تحویل اکسپرس

تحویل فوری و سالم محصول

پرداخت مطمئن

پرداخت از طریق درگاه معتبر

ضمانت کیفیت

تضمین بالاترین کیفیت محصولات

پشتیبانی

پشتیبانی تلفنی

دانلود تحقیق حفاظت و ايمني در آزمايشگاهشناسه محصول: 1117054
موجود

دانلود تحقیق حفاظت و ايمني در آزمايشگاه

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق حفاظت و ايمني در آزمايشگاه

دانلود تحقیق حفاظت و ايمني در آزمايشگاه

حفاظت چیست؟

کلمه حفاظت برای افراد مختلف معانی مختلفی دارد، از دید یک دانشمند «Scientist» انجام صحیح یک آزمایش و تجربه است. از دید یک مهندس سازنده، حفاظت یکی از فاکتورهای اساسی برای گسترس و انجام یک تولید است. یک مسئول دولتی وقتی که به یک پروژه توجه می‌کند از دیدگاههای مختلفی حفاظت را موردنظر قرار می‌دهد.

بنابراین کلمه «Safety» و اینکه یک محل چقدر حفاظت شده است مطلق نیست. اگر یک عملی به طور عادی از هر گونه خطری عاری باشد می‌گوئیم آن کار Safe‌ یا «بی‌خطر» است. وقتی احتمال خطر در یک کاری کم باشد ممکن است آن را «احتمالا بی‌خطر» نامید زیرا برای هیچ کاری مطلق نداشتن حادثه غیرممکن است.

بی‌خطر بودن، همچنین قبول ریسک را نیز با خود دارد. ممکن است کاری برای کسی قابل قبول باشد و برای دیگری غیرقابل قبول.

 

سازمان‌دهی حفاظت و ایمنی

برای هر مرکز پزشکی اعم از بیمارستان، پلی‌کلینیک و یا آزمایشگاه داشتن یک برنامه مدون «اصول حفاظت و ایمنی» از اهم واجبات است و برای شناسایی خطرات ناشی از کار و ایمنی دربارة هر یک از آنها باید تمام کوششهای لازم به عمل آید و سازمانی متناسب با وسعت هر مؤسسه‌ای تشکیل گردد.

نخستین مرحله کار برنامه‌ریزی دقیق برای آن است و تشکیل «کمیته ایمنی» از اولویت خاصی برخوردار است.

 

کمیته ایمنی

کمیته ایمنی معمولا از تعداد 5 تا 10 نفر (بسته به وسعت بیمارستان یا آزمایشگاه) از کارمندان با تجربه بخشهای مختلف تشکیل می‌شود و یک فرد مسئول به عنوان «افسر ایمنی» که در مقابل رئیس بیمارستان یا آزمایشگاه مسئول است به عنوان دبیر کمیته انتخاب می‌گردد. در یک بیمارستان بزرگ بیش از دویست تختخوابی و یا مؤسسات تحقیقاتی و دانشگاهها و آزمایشگاهها بهتر است این فرد دارای درجه مهندسی بهداشت باشد، یک میکروب‌شناس و یا یکی از کارشناسان آزمایشگاه و نمایندگانی از قسمت اداری باید عضویت این کمیته را دارا باشند. در صورت نیاز باید نمایندگانی از سازمان‌های آتش‌نشانی، سازمان انرژی اتمی، اداره کل بهداشت محیط، اداره کل بهداشت حرفه‌ای و سازمان حفاظت محیط زیست و ... بصورت مشاور در جلسات کمیته که حداقل هر دو ماه یک بار باید تشکیل شود شرکت کنند.

در یک آزمایشگاه کوچک می‌توان این وظیفه را به سوپروایزر و یا یک تکنیسین مجرب به عنوان کار اضافی محول نمود.

مسئول کمیته ایمنی باید فردی مجرب، خونسرد، و کاردان باشد و اطلاعات لازم را قبل از احراز پست سازمانی، فرا گیرد.

 

وظایف کمیته ایمنی عبارت است از:

1- ایجاد امکان کار کردن افراد در یک محیط حفاظت شده و ایمن.

2- تهیه یک جزوه راهنما برای رعایت نکات ایمنی و تعیین سیاست و روشهای ایمنی در آن سازمان.

3- دریافت گزارش کلیه حوادث ناشی از کار و تجزیه و تحلیل آن حوادث.

4- بازرسی‌های مداوم از شرایط کار و اعمال سیاست‌های تنبیهی دربارة افرادیکه رعایت اصول ایمنی را نمی‌نمایند.

5- تجدیدنظر در سیاستهای ایمنی در صورت لزوم و اعلام آن به همه کارکنان مؤسسه. این امر ممکن است به وسیلة یک گروه منتخب از طرف کمیته ایمنی برای تدوین سیاستهای جدید و پیشنهاد آن به کمیته ایمنی عملی شود.

6- تهیه و تدوین روشهای لازم برای آموزش اصول ایمنی از طریق تهیه پوستر، ویدئو تیپ و نظایر آن.

7- در بخشهای تحقیقاتی در صورتی که محققی خواسته باشد با یک ماده شیمیایی جدید و یا یک میکروارگانیسم جدید کارهای تحقیقاتی تازه‌ای انجام دهد، قبل از انجام هر گونه کارهای تحقیقاتی باید مراتب را به کمیته ایمنی گزارش نماید تا معیارهای حفاظتی کارکنان بخش و محیط کار برای آن ماده و یا میکروارگانیسم مخصوص مشخص گردد.

8- کلیه مسئولان بخش‌ها، روساء دپارتمان‌های مختلف، سوپروایزرها برای رعایت مقررات ایمنی، در مقابل کمیته ایمنی مسئولیت مستقیم دارند و کلیه کارکنان موظف به قبول مسئولیت‌های خود در این باره و ادامه آن در تمام مراحل کار می‌باشند.

9- کمیته ایمنی و مدیران سازمان موظف‌اند کلیه امکانات کمکهای اولیه را برای کارمندان خود بر طبق استانداردهای بین‌المللی فراهم نمایند.

10- برای موارد فوری و اضطراری کمیته ایمنی موظفا باید یک سو کمیته اضطراری EMERGENCY SUB COMMITTEE تشکیل دهد. نام، مشخصات، آدرس و شماره تلفن گروه کمیته اضطراری باید مشخص و در دسترس همه کارکنان باشد و هر زمان باید مسئولیت دایمی و موظف بعهده یکی از اعضا گروه محول شود «ON CALL» و این فرد در تمام موارد چه در محل کار و یا منزل باید با مسئولان و کارکنان شیفت‌های مختلف سازمان خود در تماس باشد و چه بهتر که از سیستم‌های مخابراتی قابل حمل و نقل استفاده شود.

 

 

 

فایل ورد 74 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق ارزيابي فولادهاي ميكروآلياژي براي استفاده در ساخت ميل لنگشناسه محصول: 1116818
موجود

دانلود تحقیق ارزيابي فولادهاي ميكروآلياژي براي استفاده در ساخت ميل لنگ

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق ارزيابي فولادهاي ميكروآلياژي براي استفاده در ساخت ميل لنگ

دانلود تحقیق ارزيابي فولادهاي ميكروآلياژي براي استفاده در ساخت ميل لنگ

مقدمه:

ساخت قطعات آهنگري با استفاده از فولادهاي ميكروآلياژي در مقايسه با فولادهاي سختكاري را برگشت شده (Q&T) مزايايي در پي دارد كه سبب جايگزيني اين فولادها مي شود از جمله اين مزايا ميتوان به موارد زير اشاره كرد:

 • حذف عمليات حرارتي

2- حذف تغيير شكلهاي حاصل از سريع سرد كردن(Quench)

3- به حداقل رسيدن تابگيري(straightening)

4- بهبود قابليت ماشينكاري

5- قيمت پايين اين نوع آليلژها نسبت به فولادهاي آلياژي

اين مزايا سبب شده است  تا ساخت ميلتگ خودرو از طريق آهنگري و با استفاده از فولادهاي ميكرو آلياژي بجاي فولادهاي Q&T  در اروپا و ژاپن توسعه روزافزوني داشته باشد .به عنوان مثال شركت گرلاخ (GERlach Werke) ،100% ميلنهاي خود را كه بوسيله آهنگري براي استفاده در خودروتوليد مي شوند از فولادهاي ميكرو آلياژي توليد مي كند و در همان رمان اين فولادها در ساخت 50% از ميلنگ كاميونهاي مختلف مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

 

مواد مورد آزمايش

 اين مقاله كه بخشي از يك تحقيق در مورد جايگزيني فولادهاي ميكرو آلياژي در ميلنگ خودرو است ،به خوبي مزاياي استفاده از فولادهاي ميكرو آلياژي را به جاي فولادهاي Q&T  نشان مي دهد.در اين تحقيق شش نوع فولاد مورد بررسي قرار گرفته اند كه تركيب شيميايي آنها در جدول 1 آمده است . مشاهده مي شود كه علاوه بر دو نوع فولاد ميكرو آلياژي (15v37,10v45) ، در نوع فولاد كربن متوسط(1548,1053mod) يك نوع فولاد كربن منتوسط با سختي پذيري بالا (15B28 ) و يك فولاد آلياژي(5140 ) مورد مطالعه قرار گرفته اند . فولاد 15v37 با افزودن A و ca كه سبب اصلاح شكل آخالها مي شوند وهمچنين با افزودن گوگرد براي بهبود قابليت ماشينكاري،اصلاح شده است .خواص فولاد 1053 نيز با افزودن حدود 6/0-3/0 درصد وزني Si بهبود يافته است .كلمه .mod در ذيل هر يك از اينفولادها نمايانگر همين موضوع است.

