 • موهای زهاری به سرعت رشد می کند و کمی مجعد می شود.
 • رشد پستانها بیشتر می شود ، رنگ نوک پستانها تغییر می کند.
 • جهش نموی به اوج میرسد و بعد کاهش می یابد
 • قاعدگی آغاز می شود.
 • رشد موی زهاری کامل می شود و به دنبال آن رشد پستانها و رشد موهای زیر بغل کامل می شود.

 

 

فایل ورد 32 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نمازشناسه محصول: 1119205
موجود

دانلود تحقیق نماز

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نماز

دانلود تحقیق نماز

نماز از عبادت‌های مسلمانان است.

واژه نماز معادل عربی صلاة یا صلوة است.

نماز در نزد اهل سنت یکی از ارکان خمسه (ستون‌های پنجگانه دین) و در نزد شیعیان یکی از فروع دهگانه دین است. نمازهایی که بر هر مسلمان، در هر شبانه‌روز، واجب است عبارت‌اند از: نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشا.البته غیر از این نمازها، نمازهای واجب دیگری هم هست که در ذیل تا حدودی توضیح داده شده است.

واژه‌شناسی

واژه «صلاة» در عربی، به معنی «فراخواندن» است .با این حال واژه «نماز» واژه‌ای فارسی است که در ایران، افغانستان، بنگلادش، هند، پاکستان و ترکیه برای واژه «صلاة» عربی به‌کار برده می‌شود. این واژه همچنین در زبان بنگالی، آلبانیایی، بوسنیایی و مقدونیایی، برابر صلاة به کار می‌رود.

واژه نماز به معنای خم‌شدن و سرفرودآوری برای ستایش و احترام است.  فرهنگ فارسی معین ریشه این واژه را از پارسی پهلوی می‌داند. هرچند در برخی منابع ریشه واژه نماز از واژه «ناماسته» در زبان سانسکریت آریاییان دانسته شده‌است ضمناً در مورد طرز استفاده از این واژه، چندین روش وجود دارد: نمازگزاردن، نمازخواندن، نمازکردن و نمازبه‌جای‌آوردن یا به‌جاآوردن نماز.

آمادگی

بر اساس دستورات اسلامی، جایی که در آن نماز خوانده می‌شود، باید غصبی نباشد. بدن نمازگزار باید پاک باشد. لباس نمازگزار نیز باید پاک و پوشاننده عورت باشد.  نمازگزار پیش از نماز می‌بایست وضو، غسل یا تیمم کرده باشد. نمازگزار، باید رو به قبله بایستد و بهتر است قبل از نماز اذان و اقامه بگوید.

نمازهای واجب

نمازهای واجب در ذیل خواهد آمد. البته مسلمانان سنی علاوه بر اینها، شرکت در نماز جمعه و نماز عید را نیز واجب می‌دانند؛ شیعیان این نمازها را در زمان غیبت کبری، مستحب می‌دانند.

نمازهای یومیّه (روزانه)

بر مسلمانان واجب است که روزی ۵ بار نماز بخوانند؛ کودکان، بیماران روانی و زنان در دوره عادت ماهانه از خواندن این نمازها معاف هستند. این نمازهای پنجگانه عبارت‌اند از:

نماز صبح (نماز فجر، نماز دوگانه):از سپیده دم تا طلوع آفتاب؛ این نماز دو رکعت است.

نماز ظهر (نماز پیشین): هنگامی که خورشید در وسط آسمان قرار گیرد تا زمان عصر؛ این نماز چهار رکعت است.

نماز عصر (نماز دیگر): بعد از زمان ظهر تا زمان غروب خورشید؛ این نماز چهار رکعت است.

نماز مغرب (نماز شام): از زمان غروب خورشید تا زمان عشا؛ این نماز سه رکعت است.

نماز عشاء (نماز خفتن): از زمانی که شفق سرخ رنگ آفتاب ناپدید شود تا نیمه شب؛ این نماز چهار رکعت است.

شیعیان معتقدند که بلافاصله پس از خواندن نماز ظهر می‌توان نماز عصر و بلافاصله پس از نماز مغرب، می‌توان نماز عشا را تا نیمه شب خواند.

مسلمانان اعتقاد دارند که چنانچه کسی نتواند نماز را در وقت آن بخواند، باید آن را پس از پایان وقت بخواند. چنین نمازی را نماز قضا می‌گویند.

نماز طواف واجب خانه خدا (در مسجدالحرام)

پس از هفت دور چرخیدن به دور کعبه، یک نماز دورکعتی به نام نماز طواف خوانده می‌شود.

نماز میّت

نماز میت، بر مرده گزارده می‌شود. این نماز نیاز به وضو و غسل و غیره ندارد و با کفش می‌توان آن را انجام داد. معمولاً در مسجدالحرام پس از هر نماز یومیّه از نمازگزاران دعوت می‌شود که برای مرده یا مردگانی نماز بخوانند.

نماز قضای پدر و مادر

کسی که در زندگی خود برخی از نمازهایش را به جا نیاورده، باید پسر بزرگترش آن نمازها را قضا کند که جزئیات آن در کتاب‌های دینی نوشته شده است.

نماز نافله‌ای که به علت نذر یا عهد یا قسم واجب شده است

نماز نافله به خودی خود واجب نیست و مستحب است ولی مثلاً اگر کسی نذر کند (تصمیم بگیرد) که اگر بیماریم معالجه شود، نماز نافله خواهم خواند و بیماریش معالجه شود، نماز نافله بر او واجب می‌شود که جزئیات این موضوع در کتابهای دینی ذکر شده است.