 

 

فایل ورد 37 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق ارتعاشات و خرابي در ماشين آلات و قطعات مكانيكيشناسه محصول: 1116820
موجود

دانلود تحقیق ارتعاشات و خرابي در ماشين آلات و قطعات مكانيكي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق ارتعاشات و خرابي در ماشين آلات و قطعات مكانيكي

دانلود تحقیق ارتعاشات و خرابي در ماشين آلات و قطعات مكانيكي

پيشگفتار

خرابي درماشين آلات و قطعات مكانيكي به مرور شروع شده و توسعه مي‌يابند و در نهايت منجر به از كار افتادگي سيستم مكانيكي مي شود . چنين روندي امري طبيعي مدتها است كه شركتهاي زيادي در جستجوي روشها و تكنيك هاي تعمير و نگهداري هستند تا به حداكثر كارآيي عملكردي دست يابند. براي اطمينان از چنين كارآيي، راهكارهاي عملكردي و تكنيك هاي تعمير و نگهداري آنها بايد مقرون به صرفه باشد و بدن طريق امكان دستيابي به حداكثر سود براي شركت يا كارخانه ميسر شود. در اين راستا، استراتژي هاي متعددي بوجود آورده اند و تكنيك هاي تعمير و نگهداري نيز با پيشرفت تكنولوژي الكترونيك و سيستم هاي اندازه گيري وضعيت، توسعه يافته اند. قديمي ترين و ساده ترين روش تعمير و نگهداري كه مورد استفاده قرار مي گرفت روش تعمير و نگهداري براساس از كارافتادگي[1] ناميده مي شود. در اين شيوه، ماشين تا مرحلة ازكارافتادگي كار مي كند و ماداميكه ازكارفتادگي در ماشيم رخ نداده باشد هيچ فعاليت تعمير و نگهداري برروي آن صورت نمي گيرد. چنين شيوه اي هزينه هاي زيايد را بر كارخانه تحميل مي كند. چرا كه در اثر توقف زمانبندي نشدة خطوط توليد و آسيب هاي شديدي كه به ماشين آلات وارد مي شود توليد محصول به شدت كاهش مي يابد و كيفيت محصول نيز تحت تأثير واقع مي شود.

به منظور جلوگيري از موارد ياد شده، بكارگيري تكنيك هاي پيشرفته تعمير و نگهداري، امري اجتناب ناپذير مي باشد و همچنانكه تجارب كارخانجات پيشرفته و معتبر جهان نشان داده است دستيابي به چنين هدفي بدون فراهم آوردن تكنولوژي هاي مناسب و پيشرفتة اندازه گيري وضعيت ماشين آلات امكانپذير نيست. آنچه مسلم است هيچ روش مانيتورينگ وضعيت نمي تواند به تنهايي اطلاعات جامعي را از وضعيت عملكرد ماشين و يا يك سيستم مكالنيكي ديگر در اختيار قرار دهد ولي تحقيقات نشان داده است كه روش آناليز ارتعاش يكي از مفيدترين و قابل اتكاءترين روشهاي مانيتورينگ وضعيت مي باشد و به همين دليل است كه روش آناليز ارتعاشي به طور وسيعي مورد توجه صنايع مختلف قرار گرفته است. روش آناليز ارتعاشي، كه روز به روز در حال توسعه و پيشرفت مي باشد، ابزار بسيار قدرتمندي در اختيار تكنولوژي هاي تعمير و نگهداري قرار مي دهد. با آنكه پيشرفت تكنولوژي ساخت انواع ترانسديوسرهاي ارتعاشي همراه با پيشرفت دستگاههاي الكترونيكي براي اندازه گيري پارامترهاي ارتعاشي، توانايي سخت افزاري روشهاي مانيتورينگ ارتعاشي را ارتقاء بخشيده است ولي توسعة روشهاي آناليز ارتعاشي و پيشرفت هاي شگرفي كه در طي بيست سال گذشته در اين زمينه صورت گرفته است از اهميت خاصي برخوردار مي باشد. 

 

 

فایل ورد 21 ص


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق احتیاجات مهم در مصالح ساختمانی و استانداردهای رایج اروپائی که برای تست روشهای انتشارشناسه محصول: 1116824
موجود

دانلود تحقیق احتیاجات مهم در مصالح ساختمانی و استانداردهای رایج اروپائی که برای تست روشهای انتشار

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق احتیاجات مهم در مصالح ساختمانی و استانداردهای رایج اروپائی که برای تست روشهای انتشار

دانلود تحقیق احتیاجات مهم در مصالح ساختمانی و استانداردهای رایج اروپائی که برای تست روشهای انتشار

مقدمه :

از زمانی که مصالح در ساختار ساختمان سازيها قرار گرفت و مخصوصا آنها که به صورت عملی در سطوح  و در محیط های بزرگ به کار می رود. آنها مداوما در معرض هوای درونی هستند.

و این بسیار مهم است تا این فهم را توسعه داده و نگرش آلودگی هوای درونی را گسترش داده است . تعدادی از آزمایشگاهها بر روی این مسئله تحقیق می کنند و گزارش می دهند در باب رها كردن مواد شیمیایی که در مواد داخلی ساختمان به کار می رود. اگر چه که حقایق آنها به ندرت در ارتباط است با شکایات ساختمانی یا ساخت های ضعیفی که صورت گرفته است.

و بنابراین آنها می توانند زمانی بیشتری را بگذاریم تا یک دیدگاه کلی و تا اسناد خوبی درباره این بررسی ها شیمیایی مواد صورت گیرد. و این کار می تواند یک توصیف مثبتی از هوای داخلی باشد که در انواع مختلف ساختمانها به کار می رود.

این دیدگاه کلی از اطلاعات به سطوح مواد محدود شده است و این منابع که از آنها صادر می شود بر اساس یک دیدگاه بین المللی از موارد مطالعه می باشد (1) که بیشتر این مواد جدیدا منتشر نشده است.

این دیدگاه شامل مواد متنوعی یا مواد بیشتر شیمیایی قابل استفاده ای یا تولیدات یا محصولات تجزیه شده ای آنها است.

و این دیدگاه نمی تواند شامل مواد اتفاقی یا بی پایه باشد. منابع این مواد می تواند نشان دهنده مشهوریت آنها باشد. و از آنجائی که مواد ساختمانی می تواند به عنوان یک کلید از منابع خاص باشد. توسعه امروزی این استانداردها و امتحان آزمایش  می تواند بر پایه تولیدات ساختمانی توصیف و شرح داده شود.

 

 

 

فایل ورد 15 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آثار زيست‌محيطي خودروهاي از رده خارج شدهشناسه محصول: 1116832
موجود

دانلود تحقیق آثار زيست‌محيطي خودروهاي از رده خارج شده

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آثار زيست‌محيطي خودروهاي از رده خارج شده

دانلود تحقیق آثار زيست‌محيطي خودروهاي از رده خارج شده

چكيده

بسياري از كشورها از ابتداي سال 1990 با توجه به قوانيني كه براي كاهش تاثير ضايعات خودروهاي فرسوده بر روي محيط زيست وضع شده بود، برنامه‌هاي خود را در ارتباط با كاهش اين ضايعات اعلام كردند. به هر حال كاهش عمر خودروهاي در حال تردد باعث افزايش سيكل زماني انتشار گاز CO2 مي‌شود. اين امر حتي در مورد خودروهايي كه قرار است در آينده توليد شوند نيز صادق است، مگر اينكه در مورد بهينه‌سازي مصرف سوخت آنها پيشرفت‌هاي موثر و البته بموقع‌تري نسبت به گذشته حاصل آيد. كاهش «عمر مفيد» خودروهايي كه از بنزين استفاده مي‌كنند. بدون استفاده از كاتاليزورهاي مبدل البته باعث كاهش دوره انتشار گازهايي مانند NOx و Voc در محيط مي‌شود و در واقع ممكن است مقدار نشر اين گازها را در محيط زيست كمتر كند. اما از لحاظ اقتصادي، استفاده از كاتاليزورهاي مبدل بر روي اين خودروها بسيار به صرفه‌تر از حالت قبلي است.

به هر حال در آينده‌اي نزديك تاثير عمر مفيد خودروها بر دوره انتشار گازهايي از قبيل NOx و Voc كاهش خواهد يافت.


 1. مقدمه

عملكرد خودروها در زمينه استفاده بهينه از انرژي و كاهش يافتن توليد گازهاي زيان‌آور نشان‌دهنده اين مطلب است كه در اين زمينه پيشرفت‌هاي خوبي صورت گرفته است. براي روشن شدن اين ادعا مي‌توان به طراحي‌هاي جديدي كه در خودروها براي استفاده بهينه از انرژي، كاهش مقاومت در برابر هوا و همچنين استفاده از كاتاليزورها كه در لوله اگزوز خودروها نصب مي‌شود، اشاره كرد.