 

نمازهای مستحب

نماز نافله

به نمازهای مستحبی نوافل گویند. اثر کلی نوافل قرب به خدا و توجه و تذکر بیشتر و طبعاً پاکی و دوری از گناه و غفلت است‌. در حدیث قدسی معروفی به نام «قرب النوافل‌» آمده که‌خداوند فرموده‌: «بنده با نوافل به من نزدیک می‌شود تا جائیکه من چشم او می‌شوم که با او می‌بیند و گوش او می‌شوم که با او می‌شنود و دست او می‌شوم که با او کار انجام می‌دهد؛ یعنی، چشم و گوش و دست الهی پیدا می‌کند.» بهترین نمازهای مستحبی نوافل شبانه‌روزی هستند که به آن‌ها نوافل یومیه می‌گویند، نافله صبح، نافله ظهر، نافله عصر، نافله مغرب و نافله عشاء و دربین اینها نافله شب ونافله صبح بافضیلت‌تر است‌. اما نمازهای مستحبی دو قسم است‌؛ بعضی مانند نوافل شبانه روز اصلاً سوره ندارد؛ یعنی، خواندن سوره لازم نیست اما اگر کسی یک سوره یا چند سوره بخواند اشکال ندارد و کراهت هم ندارد؛ قسم دوم آنهایی است که‌سوره خاص و دستور خاصی دارد مانند نماز جعفر طیار که اگر کسی بخواهد به دستور آن رفتار کرده باشد باید همان سوره خاص را بخواند؛ اما اگر در همین قسم نیز سوره دیگر بخوانند و یا چند سوره بخوانند باطل نیست واشکال ندارد. گفتنی است نمازهای مستحبی زیاد است و در حوصله این نامه نمی‌گنجد برای اطلاع از آنها به رساله توضیح المسایل و مفاتیح الجنان مراجعه کنید. در این مقاله نماز شب توضیح داده شده است که البته مقاله جداگانه‌ای هم دارد‌.

 نماز تحیت مسجد

کسی که به مسجد وارد می‌شود بهتر است که یک نماز دورکعتی برای تحیت مسجد بخواند و تَحیّت به معنای سلام است. اگر یک نماز دورکعتی واجب (مثلا نماز صبح) را هم بخواند کافی است، یعنی در این صورت این نماز هم نماز صبح حساب می‌شود و هم نماز تحیت مسجد.

نماز استخاره

استخاره در لغت یعنی طلب خیر یا خوبی‌خواستن، و این در حقیقت دعا برای خیر از خداست. و بسیاری از روایاتی که توصیه به استخاره می‌کند به این معناست؛ یعنی دعا کنید و از خدا خیر بخواهید.

معنای دیگری نیز دارد که مشهورتر است و آن این است که انسان در کاری که می‌خواهد انجام دهد چون نتیجه آن را نمی‌تواند پیش بینی کند اول با مشورت و تعقل سعی می‌کند بفهمد انجام‌دادن و یا انجام‌ندادن، کدام بهتر است. اگر به نتیجه نرسید، و از طرفی کسی هم نیست که با توکل به خدا پیش برود، برای آرامش پیداکردن به استخاره متوسل می‌شود و از خدا کمک می‌گیرد. این استخاره روشهای مختلفی دارد.

 

 

 

فایل ورد 10 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نگاهی به تاریخ وكالت در ایرانشناسه محصول: 1119211
موجود

دانلود تحقیق نگاهی به تاریخ وكالت در ایران

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نگاهی به تاریخ وكالت در ایران

دانلود تحقیق نگاهی به تاریخ وكالت در ایران

برخورداري از نعمت حيات مزيت و كمالي است كه به عنوان يك واقعيت ترديد ناپذير موجودات زنده را بر اشياي بي جان برتري و رحجان مي بخشد سهم و بهره موجودات زنده از حيات، حدود و درجات ان در همه جانداران يكسان نيست بلكه جنبه هاي متعدد و متفاوت و ناهمساني دارند بالاترين درجه بهره وري از نيروي حيات به انسان تعلق دارد بارزترين چهره هاي ان به صورت كمالات و كرامت هاي خاص و هدايت فطري انسان به پايبندي به اجتماع است و مقتضاي زندگي اجتماعي عليرغم وسعت و توان والاي انسان هميشه با تنش ها،‌برخوردها، غبار آلود شدن كمالات انساني و با ستيزه جويي ها قرين بوده است آنچه اين قسم رفتار بشري را تاكنون تعديل و در مسير صحيح هدايت نموده است آموزه هاي ديني و در يك كلام قانون بوده است درواقع قانون مجموع قواعد و مقررات جهت بهتز زيستن انسان در اجتماع است پديده اي كه از منبع وحي و هدايت تشريعي،‌الهام و از محيط رنگ تعلق مي پذيرد و در دنياي پر تحرك راه تحول و تكامل مي پيمايد ابرهاي جهالت و گمراهي را پشت سر مي گذارد و شتابان به سوي منبع فياض علم و معرفت قدم مي نهد و هر روز با تجربه جديد پا به عرصه ظهور مي گذارد. شيوه و روش هاي نوين و بهتري ارايه مي نمايد البته تحول در حقوق خصوصي به جهات عديده اي از جمله نزديكي ان به سنن اجتماعي و ريشه در مباني اعتقادي كندتر و گاه بدون تغيير در گذر ايام مسير خويش را در مي نوردد معهذا از شمول اين قاعده مستثني نبوده است چرا كه نيازهاي تازه بشري و شرايط و اوضاع و احوال اجتماعي و ايجاد پديده ها و زمينه هاي نوين احتياج به اشتغال را بيشتر از پيش مي طلبد و حقوق را كه عهده دار تفكر و طراحي براي آينده است گاه به دنبال خود مي كشد.امروزه با توسعه و گسترش علم حقوق و فن وكالت و عدم اطلاع ناكافي مردم از حقوق خود لزوم دفاع توسط وكيل دادگستري در محاكم براي احقاق حقوق افراد و همچنين مساعدت به دادگاه در راه برقراري عدالت بيش از پيش احساس ميگردد اهميت نقش وكلا در اجراي عدالت تا بدان جاست كه امروزه يكي از اصلي ترين معيار هاي سنجش عدالت دستگاه قضايي در جوامع حق دفاع و داشتن وكيل و ازادي و استقلال وكلا در انجام وظايف حرفه اي مي باشد زيرا عدالت واقعي محقق نميگردد مگر اينكه اصحاب دعوي و و كلاي انان بتوانند بدون هيچ ترس و واهمه اي اظهارات خود را ازادانه بيان نمايند و قاضي نيز بتواند با استقلال تام تصميمات لازم را اتخاذ نمايد وكلا مدافعان حق و بازوي عدالتند و جهت انجام وظيفه به نحو موثر و مطلوب ملزم به رعايت اصول اخلاقي و حرفه اي مي باشند حساسيت شغل وكالت ايجاب ميكند كه وكلا به وظايف حرفه اي خود اهتمام بيشتري ورزند زيرا تخطي و قصور در انجام تكاليف قانوني توسط وكيل ميتواند لطمات مالي و معنوي جبران ناپذيري به اقراد و جامعه وارد كند آنچه در ادامه آمده است به بررسي تطبيقي عقد وكالت مي پردازد.

تاريخچه وكالت

تاريخ بشر همواره نشان مي دهد كه از هزاران سال پيش چهره وكيل مدافع و وكالت از لابلاي حوادث و وقايع و در اداره و تمشيت امور اجتماعي نمايان است حتي از 5هزار سال قبل در تمدن سومري كه وكيل مدافع در دادرسي از متهم دفاع كرده مدارك كتبي به جاي مانده. همچنين در ايران باستان سخنگويان قانون طرف مشاور مردم در امور قضايي و زبان ان ها در دادگاه ها بوده اند و درا يران بعد از اسلام مستندا به ادله اربعه و مدارك مسلم درباره جواز و حقانيت وكالت در كتب فقهي به تفصيل ياد شده و وكيل نه تنها براي مدافعان حقوق مردم در محاضر شرعي و محاكم و مراجع عرفي به كار رفته بلكه به جهت وسعت قلمرو عملكرد و عمق مفهوم ان در هر موردي كه كسي سمت امين قائم مقام داشته به او اطلاق كرده اند و بالجمله كسي كه متكفل امور ديگري يا ديگران يا متصدي امور رسمي و ديواني بوده وكيل ناميده مي شد حتي مي بينيم وكيل را درايران خاصه و تصدي امور محاسبات و اجراي اوامر سلطان و امور مالي در برابر كلمه وزير به كار برده اند و نيز منابع فارسي فراواني موجود است كه درباره وكيل و قاضي سخن به ميان اورده از جمله كيمياي سعادت تاليف امام ابوحامد محمد غزالي و تاريخ مسعودي كه به نام مولف آن بيهقي معروف شده و از شاهكارهاي نثر فارسي است همچنين در يونان قديم كساني بوده اند كه براي متهمان عاجز از دفاع، لايحه دفاع تنظيم مي كرده اند و يا به جاي آنان در شوراي دادرسي دفاع مي نمودند و نيز در رم شهرنشينان ازاد به نام وكيل مدافع و يا به اصطلاح "آدو كاءوس" مدافعي از ديگران را برعهده داشتند و آدو كاءوس به معني "براي ديگري و به جاي ديگري" و بالاخره در سومر كه نخستين تمدن بوده است و تاريخ ان را از 5هزار سال پيش از ميلاد تعيين كرده اند در شهرهاي آن طرح نخستين تمدن فرهنگ داري را ريخته اند كه تاريخ از آن اگاه است و در زمينه قانونگذاري و داوري و وكالت تاريخ گواهي مي دهد كه علاوه بر مجالس محاكمه و داوري كه در معبدها تشكيل مي شد براي دادگاه هاي عالي قاضيان متخصص برگزيده مي شد و در زمينه ايين داوري و حضور وكيل مدافع در محاكم همواره براساس عدالت، محاكمه، متهم با حضور وكيل مدافع انجام مي گرفته است به اين ترتيب آنچه ترديد ناپذير است حمايت و پشتيباني از ناتوانان و دفاع از ستمديدگان پابه پاي داوري و قضا در عرصه اجتماع نمودار گرديده و وكلا در طول تاريخ ممتد بشر و تاريكي هاي جامعه استبدادي از حقوق افراد دفاع مي كردند و اجراي قانون و عدالت را خواستار مي شدند.

 1. وكالت در ايران

قبل از مشروطيت درايران افرادي به عنوان وكيل در محاضر شرع با ديوان خانه عدليه حاضر مي شدند و دفاع از اشخاص را برعهده مي گرفتند اما حرفه و شغل اصلي انان وكالت نبود و كار ان ها قيد و شرطي نداشت تنها با استفاده از مباني فقهي و شرعي و گاهي هم با توسل به شعر و ادب و تاريخ از موكلين خود دفاع مي كردند در سال 1329 قمري وكلاي عدليه را مي توان به دو دسته تقسيم كرد الف وكيل رسمي ب وكيل غير رسمي در سال 1332 وزارت دادگستري طي فرماني وكلا را موظف كرد تا براي امكان شركت در محاكم قبلا امتحان لازم را بدهند و تصديق نامه بگيرند و در راه اصلاحات بعدي عنوان وكيل غير رسمي از بين رفت تنها وكلايي مجاز بودند در محاكم شركت پيدا كنند كه داراي شرايط لازم از جمله سابقه خدمت قضايي با وكالت دادگستري بوده باشند و غير از وكيل مجاز هركسي مي توانست سه مرتبه در سال وكالت اتفاقي داشته باشد در سال 1309 براي اولين بار كانون وكلاي دادگستري به وجود آمد كه وابسته به يكي از ادارات عدليه گرديد رياست كانون با شخص وزير عدليه بود در سال 1314 قانون وكالت تصويب شد و وكلاي دادگستري به 5درجه تقسيم شدند و كانون وكلا از هيئتي مركب از رئيس و 5 الي 12 نفر عضور كه براي مدت دو سال انتخاب مي شدند تشكيل گرديد. رئيس كانون هر محل را وزارت عدليه معين مي كرد. در سال 1315 قانون جديدي به تصويب رسيد و وكلا به سه درجه تقسيم شدند: 1- وكيل پايه يك

2- وكيل پايه دو

3- وكيل پايه سه

در سال 1331 لايحه قانوني استقلال كانون وكلا تصويب شد و در سال 1331 كميسيون مشترك مجلسين استقلال وكلا را به صورت قانون درآورد و آيين نامه وكلا در سال 1334 رسما ابلاغ گرديد و همين قانون و آيين نامه اساس كار وكلاي دادگستري را تشكيل داد.