بنابراين بطور عادي و با توجه به يك وضعيت متعادل بايد انتظار داشت كه هر‌اندازه متوسط عمر مفيد خودروها كاهش يابد، مصرف انرژي و ميزان توليد گازهاي آلاينده نيز كاهش پيدا كند.

تحقيقي كه در موسسه ملي «تحقيقات سلامت عمومي و محيط زيست» كشور هلند (RIVM) انجام گرفت ‌بر اين نكته تاكيد داشت كه اگر تمام خودروهايي كه در اين كشور از بنزين به عنوان سوخت خود استفاده مي‌كنند و از مبدل‌هاي كاتاليزوري 3‌زمانه نيز برخوردار نيستند، با خودروهاي جديد عوض شوند ‏با 30 درصد كاهش در ‌انتشار گازهاي آلاينده NOx  روبرو خواهيم بود.

بنابراين به نظر مي‌رسد كوتاه كردن طول عمر خودروها‏ تاثيرات مثبتي را بر محيط زيست خواهد گذاشت. در دهه 90 برخي از كشورها (يونان‏، دانمارك، اسپانيا، فرانسه، ايرلند، نروژ و ايتاليا) قوانيني را در مورد اوراق كردن خودروهاي فرسوده و نحوه از بين بردن ضايعات آنها وضع كردند. در اين زمينه تحقيقاتي نيز در آن زمان انجام شد. «كاوالك» و «ستيوانا» در سال 1997 به اين نتيجه رسيدند كه اوراق كردن خودروهاي با عمر 20 سال يا بيشتر، از لحاظ اقتصادي بصرفه مي‌باشد بخصوص در امريكا.

 

 

فایل ورد 16 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق بررسي انواع مشعل هاي گازي نيروگاه بخار, نحوه کارکرد آنها و چگونگي آناليز احتراق براي انتخاب بهينه مشعل با توجه به تعداد, نوع و موقعيت مشعل هاشناسه محصول: 1116765
موجود

دانلود تحقیق بررسي انواع مشعل هاي گازي نيروگاه بخار, نحوه کارکرد آنها و چگونگي آناليز احتراق براي انتخاب بهينه مشعل با توجه به تعداد, نوع و موقعيت مشعل ها

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق بررسي انواع مشعل هاي گازي نيروگاه بخار, نحوه کارکرد آنها و چگونگي آناليز احتراق براي انتخاب بهينه مشعل با توجه به تعداد, نوع و موقعيت مشعل ها

دانلود تحقیق بررسي انواع مشعل هاي گازي نيروگاه بخار, نحوه کارکرد آنها و چگونگي آناليز احتراق براي انتخاب بهينه مشعل با توجه به تعداد, نوع و موقعيت مشعل ها

چکيده

در حال حاضر بيشتر, طراحي مشعلهای نيروگاهی بر روي بهنيه کردن عواملي از قبيل : هندسه مشعل، نوع اکسيد کننده، نوع سوخت, نحوه اختلاط سوخت و هوا، گردش مجدد گاز ها و بهنيه کردن شکل شعله و همچنين استفاده از تکنولوژيهاي جديد است که منجر به بهبود بخشيدن ناپايداري هاي ناشي ازاحتراق و بالا بردن راندمان مشعل ها و انتشار پائين آلاينده ها و صرفه جويي در مصرف انرژي مي شود.

کلمات کليدي:مشعل, سوخت, احتراق, نيروگاه.

 

مقدمه

مشعل وسيله اي است كه براي سوزاندن سوخت با يك اكسيد كننده از آن استفاده مي شود و انرژي شيميايي موجود در سوخت را به انرژي حرارتي تبديل مي كند.

يك سيستم احتراق معين ممكن است يك يا چندين مشعل داشته باشد كه اين وابسته به سايز و نوع كاربرد خواهد بود. براي مثال در يك كورة چرخشي، يك مشعل در مركز ديوار در انتهاي يك كورة استوانه اي قرار گرفته است. همانطور كه در شكل 1ديده مي شود.

 

شکل1- مشعل در کوره چرخشی

 

گرما از مشعل در همة جهت ها متصاعد شده و به طور موثري توسط بار جذب مي شود. به هر حال هندسة استوانه اي بعضي محدوديت ها در باب اندازه و نوع بار دارد كه استفاده آن به برخي كاربردها مانند: توليد كلينكر سيمان[1], بازيافت و ذوب مجدد آلومينيوم هاي قراضه محدود مي شود[1].

در بيشتر سيستم هاي احتراقي رايج از چند مشعل در يك هندسة مستطيلي استفاده مي شود. همان طور كه در شكل 2ديده مي شود.

 

 

 

شکل2- استفاده از چند مشعل در هندسه مستطيلی

 

آناليز اين سيستم ها اولاً به علت تعدد منبع هاي گرما, ثانياً به علت اثر متقابل شعله ها و محصولات به هم پيوسته حاصل از احتراق, عموماً   مشكل تر است. فاكتورهاي زيادي وجود دارد كه منجر به طراحي يك مشعل مي شود. در اين قسمت توجه ما به فاكتورهاي مهمي كه در توليد مشعلهاي خاص, همچون مشعل های نيروگاهی به كار مي رود جلب       مي شود. اين فاكتورها مواردي چون نشر آلاينده ها و انتقال گرما را تحت تأثير قرار مي دهند. تغييرات زيادي در طرح هاي اوليه و سنتي مشعلها انجام شده است و اين تغييرات به علت كاهش آلاينده ها بوده است. محدودة سوخت غني يا سوخت غليظ تشكيل  كمتري نسبت به محدودة استوكيومتريك خواهد داشت. انتشار تحت تأثير دماي محصولات خروجي است زيرا  حرارتي وابسته به دماي گاز خواهد بود. به هر حال كاهش كمي در حداكثر دماي شعله مي تواند انتشار  را كاهش دهد.[2]

 

فاكتورهاي طراحي مشعل

اين فاکتورها شامل سوخت, اکسيدکننده ها و گردش مجدد گازها خواهند بود.

 

سوخت

به فاكتورهاي بسياري بستگي دارد. مكان هاي جغرافيايي خاص براي انتخاب سوخت تأثير به سزايي دارد. در ايالات متحده آمريكا در كاربردهاي گرمايي صنعتي عموماً از سوختهاي گازي، خصوصاً گاز طبيعي[2] استفاده  مي شود. عموماً در اروپا از گاز طبيعي به همراه نفت سوختي سبك استفاده مي شود. در آسيا و آمريكاي جنوبي اگر چه سوخت هاي گازي در حال افزايش استفاده است اما عموماً از سوختهاي نفتي سنگين استفاده مي شود.

انتخاب سوخت خيلي مهم است و گرماي متصاعد شده از شعله را تحت تأثير قرار مي دهد. به عنوان مثال هيدروژن هيچ كربني را در دسترس ندارد كه توليد دوده[3]كند. همچنين نسبت سوخت و هوا در توليد ذرات دوده تأثير داشته به طوري كه مخلوط سوخت غليظ توليد دودة بيشتري خواهد نمود.

بنابراين سوخت تأثير به سزايي در مكانيزم هاي انتقال گرما بين شعله و بار خواهد داشت. در بسياري موارد طراحي مشعل براساس انتخاب سوخت براي آنها انجام مي شود. سوخت تأثير زيادي در انتشار آلاينده ها دارد.

به عنوان مثال گازوئيل شامل مقدار كمي گوگرد يا فاقد گوگرد مي باشد بنابراين انتشار  در آن معمولاً كم است. نفت سنگين انتشار زيادي دارد كه احتياج به كنترل شدن دارد[1].

در بعضي موارد مشعل ممكن است بيشتر از يك نوع سوخت داشته باشد.

اين مشعل ها در جايي استفاده مي شوند كه به دلايل اقتصادي بعضي اوقات احتياج است كه به جاي سوخت هاي گازي از سوخت هاي مايع استفاده شود و بلعكس[2].

 

اكسيد كننده

عمده ترين اكسيد كننده اي كه در پروسه هاي توليد گرما به صورت صنعتي استفاده مي شود هواي اتمسفر است. براي احتراق استوكيومتريك متان با هوا واكنش به صورت زير انجام مي شود.

دانلود تحقیق باطری خودروشناسه محصول: 1116767
موجود

دانلود تحقیق باطری خودرو

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق باطری خودرو

دانلود تحقیق باطری خودرو

تاریخچه

اختراع چرخ نقطه عطفی بود در جهت طراحی و ساخت خودرو . نخستین نشانه‌ها از اختراع چرخ مربوط می‌شود به 3500 سال قبل از میلاد مسیح. نیاز انسان به ارتباطات و ایجاد شبکه‌های حمل و نقل یکی از موفقیت‌های اساسی در یکصد سال اخیر است. چیزی که در روزهای اولیه برای تولید ‌کنندگان اهمیت داشت عمدتا تولید ماشینهایی بود که حرکت کنند. امروزه راحتی و آسایش راننده و مسافرینش از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماشین مدرن با صدها قسمت فعالش، مکانیسم پیچیده ای است و نوجوانان تحت تاثیر ماشین چه حقیقی باشد و چه اسباب بازی شگفت زده می‌شوند ، از اینرو اتومبیل صرفا یک وسیله مسافرت نیست بلکه وسیله‌ای جهت سرگرمی است.