 1. وكالت در تركيه:داوطلبان ورود به حرفه وكالت در تركيه لازم است داراي مدرك حقوق از دانشگاه آنكارا يا استانبول و يا داراي مدرك علوم سياسي از دانشگاه آنكارا باشد مدت تحصيل دراين دانشگاه 4سال است فارغ التحصيلان علاوه بر آن مي بايست به مدت يكسال در محاكم و دفتر حقوقي دوره كار اموزي ببينند.
 2. وكالت در عربستان سعودي:

وكالت هنوز به طور كامل در عربستان سعودي تصويب نشده است و همينطور كانون وكلا نيز در عربستان وجود ندارد درواقع بر اساس حقوق اسلام وكلا حق امتياز انحصاري را ندارند. به طور سنتي چنين بوده است كه دو طرف دعوا يا خودشان دعوا را مطرح مي كنند يا ديگري را كه خويشاوند و يا وكيل مدافع است براي اين منظور مي گزينند. اين روش را نخستين بار در سال 1936 ميلادي قانون آيين دادرسي دادگاه ها محدود كرد به اين صورت كه اشخاص فاقد صلاحيت وكالت فقط مي توانستند وكالت بستگان خودشان را به عهده بگيرند محدوديت هاي بيشتري در سال 1952 ميلادي به وجود آمد و مقرر شد كه افراد غير اگاه نمي توانند در هر بار، وكالت بيش از سه شخص را به عهده بگيرند.

وكلاي شاغل در عربستان سعودي به دو بخش تقسيم مي گردند:

 1. وكلاي دادگاه شرعيت كه بايد گواهينامه از وزارت دادگستري بگيرند و آشنا با حقوق اسلامي باشند.
 2. وكلاي شاغل در حقوق تجارت حق حضور در دادگاه هاي شريعت را ندارند ولي مي توانند در دادگاه هاي اداري دفاعيات را پيگيري كنند. و مشاور حقوقي يا تجاري شوند بنابراين گواهينامه فوق را تجارت بازرگاني به انان مي دهند. در موسسات اموزشي شريعت اسلامي وكلا و قضات فقط به خواندن دروس فقه اسلامي مي پردازند. 

 

 

فایل ورد 20 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نقش ورزش در از بین بردن افسردگی هاشناسه محصول: 1119214
موجود

دانلود تحقیق نقش ورزش در از بین بردن افسردگی ها

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نقش ورزش در از بین بردن افسردگی ها

دانلود تحقیق نقش ورزش در از بین بردن افسردگی ها

یکی از مهمترین عوامل در از بین بردن افسردگیها و یا پیشگیری از بوجود آمدن این نوع بیماریها ورزش است. ثابت شده است که ورزش موجب کاهش اضطراب و افسردگی، تنظیم و تعدیل میزان استرس و حتی تغییرات شخصیتی به صورت پیدایش دیدی مثبت تر نسبت به زندگی می شود.

مطالعه انجام شده در افراد میانسال نشان داده است، افرادی که ورزش می کردند، کمتر دچار اضطراب، فشار عصبی، افسردگی و خستگی می شدند و نیروی بیشتری نسبت به افراد گروه کنترل داشتند. با مطالعه ای در زنان افسرده نیز معلوم شده است که میزان افسردگی و اضطراب در آنان بطور قابل توجهی کاهش، و احساس کمال و اتکاء به نفس در آنها افزایش یافته بود.

ورزش هوازی معمولا به ورزشی گفته می شود که با انجام آن اکسیژن از طریق خون به عضلات در حال فعالیت می رسد. برای برقراری این نوع متابولیسم هوازی، باید شدت ورزش کم و مدت آن طولانی باشد. ورزش شدید و کوتاه از نوع غیر هوازی است، یعنی اکسیژن موجود در عضله مصرف می شود، زیرا شدت فعالیت به قدری زیاد است که جریان خون نمی تواند نیاز اکسیژن عضله را تأمین کند. ورزشهای هوازی در کم کردن استرس اثر مفید و قابل توجهی دارند و در نتیجه، زندگی سالمتری را فراهم می آورند. در بررسی تجزیه و تحلیلی 34 مطالعه، مشخص شده است، در افرادی که ورزش هوازی می کنند و تناسب اندام خوبی دارند. واکنش استرس روانی اجتماعی در مقایسه با افراد گروه کنترل یا خود افراد مورد بررسی قبل از شروع مطالعه، کمتر است.

مکانیسم دقیق این کاهش استرس مشخص نشده است، اما می تواند مربوط به این امر باشد که با ورزش هوازی، پاسخهای سمپاتیک قلب و عروق نسبت به استرس روانی – اجتماعی کم می شود. احتمالا یکی از راههایی که ورزش به رفع اضطراب و افسردگی کمک می کند، بالا بردن مقدار پپتیدهای اپیوئیدآندوژن (آندروفینها و آنکفالینها) در پلاسما است. در برخی از مطالعات مشخص شده است که مقدار پلاسمایی آندروفینها با ورزش افزایش می یاب و ورزیدگی قلب و عروق این اثر را تشدید می کند.