تاریخ اتومبیل در قرن حاضر از پیشرفت‌ها و بدعت‌های دائمی برخوردار بوده‌است.

از میان لیست بسیار طویل یک مورد باتری خودرو است. برای اینکه پس از مکش و تراکم ، عمل احتراق انجام شود نیاز به جرقه الکتریکی شمع می‌باشد. در نتیجه برای بوجود آمدن این جرقه به تجهیزاتی چون باتری ، کابل ، استارت ، دینام ، کوئل ، دلکو ، وایر ، شمع و سوئیچ نیاز است

 

اجزا تشکیل دهنده باتری

جعبه باتری

جعبه باتری را به شکل مکعب مستطیل از جنس لاستیک و یا پلاستیک می‌سازند و باید در مقابل حرارت حاصله از فعل و انفعالات شیمیایی باتری و ضربه ، مقاوم بوده و در برابر عبور جریان الکتریسیته ، عایق خوبی باشد.

جعبه باتری بصورت خانه خانه ساخته شده و کف هر خانه دارای حوضچه‌هایی برای ته نشین شدن ذرات جدا شده از صفحات باتری و جلوگیری از اتصالات صفحات بیکدیگر می‌باشد. در صورتی که رسوبات یا لجن‌ها سطحشان بالا بیاید باعث اتصال کوتاه صفحات باتری شده و در نتیجه کاهش قدرت باتری را سبب می‌شود.

خانه باتری هر جعبه دارای تعدادی خانه جدا از یکدیگر می‌باشد. هر خانه حدود 2.2 ولت برق تولید می‌کند. اگر تعدادی صفحه مثبت و منفی داخل خانه باتری قرار دهیم و الکترولیت "اسید سولفوریک" بریزیم و ولت متر در مدار قرار دهیم 2 تا 2.2 ولت را می‌توانیم اندازه بگیریم. لذا برای باتری 6 ولت ، به سه خانه نیاز است.

 

صفحات باتری

در هر خانه سه صفحه مثبت ، منفی و عایق وجود دارد. تعداد صفحات منفی یکی بیشتر از صفحات مثبت می‌باشد به هر یک از صفحات مثبت و منفی پلیت می‌گویند. پس اگر خانه باتری 19 پلیت داشته باشد ، 9 عدد آن صفحه مثبت و 10 عدد صفحه منفی است. این عدد روی باتری نوشته می‌شود.

صفحات مثبت: صفحات مثبت از جنس پراکسید سرب PbO2 می‌باشد. ابتدا صفحات را از جنس سرب و آنتیموان بصورت مشبک ساخته و بعد ، از اکسید فعال شده پر می‌کنند.

صفحات منفی: عین صفحات مثبت بوده ، با این تفاوت که ماده فعال ‌شده آن "سرب اسفنجی" می‌باشد.

 

 

 

فایل ورد 11 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق بازنگري تحقيق خميرسازي بيوشيمايي و بيومكانيكيشناسه محصول: 1116768
موجود

دانلود تحقیق بازنگري تحقيق خميرسازي بيوشيمايي و بيومكانيكي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق بازنگري تحقيق خميرسازي بيوشيمايي و بيومكانيكي

دانلود تحقیق بازنگري تحقيق خميرسازي بيوشيمايي و بيومكانيكي

عمليات قارچي روي تراشه‌هاي چوب قبل از خميرسازي مكانيكي موجب ذخيره انرژي برق و بهبود خواص استحكام كاغذ و كاهش محتواي pitchآن مي‌شود عمليات قارچي برروي گياهاني غير جوبي مفيد است و  pitch آن را كاهش مي‌دهد و از سولفيت، ارگانوسولو و تجزيه توليد خمير كاغذ استفاده مي‌گردد. نتايج مقدماتي با خمير كاغذ يبوكر افت اميدوار كننده است ولي يك ارزيابي عميق لازم مي‌باشد نتايج آزمايشات تراشه چوب اخيراً در آزمايشگاه محصولات جنگلي در مقايسه با موارد بدست آمده توسط بيوراكتورهاي مقياس آزمايشگاه جالب بودند اقتصاد فرآيند جالب هستند و فرآيند با خمير كاغذ موجود و كارخانجات مربوط با مقدار تغييرات انطباق دارد. صنعت خمير كاغذ از روش‌هاي خميرسازي شيميايي با تركيبي از اينها براي توليد خميرهاي داراي ويژگي‌هاي مطلوب استفاده مي‌كنند خميرسازي مكانيكي شامل استفاده از نيروي مكانيكي براي جداكردن الياف چوب است. فرآيندهاي مكانيكي توليد بالا مي‌باشند( تا 95%) و كاغذ داراي قابليت چاپ عالي مي‌باشد. اين فرآيندها براساس روش مصرف انرژي الكتريكي هستند و كاغذ داراي استحكام كمتر محتواي pitch بالاتر و سرعت برگشت رنگ بالا( زردشدن كاغذ) در مقايسه با فرآيندهاي شيميايي مي‌باشدخميرسازي شيميايي شامل استفاده از مواد شيميايي براي تجزيه ليگنين ديواره‌هاي سلول جوب و انتشار الياف پرسلولز است. فرآيندهاي خميرسازي شيمايي خميرهاي داراي استحكام بالاتر را توليد مي‌نمايد ولي اين فرآيندها توليد كمي دارند40 تا 50 % و خيلي پرهزينه مي‌باشند. بيوپايپ كردن عمليات برروي مواد ليگنوسلولزي با قارچ‌هاي تجزيه كننده ليگنين قبل از خميرسازي داراي پتانسيل براي غلبه‌كردن بر بعضي از مشكلات همراه با روشهاي خميرسازي شيميايي و مكانيكي مي‌باشد متن زير به شرح و تحقيق خميرسازي بيوشيمايي و بيومكانيكي و يافته‌هاي اصلي مي‌پردازد.

خميرسازي بيومكانيكي چوب:

پس زمينه استفاده از قارچهاي پوسيدگي(مفيد) براي ليگنين‌زدايي بيولوژيكي چوب شايد توسط لاوسون و استيل از شركت خمير و كاغذ ويرجينياي غربي در نظر گرفته شود. اين محققان يك بررسي مقالات را منتشر كردند كه درباره تجزيه قارچي ليگنين مي‌باشد در دهه 1970 اريكسون از آزمايشگاه محصولات جنگلي سوئد يك بررسي جامع را انجام داد كه نشان داد كه عمليات قارچي مي‌تواند منجر به صرفه‌جوئيهاي انرژي و بهبودهاي استحكام براي خميرسازي مكانيكي شود. آن تحقيق‌ها يك سري مقالات رامنتشر كرد كه به تجزيه قارچي درباره ليگنين اشاره دارد. اگر چه اين تحقيق با مشكلات محدودي مواجه بود ولي آگاهيهاي با ارزشي را فراهم كرد عمل‌آوري خمير مكانيكي درشت با آنزيم‌هايي از قبيل سلولازها و همي سلولازها  قبل از تصفيه نيز منجر به صرفه‌جويي‌هاي انرژي الكتريكي و بهبود خواص استحكام كاغذ شده است.

 

 

فایل ورد 16 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق باربری از چاه ، توان و راندمان باربری از چاهشناسه محصول: 1116769
موجود

دانلود تحقیق باربری از چاه ، توان و راندمان باربری از چاه

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق باربری از چاه ، توان و راندمان باربری از چاه

دانلود تحقیق باربری از چاه ، توان و راندمان باربری از چاه

نسبت بارمرده به بار مفید در باربری با قفس 3/1 تا 7/1 و در باربری با اسکیپ 1/1 تا 4/1 به یک است که ارقام کوچکتر نسبت بهتری در باربری است . مثلا برای باربری 10 تن سنگ معدن در نوع باربری با اسکیپ 22 تن ودر نوع باربری با قفس 24 تن باربری انجام می گیرد . به این وزن که وزن کل (بارمفید و بارمرده ) نام دارد بایستی وزن کابل و اتصالها اضافه شود . کابلهای باربری از چاه در چاههای کم عمق (تا 200 متر)با مقاومت کششی 160 کیلوگرم برمیلیمتر مربع انتخاب می شود و برای هر 200 متر طول اضافی ، 5 کیلوگرم بر میلیمتر مربع به قدرت کشش کابل اضافه می شود . ضریب اطمینان کابلها 7 محاسبه می شود. در منحنیهای شکل 21  اختلاف وزن کل قفس و اسکیپ نشان داده شده است .

محاسبه توان باربری چاه با توجه به تعداد رفت و آمد قفس باربری در ساعت و میزان بارمفید هر کشش صورت می گیرد . تعداد رفت و آمد قفس (یا اسکیپ) به عمق چاه و متوسط سرعت باربری و همچنین زمان لازم برای بارگیری و باراندازی بستگی دارد . عمق چاههای باربری در معادن ایران تا 450 متر است و سرعتهای 1، 2 و 3 و احتمالا 4 متر برثانیه برای باربری انتخاب می شود زیرا این سرعتها تجربه شده است .

میزان بار مفید هر کشش به ظرفیت واگن (یا اسکیپ) مورد باربری و تعداد طبقات قفس و دو طرفه بودن باربری بستگی دارد . هرگاه در ساعت ، 25 کشش باربری صورت گیرد و در هر حرکت 2 تن (دو طبقه یک تنی ) بار مفید جابجا شود توان باربری ساعتی 50 تن خواهد شد . در این حالت تعداد 25 کشش در ساعت و نیز حدود 15 ثانیه برای بارگیری قفس منظور شده است . منحنیهای دیاگرام توان باربری چاه را برای ساعتهای مختلف در شرایط ذکر شده نشان می دهد. شکل 22 رابطه بین عمق چاه ، سرعت باربری و تعداد کشش را نشان می دهد.

تاثیر توقفها

مدت توقف برای بارگیری به قفس در مقابل بارگیری به اسکیپ متفاوت است . بدین معنی که در بارگیری و همچنین باراندازی با قفس این مدت نسبتا زیاد است و حدود 4 ثانیه برای هر تن بار مفید می باشد ، در صورتی که در باربری با اسکیپ زمان لازم 6/0 تا 2/3 ثانیه وقت برای هر تن بار لازم است ، زمان تخلیه نیز به همین منوال است . برای بارگیری یک اسکیپ با ظرفیت 10 تن حدود 20 ثانیه وقت لازم است ، در باربری با قفس راندن واگن روی قفس حدود 12 ثانیه و جابجا کردن طبقات قفس حدود 10 ثانیه وقت لازم دارد . اگر تعداد طبقات زیادتر از 2 باشد به همان اندازه مدت لازم برای جابجا کردن قفس بیشتر می شود . با اضافه شدن مدت توقف از راندمان کل باربری کاسته می شود.

اهمیت سرعت

هرگاه L طول مسیر باربری در چاه و max V حداکثر سرعت باربری b متوسط شتاب یا شتاب منفی (ترمز) در یک باربری باشد اگر مدت زمان متوسط شتاب یا ترمز 1T باشد پس در موقع باربری به مدت 1T2-T با حداکثر سرعت باربری انجام می گیرد . مدت زمان کل باربری است .منحنی نمایش سرعت در زمان این گونه باربریها در شکل 23 مشخص شده است. در قسمت الف از منحنی بلافاصله پس از شتاب و رسیدن سرعت به حداکثر عمل ترمز گیری انجام می شود در حالت ب به مدت 2T=1T2 –T باربری با سرعت max V انجام می گیرد .

انتگرال منحنی و یا سطح زیر آن کارآیی باربری را نشان می دهد . در حالت الف

 

 

 

فایل ورد 26 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آیرودینامیک در طراحی خودروشناسه محصول: 1116770
موجود

دانلود تحقیق آیرودینامیک در طراحی خودرو

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آیرودینامیک در طراحی خودرو

دانلود تحقیق آیرودینامیک در طراحی خودرو

نیروی آیرودینامیک به عنوان یکی از نیروهای مقاوم وارد از طرف جاده شناخته می شود . نیروی آیرودینامیک وارد بر خودرو ، با نیروی دراگ و نیروی بالابرنده یا پایین برنده ، گشاور دورانی ،  پیچشی و چرخشی و صدا اثر متقابل دارد . این نیروها بر مصرف اقتصادی سوخت ، کنترل کردن خودروو NVH بسیار موثرند .

نیروهای آیرودینامیکی روی خودرو از دو منبع نیروی فشار (دراگ) و اصطکاک چسبنده (گران رو) به وجود می ایند . در ابتدا مکانیک جرین هوا به منظور تشریح ماهینت جریان اطراف بدنه خودرو بررسی می شود سپس ساختار طراحی خودرو برای نمایش اثر کیفی کارکرد آیرودینامیکی مورد مطالعه قرار می گیرد .

مکانیک جریان هوای اطراف خودرو

توده جریان هوای روی بدنه یک خودرو از رابطه بین سرعت و فشار در معادله برنولی به دست می آید .

 

در فاصله دور از خودرو ، فشار استاتیکی هوا همان فشار محیطی یا فشار با رومتری یا فشار اتمسفری است . فشار دینامیکی به وسیله رابطه سرعت مربوط به دست می آید . رابطه ای که برای تمام خطوط جریان هوایی که به خودرو نزدیک می شوند صادق است . بنابراین فشار کل برای تمام خطوط جریان هوا ثابت است و برابر است با . هنگامی که جریان هوا به خودرو نزدیک می شود توده جریان هوا شکافته می شود که قسمتی به بالای خودرو و بقیه به زیر می روند . در نتیجه یک خط جریان مستقیما به بدنه برخورد می کند و به آن می چسبد (همان جریانی که با سپر خودرو بر خورد کرده ) و سرعت جریان به صفر میل می کند . با سرعت صفر ، فشار استاتیکی در آن نقطه از خودرو برابر خواهد بود و در صورتی که فشار ضربه وارد در این نقطه از خودرو صفر باشد فشار استاتیکی برابر فشار کل خواهد بود .

در نظر بگیرید چه اتفاقی برای جریان روی کاپوت می افتد . در ابتدا خطوط جریان به طرف بالا هدایت می شوند و انحناء خطوط جریان به صورت مقعر به سمت بالاست . در فاصله ای از بالای خودرو برای نیروهای آیرودینامیکی می توان در معادهل برنولی جریان هوا را غیر متراکم فرض کرد در حالی که رابطه مناسب برای جریان هوای متراکم معادله اول است .

 

 

 

فایل ورد 35 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزيشناسه محصول: 1116771
موجود

دانلود تحقیق انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزي

دانلود تحقیق انواع و اشکالات فني ورق و قوطي هاي فلزي

تعاريف


ورق فلزي

در ساخت قوطي فلزي مي‌توان از ورقهاي فولادي و يا آلومينيومي استفاده نمود.
ورق فولادي سياه

اين نوع ورق از فولاد نرم كم كربن ساخته مي‌شود كه فاقد هر گونه پوشش محافظي در سطح مي‌باشد.

پوشش محافظ فلزي

ورق مورد استفاده در ساخت قوطي مواد غذايي در سطوح داخلي و خارجي بايد داراي پوشش محافظ فلزي مناسبي باشد. انتخاب لاك مناسب براي محصول مورد نظر در قوطي فوق العاده مهم است و بسته به اسيديته و تركيب شيميائي محصول بايد لاك مناسب انتخاب شد.

ورق فولادي

ورق‌هاي فولادي مورد استفاده در ساخت قوطيهاي فلزي بايد ويژگهاي لازم از قبيل تركيب آلياژي، خواص مكانيكي، پوشش فلزي محافظ و غيره را دارا باشد.

از ورقهاي فولادي سياه كه فاقد هرگونه پوشش فلزي محافظ سطحي است نمي‌توان در ساخت قوطي فلزي جهت بسته‌بندي موادغذايي استفاده كرد.

درز بدنه

قسمت بهم چسبيده دو لبه ورق بدنه در ظروف سه تكه است كه به روش چسبانيدن با چسبهاي پليمري، جوشكاري الكتريكي و يا هر شيوه مناسب ديگري انجام مي‌گيرد .
سختي سنجي راكول

روش تعيين سختي ورق فولادي است كه با استفاده از دستگاه سختي‌سنج راكول انجام مي‌شود داراي درجه بندي مختلفي است. سختي ورقهاي فولادي مورد استفاده در ساخت بسته بندي‌هاي فلزي با مقياس (HR30T) و يا (HR15T) بيان مي‌شوند.

 

تمپر
مشخصه‌اي است كه خواص مكانيكي ورق فولادي مانند سختي، مقاومت در برابر كشش، مقاومت در برابر تنش و غيره را نشان مي‌دهد، كه هر يك از اين خواص به تنهايي گوياي مشخصات ورق فولادي نيستند. كدگذاري تمپر يك نوع كدگذاري تو افقي است كه در مورد ورق‌هاي يك بار نورد شده بر اساس سختي راكول انجام مي‌گيرد و قابليت شكل پذيري را نشان مي‌دهد. در مورد ورقهاي دوبار نورد شده براساس حد تنش گسيختگي بيان مي‌شود.

ورق فولادي دوبار نورد شده  (DR)

ورق‌هاي فولادي نرم كم كربن كه يك بار ديگر پس از عمليات حرارتي به حالت سرد نورد مي‌شوند تا سختي لازم را بدست آوردند، ورق فولادي دوبار نورد شده گويند.
ورق فولادي يكبار نورد شده

ورق فولادي نرم كم كربني كه با كاهش ضخامت در يك مرحله و معمولاً با نورد كردن در حالت سرد ساخته مي‌شود.