سایر اثرات مفید

از جمله منافع ورزش هوازی، کاهش تعداد ضربان قلب و فشار خون در حالت استراحت و نیز هنگام فعالیت است. حجم ضربه ای و برونده قلب در تمام مدت ورزش افزایش می یابد. علاوه بر این، ورزش هوازی تاثیری مفید و قابل توجه بر میزان کلسترول دارد. انجام ورزشهای هوازی منظم منجر به کاهش میزان تری گلیسیرید و لیپوپروتئین با دانسیته کم (LDL) و افزایش نوع (HDL) می شود. مطالعات انجام یافته نشان می دهند که افزایش بارز مقدار کلسترول HDL و کاهش مداوم میزان کلسترول تام و LDL شیوع بیماریهای شریانی کرونر را حدود 34 درصد کاهش می دهد.

ثابت شده است که با هر مایل پیاده روی سریع یا دویدن، حدود 100 کالری انرژی مصرف می شود، پس، با انجام ورزشهای هوازی منظم می توان در افراد چاق سبب کاهش وزن، و در سایر افراد مانع از افزایش بیش از حد وزن شد، چرا ک خطر بیماریهای شریان کرونر با افزایش میزان چاقی، که همراه با افزایش میزان LDL می باشد، زیادتر می شود. از طرف دیگر، ورزشهای هوازی منظم می توانند منجر به رشد مناسب عضلات و اندامها گردند. اما با قطع ورزش، تناسب اندام ظرف مدت کوتاهی یعنی حدود 2 هفته بطور قابل توجه از بین می رود. بنابراین، وقتی افراد برنامه ورزش هوازی را شروع می کنند باید به ادامه دادن آن تشویق شوند. اگر افراد فعالیتهای مورد علاقه خود را انتخاب کنند، تمایل بیشتری به ادامه دادن آن خواهند داشت.

نتیجه و پیشنهاد

طبق توصیه کالج آمریکایی طب ورزشی، برای ایجاد و نگهداری وضعیت متناسب قلبی و تنفسی و تناسب اندام، افراد سالم به 15 تا 60 دقیقه ورزش هوازی مداوم به مدت 3 تا 5 روز در هفته نیاز دارند. بنابراین، انجام فقط دو ساعت ورزش در هفته برای دانش آموزان سودمندیهای لازم را نخواهد داشت. از طرف دیگر، اگر ورزش فقط به عنوان یک واحد درسی ارائه شود، باز هم همانند سایر دروس، اضطراب حضور و غیاب و نمره گرفتن در آن نیز وجود خواهد داشت و دانش آموزان به آن صرفا به دیده یک واحد درسی خواهند نگریست. لذا نه تنها سودمندی ایجاد نمی کند، بلکه خود ممکن است منجر به بروز اضطراب و افسردگی گردد. ولی اگر ورزش به صورت همگانی تر، روزانه ساعاتی از وقت مدرسه دانش آموزان را به خود اختصاص دهد و دانش آموزان بتوانند بدون هیچگونه دغدغه خاطر به ورزش مورد علاقه خویش بپردازند، مسلما محیط مدرسه که به عنوان خانه دوم دانش آموزان است، برای آنها دلپذیرتر می شود و دانش آموزان با نشاط بیشتری در سر کلاسهای درس حاضر خواهند شد، و تفهیم درس برای آنها آسانتر و کیفیت تعلیم و تربیت آنها افزایش بیشتری خواهد یافت. خستگیها و ناراحتیهای روحی خود به خود از بین خواهند رفت و دانش آموزان هرگز دچار اختلالات رفتاری و روانی نخواهند شد.

لذا پیشنهاد می شود که روزانه به مدت 30 الی 60 دقیقه از ساعات دانش آموزان به انجام ورزشهای هوازی اختصاص داده شود و دانش آموزان تحت نظر مربیان کارآزموده و بدون اینکه به عنوان یک واحد درسی تلقی گردد، به ورزش مورد علاقه خویش بپردازند. این عامل سبب می شود تا نه تنها دانش آموزان به طور مرتب و منظم به انجام ورزشهای هوازی مبادرت ورزند، بلکه اختلالات روحی ناشی از محیط خانه و یا مدرسه به باد فراموشی سپرده شوند. با مکانیسم گفته شده به رفع افسردگی آنها کمک می شود و دانش آموزان همیشه از نظر فکری و جسمی با آمادگی کامل در سر کلاسهای دس حضور خواهند یافت.

 

 

فایل ورد 15 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق همدوسي نورشناسه محصول: 1119119
موجود

دانلود تحقیق همدوسي نور

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق همدوسي نور

دانلود تحقیق همدوسي نور

همدوسي كافي نور براي اثرات تداخل ضروري است اما هرهمدوسي ناچيزي مي تواند باعث ايجاد اثرات شبكه توري شود .براي مثال برهم كنش خيلي كوتاه طول ها به كاربرده مي شود يا زمان هاي مشاهده خيلي كوتاه به كاربرده مي شوند .اين زمان مشاهده مي تواند خيلي كوتاهتر از مدت بالس ليزر باشد براي مثال اگر ماده زمان هاي واپاشي خيلي كوتاهي داشته باشد شرايط وامكان تداخل بايد به دقت بررسي شود.

اشعه نور همدوس مي تواند با آزمايشات معمولي وقرار دادي تداخل تعريف شود درعملكردهاي فتونيك كمپلكس كه باعث همدوسي شبكه توري مي شود.

همدوسي طولي:

همدوسي محدود زماني مي تواند به وسيله همدوسي خطي و همدوسي زماني باريكه نور تعريف شود وبه وسيله مشاهده مدوله عمق دريك آزمايش تداخل اندازه گيري شود شبيه يك تابع تاخيزي نور بين اشعه ها .

يك مقدمه براي اين هدف درشكل 28-2 نشان داده شده .

اشعه تابيده شكافته مي شود به دوقسمت مساوي به وسيله اشعه BS شكافنده كه مي تواند يك آينه 50% باشد .