 

 

فایل ورد 14 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اندازه گيري با كوليسشناسه محصول: 1116791
موجود

دانلود تحقیق اندازه گيري با كوليس

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اندازه گيري با كوليس

دانلود تحقیق اندازه گيري با كوليس

حدود 300 سال قبل يعني در سال 1631 ميلادي يك مهندس رياضيدان فرانسوي به نام پير ورنيه (1637-1580 ميلادي) وسيله اي براي اندازه گيري طراحي كرد كه بر اساس اختلاف بين دو تقسيم بندي كار مي كرد. اين وسيله بعدها به نام مخترع آن ورنيه نامگذاري شد. اساس آن به اين صورت بود كه اگر دو طول برابر به تقسيمات مساوي تقسيم كنيم و آنها را در مجاورت و انطباق با هم قرار دهيم تمام خطوط تقسيمات در امتداد همديگر قرار مي گيرند ولي چنان چه تقسيمات با هم مرتبط نباشد، خطوط در امتداد همديگر واقع نخواهند شد.

قبل از ورنيه دانشمند پرتغالي به نام پدرونونيوس (1555-1492 ميلادي) نيز طرح مقدماتي اين‌وسيله را ارائه داده بود كه به‌نام خودش‌نونيوس معروف‌است.

به‌وسيله ورنيه خواندن كسري از تقسيمات اصلي خط كش امكان پذير مي‌شود.

دقت وسايل اندازه گيري مجهز به ورنيه رابطه مستقيم با روش تقسيم بندي آن دارد.

 

كوليس ورنيه دار Nernier caliper:

كوليس به دليل داشتن تنوع و سهولت در اندازه گيري يكي از مهم ترين ابزارهاي اندازه گيري مي باشند كه تشكيل شده از دو قسمت ثابت و متحرك كه قسمت ثابت آن يك خط كش مدرج به فك و شاخك ثابت و قسمت متحرك شامل كشويي است كه به فك و شاخك متحرك و همچنين براي كم كردن لقي از ضامني كه در زير كشو نصب شده است استفاده مي شود.

 

نكاتي كه در استفاده از كوليس بايد رعايت كرد:

 • قبل از به كار بردن كوليس آن را با پارچه مخصوص (تنظيف) تميز كنيد و اطمينان حاصل كنيد كه قسمت هاي متحرك كوليس به راحتي حركت كنند.
 • به كوليس فشار زياد وارد نكنيد چون باعث از دست دادن دقت آن مي‌شود.
 • با بستن فكها و آزمايش، فاصله بين فكها در برابر نور، موازي بودن فكها قابل بررسي است.
 • براي اندازه گيري داخلي، شاخك هاي كوليس را بايد آزمايش كرد كه فرسوده نشده باشد.
 • تنظيم درجه بندي كوليس و فاصله آزاد بين قسمت هايي كه روي هم مي لغزند، با پيچ هايي كه در كوليس پيش بيني شده قابل تنظيم است ولي اگر نياز به تنظيم كلي داشت به قسمت تعميرات بفرستيد.
 • كوليس را در دست بگيريد و فك ثابت آن را به جلو برانيد.
 • به منظور اندازه گيري خارجي، ابتدا دهانه كوليس را كمي بيشتر از اندازه قطعه باز كنيد سپس فك ثابت را به يك ضلع قطعه مورد اندازه گيري تكيه دهيد حال فك متحرك را به آرامي به ضلع ديگر قطعه كار نزديك كنيد و پس از تماس با قطعه كار، آندازه آن را بخواهيد.

 

 

فایل ورد 31 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق انتخاب يك سيستم خنك سازي توربين گازيشناسه محصول: 1116795
موجود

دانلود تحقیق انتخاب يك سيستم خنك سازي توربين گازي

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق انتخاب يك سيستم خنك سازي توربين گازي

دانلود تحقیق انتخاب يك سيستم خنك سازي توربين گازي

راه حل هاي توربين بهينه سازي شده, سان ديگو, كاليفرنيا, U.S.A

اين فصل عمدتاً روي موضوعات انتقال جرم و حرارت تمركز مي يابد چون آنها براي خنك سازي مولفه هاي دستگاه توربين بكار مي روند و انتظار مي رود كه خواننده با اصول مربوطه در اين رشته ها آشنايي داشته باشد. تعدادي از كتابهاي فوق العاده (1-7) در بررسي اين اصول توصيه مي شوند كه شامل Streeter، ديناميك ها يا متغيرهاي سيال Eckert و Drake، تجزيه و تحليل انتقال جرم و حرارت، Incropera و Dewitt، اصول انتقال حرارت و جرم, Rohsenow و Hartnett، كتاب دستي انتقال حرارت, Kays، انتقال جرم و حرارت همرفتي, Schliching، تئوري لايه مرزي، و Shapiro، ديناميك ها و ترموديناميك هاي جريان سيال تراكم پذير

وقتي يك منبع جامع اطلاعات موجود باشد. مولف اين فصل خواننده را به چنين منبعي ارجاع ميدهد

 

خنك سازي توربين بعنوان يك تكنولوژي كليدي براي توسعه موتورهاي توربين گازي

عملكرد يك موتور توربين گازي تا حد زيادي تحت تاثير دماي ورودي توربين مي باشد و افزايش عملكرد قابل توجه را مي توان با حداكثر دماي ورودي توربين مجاز بدست آورد. از يك نقطه نظر عملكردي احتراق با دماي ورودي توربين در حدود مي تواند يك ايده ال به شمار آيد چون هيچ كاري براي كمپرس كردن هواي مورد نياز براي رقيق كردن محصولات احتراقي به هدر نمي رود. بنابراين روند صنعتي جاري, دماي ورودي توربين را به دماي استوكيو سوخت  بخصوص بردي موتورهاي نظامي, نزديكتر مي كند. با اين وجود دماهاي فلز مولفه مجاز نمي تواند از كند. براي كاركردن در دماهاي گازي بالاي اين حد, يك سيستم خنك سازي مولفه بسيار موثر مورد نياز است. پيشرفت در خنك سازي, يكي از ابزار اصلي براي رسيدن به دماهاي ورودي توربين بالاتر مي‌باشد و اين امر به عملكرد اصلاح شده و عمر بهبود يافته توربين منتهي مي شود. انتقال حرارت يك عامل طراحي مهم براي همه بخش هاي يك توربين گاز پيشرفته بخصوص در بخش هاي توربين و كمبوستور مي باشد. در بحث وضعيت طراحي خنك سازي مصنوعي بخش داغ، بايد به خاطر داشته باشيد كه طراح توربين مرتباً تحت فشارهاي شديد برنامه زمانبدي توسعه, قابليت پرداخت, دوام و انواع ديگر محدوديت هاي درون نظامي مي باشد و همه اينها قوياً انتخاب يك طرح خنك سازي را تحت تاثير قرار ميدهند.

 

 

 

فایل ورد 92 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق انتخاب بهترين خودروشناسه محصول: 1116796
موجود

دانلود تحقیق انتخاب بهترين خودرو

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق انتخاب بهترين خودرو

دانلود تحقیق انتخاب بهترين خودرو

پژو 206

شركت ايران خودرو و پژو فرانسه با امضاي قراردادي توافق كردند كه خودروي پژو 206 را به صورت مشترك توليد كنند.

بر اساس اين قرارداد از مهرماه سال 1380 سالانه 120 هزار دستگاه پژو 206 در شركت ايران خودرو به مدت 10 سال توليد خواهد شد و از بدو توليد حدود بيش از 65% قطعات آن ساخت داخل خواهد بود.

اين قراردادبر اساس موازنه ارزي منعقد گرديده و به هر ميزاني كه ايران خودرو قطعات پيش ساخته ( C.K.D.) وارد كند، خودرو توليدي صادر خواهد شد و به اين ترتيب مي توان گفت كه توليد اين خودرو هيچ گونه هزينه ارزي براي دولت و ايران خودرو نخواهد داشت.

اين خودرو که هم اکنون در اروپا عرضه مي شود نسل ششم خودروهاي فرانسه است و از تکنولوژي بسيار پيشرفته اي برخوردار است. شروع توليد اين خودرو در کشور فرانسه از سال 1998 مي باشد.

 

 

 

 

 گارانتي به ميزان 30000 کيلومتر

تجهيزات موجود و يا قابل نصب به صورت سفارشي

 • گيربکس معمولي و يا اتوماتيک
 • فرمان هيدروليک يا معمولي
 • سيستم کاتاليست موتور جهت جلوگيري از آلودگي هوا (به صورت آبشن)
 • کيسه هاي هواي ايمني براي راننده و سرنشين
 • تنظيم صندلي راننده به طور عمودي
 • سيستم ضد قفل ترمز ABS
 • داراي سيستم BSI (مغز متفکر الکترونيکي)
 • تنظيم چراغهاي جلو از داخل اتاق خودرو
 • شيشه بالابر برقي
 • کولر و کمربند ايمني براي کليه سرنشينان
 • شناسايي سوئيچ خودرو به منظور جلوگيري از سرقت
 • موتور ديزلي (به صورت آبشنال قابل نصب است)

مشخصات فني

 • جايگاه ديفرانسيل : تک صفحه اي خشک با عملکرد مکانيکي
 • تعليق جلو : مستقل از نوع مک فرسون با فنر پيچشي
 • تعليق عقب : مستقل ، ميله پيچشي Shock absorber هيدروليک
 • سيستم فرمان : هيدروليکي
 • شعاع چرخشي : 9.85 m
 • مشخصات تاير : راديال ، تاير بدون تويي

 

 

فایل ورد 42 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آماده كردن فلزات براي استفاده در ساخت بدنه خودروشناسه محصول: 1116798
موجود

دانلود تحقیق آماده كردن فلزات براي استفاده در ساخت بدنه خودرو

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آماده كردن فلزات براي استفاده در ساخت بدنه خودرو

دانلود تحقیق آماده كردن فلزات براي استفاده در ساخت بدنه خودرو

علاوه بر ساختار شيميايي فلزات، ساختار سطح فلزات نيز بر روي خواص ظاهري سيستم رنگي كه در مراحل بعد اعمال مي‌شود مؤثر مي‌باشند. ساختار سطح فلزات كم و بيش متأثر از پروسه توليد فلزات و نحوه شكل دهي آنها مي‌باشد. به همين دليل زبري سطح فلز را طي عمليات تميزكاري بوسيله برس زني، سندينگ و بلاستينگ بوسيله ذرات فولادي يا سند، تغيير مي‌دهند، تا بوسيله ايجاد زبري مناسب خواص سيستم رنگ را بهبود دهيم.

از آنجا كه خواص ظاهري و حفاظتي لايه‌هاي رنگ كه در مراحل بعد اعمال مي‌شوند وابستگي شديدي به ساختار سطح فلزات دارد، به همين علت در نظر گرفتن فاصله قله تا دره   و اختلاف بين بلندترين قله و عميق‌ترين دره   اهميت بالايي دارد.

در صورتيكه زبري سطح فلز زياد باشد حتي بعد از اعمال لايه‌هاي مختلف رنگ مي‌توان به وضوح تأثير آن را پس از اعمال رنگ رويه مشاهده كرد. در شكل زير يك نمونه از ميزان تأثير زبري سطح بدنه بر روي زبري لايه‌هاي مختلف رنگ، را مي‌توان مشاهده كرد.

علاوه بر برخي مواد مورد استفاده در ساخت يك قطعه صنعتي همانند ساختار سطح و نحوه آماده‌سازي، يكي از عوامل ديگري كه به شدت بر روي كيفيت سيستم رنگ و در نتيجه خواص حفاظتي و ظاهري رنگ يك قطعه صنعتي اثر مي‌گذارد نحوه اتصال و طراحي قطعه صنعتي مي‌باشد. در صورتيكه يكي از اهداف رنگ‌آميزي حفظ كيفيت رنگ در درازمدت باشد، طراحان صنعتي بايد به قوانين معيني در طراحي قطعات صنعتي دقت كنند. اين قطعات صنعتي ممكن از مواد مختلفي همانند چوب، كامپوزيت‌ها، فولاد يا ساير فلزات و پلاستيك يا ساير تركيبات ساخته شده باشند.

به خصوص طراحي مناسب قطعات ساخته شده از چوب به منظور جلوگيري از ايجاد استرس‌هاي حاصل از رطوبت و در نتيجه ترك خوردن چوب اهميت ويژه‌اي دارد. در عين حال بايد طراحي قطعه به گونه‌اي باشد كه بتوان لايه‌هاي مختلف رنگ را با ضخامت يكنواخت بر روي قطعه اعمال كرد و داراي حداقل مقدار اختلاف ضخامت باشيم.

ارتباط بين طراحي مناسب و پايداري رنگ را مي‌توان به وضوح در ساخت پنجره‌ها مشاهده كرد. در هنگام طراحي پنجره بايد مطمئن باشيم كه آب براحتي از روي پنجره خارج مي‌شود و آب بر روي پنجره باقي نمي‌ماند. به منظور اطمينان از خروج آب مي‌توان در برخي مناطق سوراخ‌هايي تعبيه كرد يا به اين مناطق حالت شيب‌دار دهيم تا آب در اين محل‌ها باقي نماند. همه لبه‌هاي تيز بايد داراي انحنا شوند زيرا هرچه لبه تيزتر باشد ضخامت رنگ در آن مناطق كمتر مي‌باشد. بنابراين با ايجاد انحنا در اين مناطق سعي مي‌كنيم تا به ضخامت مناسبي از فيلم رنگ دست يابيم. همچنين بايد برخي نواحي با سيلرهاي مناسب پر شوند. سيلرهاي مورد استفاده بايد خاصيت الاستيته خود را براي مدت‌هاي طولاني حفظ كنند زيرا هميشه يك پنجره تحت اثر استرس‌هاي دائمي مي‌باشد.

قطعات فلزي اغلباً داراي شكل بسيار پيچيده و داراي نقاط اتصال، بوسيله جوشكاري و پرچ نمودن مي‌باشند در عين حال داراي حفره و شيارهاي متعددي مي‌باشند. بدنه خودرو نيز داراي اين ويژگي ها مي‌باشد. وجود نقاط نوك تيز در يك قطعه فلزي باعث مشكل شدن فرآيند رنگ آميزي آن مي‌گردد. حفره‌هاي سربسته يا حفره‌هايي كه به سختي قابل دسترسي مي‌باشند بايد توسط مواد مناسب پر شوند يا اينكه توسط طراحي مناسب يا ايجاد سوراخ براي ورود رنگ به داخل آنها قابل دسترس شوند. زماني كه اعمال رنگ بصورت غوطه وري صورت گيرد همانند اعمال آستر بايد طراحي خودرو به گونه‌اي باشد كه مناطقي براي جمع شدن رنگ وجود نداشته باشد وجود اين مناطق علاوه بر هدر رفتن رنگ باعث كاهش ضخامت فيلم رنگ در اين مناطق و در نتيجه كاهش مقاومت خوردگي رنگ و در عين حال عيوب فراوان ديگري براي لايه آستر مي‌شود. در صورت بروز اين عيوب در يك لايه آستر مجبور به رفع عيب از نقاط معيوب مي‌باشيم كه نتيجه آن افزايش هزينه‌هاي رفع عيب، افزايش تعداد نيروي انساني مورد نياز براي رفع عيب، افزايش طول سالن رنگ و افزايش ساير هزينه‌ها و در عين حال كاهش سرعت توليد خط خودرو مي‌گردد. به علت اينكه دلايل بروز اين عيوب، روش‌هاي رفع عيوب احتمالي داراي جزييات فراوان مي‌باشد و در عين حال تعداد عيوب احتمالي نسبتاً زياد مي‌باشد به همين دليل در اين كتاب در مورد اين مسائل صحبت نمي‌كنيم و فقط به بيان كليات اكتفا مي‌كنيم. تبديل نقاط نوك تيز به نقاط داراي انحناء نيز اهميت ويژه‌اي دارد زيرا همانطور كه گفته شد ضخامت لايه‌هاي رنگ در لبه‌هاي نوك تيز پايين مي‌باشد كه نتيجه آن كاهش خواص حفاظتي سيستم رنگ در اين نقاط مي‌باشد.

 

 

 

فایل ورد 61 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آلياژهاي حافظه دارشناسه محصول: 1116799
موجود

دانلود تحقیق آلياژهاي حافظه دار

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آلياژهاي حافظه دار

دانلود تحقیق آلياژهاي حافظه دار

بيومتريال‏ها

بيومتريال يك ماده مصنوعي است كه براي جايگزين سازي يا تعويض بخش از بدن انسان يا موجود زنده يا به منظور كاركردن در تماس نزديك با بافت زنده استفاده مي شود. بيومتريال بايد در بدن خنثي باشد.

بيومتريال ها براي التيام اعضاء و اصلاح كاربري و عمل آنها و همچنين اصلاح ناهنجاري‏ها يا وضعيت غير طبيعي به كار مي رود.

يك نوع تقسيم بندي مواد بر حسب جنس آنها مي باشد كه به گروههاي فلزي، پليمري، سراميكي و مواد مركب (Composites) دسته بندي مي شود.

مواد فلزي از نظر اهميتي كه در صنعت دارد به دو گروه فلزات آهني و آلياژهاي آن و فلزات غير آهني و آلياژهاي آن تقسيم مي شود.

مواد فلزي عمدتاً هادي (رساناي) خوبي براي حرارت و الكتريسته هستند اغلب فلزات در درجه حرارت هاي معمولي محيط شكل پذير بوده و درمقابل واكنش‏هاي شيميايي پايداري بسيار بالايي ندارد. فلزات در شرايط معمولي داراي ساختار كريستالي اند.

فلزات به صورت خالص به ندرت به كار مي روند واغلب از آلياژهاي آنها در صنعت استفاده مي شود.(1)

بيومتريالهاي فلزي در كاربردهاي ارتوپدي

Metallic Biomaterials In Orthopaedic Application

اولين فلز به كاررفته دربدن انسان فولاد و اناديم دارشرمن بود كه براي ساخت صفحه‏ها و پيچ‏هاي شكسته بندي استخوان به كار رفت. و سپس فولاد ضد زنگ L316 و آلياژهاي كبالت- كروم به كاررفتند زيرا مقاومت خوب خوردگي و عمر خستگي مناسب و همچنين سختي، سفتي و استحكام مورد قبول داشت. فلزات نبايد داراي خاصيت سمي بودن و متاسيون زائي يا سرطان زايي در داخل بدن باشند.

آلياژهاي حافظه دار

Shape Memory Alloys

حافظه داري يعني نگاه داشتن يكسري اطلاعات و بازگو كردن اين اطلاعات در مواقع ضروري، كه اين اطلاعات هميشه محفوظ است و از بين نخواهد رفت.