اشعه ها تنها در آيندهاي M2 , M1 بازتاب مي شوند ودوباره درBS تركيب    مي شوند. به وسيله حركت دادن آينه M1 درامتداد X  ازتداخل سنج مايكسول اشع هاي نور مي تواند به ترتيب پشت سر هم تاخير داشته باشند .

نتايج شدت مدوله شده شبيه سرعت فريز V (X) باشدت    IMIN ,IMAT برطبق قطر باريكه اندازه گيري مي شود مثلاً بايك دوربين CCD  شبيه يك تابع تاخيري X :

سرعت فريز   V(X) =

همدوسي طولي LC با تاخير براي سرعت فريز كه با ضريب  كاهش يافته تعريف مي  شود . كه بدون تاخير بعضي اوقات   يا  به جاي  استفاده مي شود .

همدوسي طولي  LC => V( LC ) =  V( X=0)

درهر حالتي همدوسي طولي با طول موج نور همدوس اندازه گيري مي شود توجه كنيد كه طول موج نور تعدادي نوسان ايجاد مي كند كخ همزمان هستند .

طول همدوسي نور با پهناي نوار طيفي منبع نور رابطه دارد.

LC = 2 LN 2  = 0/624

مشخصاً همدوسي طولي با همدوسي زماني ZC رابطه دارد اگر ZC را داشته باشيم مي توانيم همدوسي طولي را محاسبه كنيم .

همدوسي زماني :

همدوسي زماني موج نور مانند همدوسي طولي توضيح داده شده است آن است زماني كه نور براي منتشر شدن درهمدوسي طولي احتياج دارد پس از پا محاسبه مي شود.

همدوسي زمان   = TC =

يا پهناي  با توزيع طول موج به صورت زير رابطه دارد :

          TC = 2   IN 2= 0.624 

= Vpeak = cmaterial

جايي كه vpeak  وpeak    بسامد وطول موج ماكسيمم طيف را توصيف    مي كنند 

وميانگين نوارهاي باريك درمقايسه با اين مقادير كوچك هستند .

بايد توجه شود كه همدوسي زماني با زمان خود به خودي انتشارهاي به وجود ‌آمده و يا مدت بالس ها متفاوت است .

به علاوه طول موج هاي منتشر شده درنور متفاوت است .نوسانهاي فاز مي تواند همدوسي را توصيف كند .اگر فازهاي منتشر شده جفت نباشد مانند نور مانع دمايي  نوسانات فاز مي تواند همدوسي طولي را كاهش دهد بنابر اين پهناي نوار نور را افزايش مي دهد.

شكل (29. 2)

درآزمايش هاي غير خطي زمان همدوسي بايد مرتبط با ثابت هاي زماني مناسب با ‌‌آزمايش باشد .(زمان هاي مشاهده  شبكه) آنها مي توانند كوتاهتر از مقدار پالس هاي بر انگيخته باشند براي مثال ماده مي تواند زمان هاي جبران را بعد از چند ps  جذب شبكه هاي توري شبيه ماده اي است كه احتياج به زمان هاي همدوسي به مقدار ps دارد اگرچه تنها پالس ليزر چندين ns است .اين به اين معناست كه همدوسي كوتاه حتماً شامل اثرات القايي شبكه هاي توري نمي شود يا به عبارت ديگر پيدايش      شبكه هاي القايي بايد بررسي شود.

علاوه براين پهناي نوار طيف  و مقدار   توصيف شده است .

ميانگين بسامد نور vpeak  اين منبع ها به طور متوسط  دررنج مرئي مي باشد پس بسامد مياني    vpeak =6*1014HZ است .

به نظر مي رسد كه خواص همدوسي براي ليزهاي نوري با مانع نوري قرار دادي مشخص نمي شود .همدوسي ليزها هنوز مي تواند خيلي بهتر از مقادير داده شده در بالا باشد .

اما ليزهاي تجاري معمولاً نشان مي دهند كه ....

 

 

 

فایل ورد 20 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق هادی های هوایی روکش دار نسل آینده خطوط توزیع در ایرانشناسه محصول: 1119122
موجود

دانلود تحقیق هادی های هوایی روکش دار نسل آینده خطوط توزیع در ایران

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق هادی های هوایی روکش دار نسل آینده خطوط توزیع در ایران

دانلود تحقیق هادی های هوایی روکش دار نسل آینده خطوط توزیع در ایران

چکیده :

مقاله حاضر به معرفی ویژگی های هادی های هوایی روکش دار با عایق پلی اتیلن کراس لینک و بررسی امکان استفاده از این هادی ها در خطوط هوایی عایق شده ، هادی های هوایی روکش دار ، ویژگی های الکتریکی ، ویژگی های مکانیکی و ملاحظات اقتصادی می پردازد و خطوط هوایی روکش دار موضوع های اصلی مقاله هستند .

 • مقدمه

گرچه بیش از چند دهه از نصب خطوط هوایی عایق شده در شبکه های 20 kv کشورهای پیشرفته نمی گذرد اما مزایای فنی اقتصادی ، زیست محیطی ، ایمنی و افزایش کیفیت برق این نوع خطوط ، موجب گسترش قابل توجه آنها در شبکه های توزیع شده است . به عنوان مثال بیش از 30٪ شبکه توزیع در فنلاند به طول 3200 کیلومتر ، 60٪ شبکه توزیع در سوئد به طول 2800 کیلومتر ، 30٪ شبکه توزیع در نروژ به طول 2200 کیلومتر ، 96٪ شبکه توزیع در کره جنوبی با این نوع از خطوط جایگزین شده اند . این در حالی است که اولین پروژه های خطوط هوایی عایق شده در سال 1970 در فنلاند اجرا شده و از نصب این خطوط در کره جنوبی بیش از 15 سال نمی گذرد . به طور کلی با استفاده از خطوط هوایی عایق شده می توان به مزایایی همچون موارد زیر دست یافت :

 • کاهش قطعی های کوتاه مدت وبلند مدت انرژی الکتریکی
 • کاهش انرژی توزیع نشده
 • امکان کاهش خسارات ناشی از آزاد سازی حریم خطوط
 • افزایش قابلیت اطمینان شبکه به ویژه در یک بازار رقابتی برق
 • حفظ ایمنی تجهیزات و استفاده کنندگان
 • حفظ محیط زیست از طریق شاخه زنی ، قطع درختان ، و جلوگیری از مرگ و میر پرندگان
 • کاهش نشتی برق و برق دزدی
 • کاهش هزینه های نگهداری خط
 • افزایش امکان تعمیرات دوره ای و پیش بینی شده
 • کاهش ابعاد کراس آرمها و در نتیجه کاهش گشتاور و افزایش زیبایی محیط
 • امکان استفاده از میزان قابل توجهی از تکنیک ها ، ابزار آلات و تجربیات نصب خطوط رایج در احداث خطوط هوائی روکش دار
 • افت ولتاژ کمتر
 • خاصیت خازنی بیشتر

مزایای فوق به همراه امکان تولید انبوه این نوع از هادی ها با فن آوری قابل دسترس و سرمایه گذاری معقول ، لزوم اهمیت به استفاده از این نوع هادی ها را توجیه می نماید . در این خصوص می توان به مقالات متعددی در مورد استفاده از این هادی ها در کشورهایی همچون اتریش ، فنلاند ، سوئد و نروژ[1-3]، استفاده از عایق های جدید و بررسی ویژگی های XLPE [4-5] ، بررسی مسائل ایمنی و جریان های نشتی [6] و حفاظت خط در مقابل اضافه ولتاژهای داخلی و صاعقه [7] اشاره نمود .

متاسفانه به نظر می رسد ویژگی های خطوط هوائی روکش دار ، یراق آلات ، نحوه نصب ، روش های بهره برداری ، ویژگی های الکتریکی و مکانیکی و همچنین مسائل اقتصادی مرتبط با این خطوط در داخل کشور چندان شناخته شده نیستند و بنابراین نیاز به انجام تحقیقات مرتبط ، انتقال فن آوری و تدوین استانداردهای داخلی در این مورد الزامی به نظر می رسد .

 • انواع خطوط هوایی عایق شده

شبکه های توزیع در اکثر کشورهای در حال توسعه و جهان سوم با استفاده از هادی های لخت اجرا می شوند . این در حالی است که مصرف کنندگان انرژی الکتریکی در کشورهای پیشرفته به ویژه در طی چند دهه اخیر شاهد روند رو به رشد استفاده از انواع خطوط هوایی عایق شده در شبکه های توزیع هوایی هستند [1-3] .

مسلما مزایای ذکر شده در بخش 1 ، دلایل استفاده از این نوع خطوط را کاملاً توجیه
می نماید . رایج ترین انواع خطوط هوائی عایق شده در شبکه های هوایی عبارتند از :

 • هادی روکش دار (CC)
 • هادی با روکش ضخیم (CCT)
 • کابل باندل هوای یا کابل خودنگهدار در دو نوع با پوشش فلزی و با پوشش غیر فلزی (یا به اختصار ABC)
 • کابل هوایی فاصله دار (ASC)

ازبین موارد فوق CC و CCT بسیار مشابه می باشد (شکل 1 و 2) هر دوی آنها دارای هادی های مجزا هستند که با عایق پلی اتیلن کراس لینک پوشیده شده اند تفاوت اساسی CCT با CC این است که در نوع CCT ضخامت عایق ، متناسب با سطح ولتاژ و سایز هادی تغییر می کند و همچنین دارای روکش خارجی از جنس پلی اتیلن سنگین است .

نوع CC صرفاً در مقابل برخوردهای اتفاقی و کوتاه مدت دو فاز به هم یا فاز به زمین استقامت الکتریکی نشان می دهد در حالی که CCT می تواند در مقابل تماس های دراز مدت دو فاز به هم یا یک فاز به زمین استقامت عایقی مناسب داشته باشد .

کابل باندل هوایی از سه فاز مجزای عایق شده و یک هادی لخت از جنس آلومینیوم آلیاژی (و گاهی یک هادی اضافی زمین) تشکیل می شود . بر روی فازهای عایق شده با XLPE ، یک پوشش هادی برای شکل دهی میدان الکتریکی کشیده شده است و نهایتاً با یک نوار عایق و یک لایه HDPE ، ساختار اساسی کابل هوایی شلکل می گیرد . شکل 3 و 4 به ترتیب نمونه های کابل های باندل هوایی و نحوه اتصال آنها به پایه را نشان می دهد.

 

 

 

فایل ورد 15 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق نیروگاه حرارتیشناسه محصول: 1119123
موجود

دانلود تحقیق نیروگاه حرارتی

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق نیروگاه حرارتی

دانلود تحقیق نیروگاه حرارتی

مقدمه

نیروگاه حرارتی جهت تولید انرژی الکتریکی بکار می‌رود که در عمل پره‌های توربین بخار توسط فشار زیاد بخار آب ، به حرکت در آمده و ژنراتور را که با توربین کوپل شده است، به چرخش در می‌آورد. در نتیجه ژنراتور انرژی الکتریکی تولید می‌کند. نیروگاه حرارتی به مقدار زیادی آب نیاز دارد. در نتیجه در محلهایی که آب به فراوانی یافت می‌شود، ترجیحا از این نوع نیروگاه استفاده می‌شود. چون انرژی الکتریکی را به روشهای دیگری ، مثل انرژی آب در پشت سدها (توربین آبی) ، انرژی باد (توربین بادی) ، انرژی سوخت (توربین گازی) و انرژی اتمی هم می‌توان تهیه کرد. سوخت نیروگاه حرارتی شامل ، فروت و یا گازوئیل طبیعی است.

نیروگاه های آبی: در مناطقی از جهان كه رودخانه های پر آب دارند به كمك سد آب ها را در پس ارتفاعی محدود كرده و از ریزش آب بر روی پره های توربین انرژی الكتریكی تولید می كنند. كشورهای شمال اروپا قسمت اعظم الكتریسیته خود را از آبشارها و یا سدهایی كه ایجاد كرده اند به دست می آورند. در كشور فرانسه حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد الكتریسیته را از همین سدهای آبی به دست می آورند. متاسفانه در كشور ما چون كوه ها لخت (بدون درخت) هستند غالب سدهای ساخته شده بر روی رودخانه ها در اثر ریزش كوه ها پر شده و بعد از مدتی غیر قابل استفاده می شوند

در دنیا ۵ منبع انرژی ,كه تقریبا تمام برق دنیا را مهیا می كنند , وجود دارد. آنها ذغال سنك, نفت خام, گاز طبیعی , نیروی آب و انرژی هسته ای هستند. تجهیزات هسته ای , ذغالی و نفتی از چرخه بخار برای برگرداندن گرما به انرژی الكتریكی : بر طبق ادامه متن : استفاده می كنند. 

نیروگاه بخاری از آب بسیار خالص در یك چرخه یا سیكل بسته استفاده می كند. ابتدا آب در بویلرها برای تولید بخار در فشار و دمای بالا گرما داده می شود كه عموما دماو فشارآن در یك نیروگاه مدرن به ۱۵۰ اتمسفرو۵۵۰ درجه سانتیگراد می رسد. این بخار تحت فشار زیاد توربینها را ( كه آنها هم ژنراتورهای الكتریكی را می گردانند , و این ژنراتورها با توربینها بطور مستقیم كوپل هستند ) می گردانند یا اصطلاحا درایو می كنند. ماكزیمم انرژی از طریق بخار به توربینها داده خواهد شد فقط اگر بعداً همان بخاراجازه یابد در یك فشار كم ( بطور ایده آل فشار خلاء) از توربینها خارج شود . این مطلب می تواند توسط میعان بخار خروجی به آب بدست آید. سپس آب دوباره بداخل بویلرها پمپ می شود و سیكل دوباره شروع می گردد. در مرحله تقطیر مقدرا زیادی از گرما مجبور است از سیستم استخراج شود. این گرما در كندانسور كه یك شكل از تبادل كننده گرمایی است , برداشته می شود. مقدار بیشتری از گرمای آب ناخالص وارد یك طرف كندانسور می شود و آن را از طرف دیگر ترك می كند بصورت آب گرم , داشتن گرمای به اندازه كافی استخراج شده از بخار داغ برای تقطیر آن به آب. در هیچ نقطه ای نباید دو سیستم آبی مخلوط شوند. در یك سایت ساحلی آب ناخالص داغ شده به سادگی به دریا برگشت داده می شود در یك نقطه با فاصله كوتاه. یك نیروگاه ۲ GW به حدود ۶۰ تن آب دریا در هر ثانیه احتیاج دارد. این برای دریا مشكل نیست , اما در زمین تعداد كمی از سایتها می توانند اینقدر آب را در یك سال ذخیره كنند. چاره دیگر بازیافت آب است. برجهای خنك كن برای خنك كردن آب ناخالص استفاده می شوند بطوریكه آن می تواند به كندانسورها برگردانده بشود , بنابراین همان آب بطور متناوب بچرخش در می آید. یك برج خنك كن از روی ساحختار سیمانی اش كه مانند یك دودكش خیلی پهن است شناخته شده است و بصورت مشابه نیز عمل می كند. حجم زیادی از هوا داخل اطراف پایه ( در پایین و داخل و مركز لوله برج ) آن كشیده می شود و ازمیانه بالایی سرباز آن خارج میشود. آب گرم و ناخالص به داخل مركز داخلی برج از تعدای آب پاش نرم ( آب پاش با سوراخهای ریز ) پاشیده می شود و هنگامیكه آن فرو میریزد با بالارفتن هوا( توسط هوای بالا رونده ) خنك می شود. سرانجام آب پس از خنك شدن در یك حوضچه در زیر برج جمع می شود. برج خنك كن وافعا یك تبدل دهنده كرمایی دوم , كه گرمای آب ناخالص را به هوای اتمسفر می فرستد , است, اما نه مانند تبادل دهنده گرمایی اول , در اینجا دوسیال اجازه می یابند با هم تماس داشته باشند و در نتیجه مقداری ار آب توسط تبخیر كم می شود.

 

 

 

فایل ورد 10 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

درباره ما

ایران کادو مرجع تخصصی فروش اینترنتی کالا در ایران است. گروه‏‏‌های مختلف کالا مانند کالای دیجیتال، لوازم خانگی، لوازم شخصی،سرمایشی و گرمایشی با تنوعی بی‌نظیر در ایران کادو عرضه می‏‏‏‌شوند. ایران کادو با در اختیار داشتن سهم عمده‏‌ای از بازار عرضه اینترنتی کالا در ایران با تنوعی بسیار بالا از برندهای مختلف، در همراهی مشتریان در فرآیند خرید و حفظ جایگاه بی‏‏‏‌طرفانه در میان آنها، نهایت تلاش خود را می‌‏‏کند. کاربران و مشتریان ایران کادو می‏‏‌توانند با حق انتخابی بسیار بالا و با دریافت اطلاعاتی کامل برای انتخاب درست کالای مورد نظر خود، وب سایت ایران کادو را بررسی کنند و با حداکثر اطمینان کالای خود را انتخاب و خرید کنند. همواره بهترین انتخاب و بهترین خدمات، شایسته مشتری پی اس دی فایل است

تماس با ما

xperess@gmail.com

پاسخگویی 24 ساعته در تمام ساعات روز

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

logo-samandehi