منظور از حافظه داري فلز اين است كه فلز يك حالتي را حفظ مي كند و اين حالت را هميشه درخود نگهداري كرده و به همراه دارد و اگر در اثر نيرويي تغيير شكل يابد با ديدن حرارت، دوباره به حالت اوليه باز مي گردد، كه حرارت ركن اساسي است.

اثر حافظه داري در سال 1938 توسط آلدن گرنينجر و گ. مورديان در دانشگاه هاي هاروارد و MIT مشاهده شده و آنها ثابت كردند كه با تغيير درجه حرارت، فاز مارتنزيتي در نمونه برنجي، شكل گرفته و يا ناپديد مي شود.

فلزات آهن –پلاتين، آهن – نيكل، نيكل- آلومينيوم و فولاد ضد زنگ و نيكل – تيتانيم داراي اين اثر هستند.

دانش هوانبردي، مكانيك، الكترونيك، مهندسي پزشكي و مهندسي بيولوژيكي از جمله علوم در ارتباط با اين آلياژها مي باشند.

آلياژهاي حافظه دار به صورت يك طرفه Oneway و دو طرفه (Two Way) ساخته مي شوند. در ارتوپدي از فلزات يك طرفه استفاده مي شود زيرا برگشت پذيري احتياج نيست. به عنوان مثال اگر آلياژي با طول L0 موجود باشد و با كاهش درجه حرارت، طول آن به L رسانده شود. با افزايش درجه حرارت آلياژ به شكل و اندازه اوليه خود (L0) مي گردد. حال اگر با كاهش مجدد درجه حرارت، طول آن تغيير نكند، آن آلياژ يك طرفه و اگر به مقدار L برگردد، آلياژي دو طرفه خواهد بود.

 

 

 

فایل ورد 14 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اصول اولیه طراحی بدنه خودروشناسه محصول: 1116800
موجود

دانلود تحقیق اصول اولیه طراحی بدنه خودرو

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اصول اولیه طراحی بدنه خودرو

دانلود تحقیق اصول اولیه طراحی بدنه خودرو

در این مقاله آموزشی اصول اولیه طراحی بدنه خودرو آموزش داده شده است:
ابتدا از پرسپکتیو های اولیه شروع میکنیم. ما 3 نوع پرسپکتیو داریم.
1- یک نقطه ای 2- دو نقطه ای و 3- سه نقطه ای که فراخور زاویه و نوع دیدمان از از آن موضوع یکی از آنها را انتخاب میکنیم.
ابتدا یک نقطه ای: در همه پرسپکتیو ها ما یک خط افقی داریم که به نام خط افق محسوب می شود و تمام خطوط منشعبه از آن و از دو نقطه مشخص انشعاب میگیرند

به این نقاط نقطه گریز میگوییم.
اگر یک نقطه را 1 بنامیم و دیگری را 2 تداخل خطوط منشعبه از آنها که می توانند زاویه های مختلفی هم داشته باشند، گوشه های کار ما را تشکیل می دهند. این خطوط را محور های اصلی می نامیم Minor Axis و ما محورهای دیگری هم داریم که آنها را Major Axis یا محورهای غیر اصلی می نامیم که مثلآ در این تصویر می تواند محور منصف بیضی چرخهای ما باشد و گاهآ تابعی از محورهای اصلی کار ما نیست. کارمان را ابتدا در یک مکعب محاطی یا بعبارتی Bending box ترسیم میکنیم. این مکعب کمک بسیار شایانی در رسم صحیح کار به ما میکند.
اما در پرسپکتیو یک نقطه ای ما یک نقطه گریز داریم که تمام خطوط متشکله ما از این نقطه خارج میشوند.

 

 

 

 گاهآ ما هرچه به سمت بالا برویم وجه روبرویی ماهم به خودی خود وارد یک پرسپکتیو دیگر خواهد شد و شکل ما به پرسپکتیو دو نقطه ای و گاهآ سه نقطه ای نزدیک می شود مانند تصویر زیرین عکس بالا.
به همان صورت که گفته شد ابتدا ما مکعب مناسبمان را ترسیم می کنیم و بعد شروع به ترسیم خودروی مورد نظرمان در این مکعب می کنیم ، به این صورت که در تصور خودمان ما شروع میکنیم به برش زدن از نواحی مختلف مکعب. البته نقطه یابی بصورت اصولی کمک بسیار زیادی به ما می کند که به آن هم در آینده پرداخته خواهد شد. به تصویر زیر دقت کنید و شما هم برای خودتان با ترسیم مکعب مناسب اقدام به ترسیم خودرو در آن مکعب بکنید. ابتدا برای مبتدایان بد نیست که با خودروهای گوشه تیز Hard Edge شروع کنند.با ترسیم درست و استفاده از قواعد پرسپکتیو ما میتوانیم تصاویر دقیقتر و معقول تری را از سوژه مورد نظر در ذهنمان داشته باشیم . مثال زیر نمونه ای از طراحی یک Interior یا فضای داخلی خودرو با شیوه پرسپکتیو دو نقطه ای است.

 

 

فایل ورد 21 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آشنايي با سيستم ايربگ یا كيسه هواشناسه محصول: 1116801
موجود

دانلود تحقیق آشنايي با سيستم ايربگ یا كيسه هوا

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آشنايي با سيستم ايربگ یا كيسه هوا

دانلود تحقیق آشنايي با سيستم ايربگ یا كيسه هوا

كيسه هوا Air Bag

سالهاي بسيار زيادي كمربند ايمني تنها وسيله محافظت از انسان در خودرو بود. بحث هاي زيادي در مورد ايمني سرنشين خودرو به خصوص كودكان وجود داشت و كشورها موظف بودند از قوانين و استانداردهاي مربوط به كمربند ايمني پيروي كنند. امار نشان ميدهد كمربندهاي ايمني تا كنون جان صدها هزار نفر را در سوانح رانندگي از مرگ نجات داده اند.

همانند كمربند ايمني مفهوم ايربگ نيز يا كيسه هوا نيز سالها قبل بوجود امده است. اولين نوع كيسه هاي قابل باد شدن در خلال جنگ جهاني دوم و در سال 1980 در هواپيماها و هنگام فرود به كار گرفته شد. اما ايربگ هاي تجاري اولين بار در خودروها مورد استفاده قرار گرفتند. اتومبيلهايي كه بعد از سال 1998 توليد شدند همگي موظف به استفاده از ايربگ براي دريافت استاندارد شده اند.

لازم است هم در قسمت راننده و هم قسمت سرنشين كناري از ايربگ استفاده شود. امروزه امار نشان داده است كه استفاده از ايربگ در تصادف هاي مستقيم از رو به رو تا 30% احتمال مرگ را كاهش ميدهد.

بعدها ايربگ هاي جانبي در صندلي ها و درهاي خودرو جاسازي شدند.خودرو هاي مدرن امروزي ديگر از تنها 2 ايربگ استفاده نميكنند بلكه تعداد زيادي ايربگ روبه رو و جانبي در اين خودروها به كار رفته است.همانطور كه در ساليان گذشته مطالعات زيادي در مورد كمربند ايمني انجام ميگرفت امروزه دولت ها و خودروسازان مطالعات و ازمونهاي بسياري در مورد ايربگ ها انجام ميدهند.

 

قوانين حركت

قبل از مطالعه جزئيات ايربگ ها بايد ابتدا قوانين حركت را مرور نمائيم.ميدانيم اجسام متحرك داراي مومنتوم (اندازه حركت) هستند.مومنتوم در اثر جرم و سرعت بوجود ميايد.

تا هنگامي كه نيروي خارجي به جسم وارد نشود جسم در راستاي قبلي و با همان سرعت به حركت خود ادامه ميدهد.خودرو از جرمهاي متعددي تشكيل شده است .

وزن خودرو و اجسام داخل ان و همينطور مسافرين از ان جمله اند.اگر وسيله اي براي مهار وجود نداشته باشد در هنگام تصادف اين اجرام مايل هستند با سرعتي كه اتومبيل در حال حركت بوده است به حركت رو به جلوي خود ادامه دهند.

كاهش مومنتوم اجسام بايد در يك بازه زماني انجام گيرد.در هنگام تصادف نيروي وارده براي توقف مسافران بسيار زياد است. همچنين زمان كمي براي اعمال اين نيرو وجود دارد. هدف همه وسايل و تجهيزات ايمني به كار رفته اين است كه هنگام به كارگيري كمترين اسيب و جراحت ممكن را به فرد وارد نمايد.

 

 

 

فایل ورد 15 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آشنایی با پمپشناسه محصول: 1116802
موجود

دانلود تحقیق آشنایی با پمپ

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آشنایی با پمپ

دانلود تحقیق آشنایی با پمپ

تعریف پمپ: پمپ دستگاهی است که انرژی مکانیکی تولید شده به وسیله یک کنبع خارجی (موتور احتراق یا الکتریکی) را گرفته و به سیالی که از  آن عبور می کند انتقال می دهد.

موارد کاربرد پمپ : عموما از پمپها برای انتقال انرژی  به سیالات استفاده می شود که در زیر بدان اشاره می شود.

 • انتقال آب : محل مصرف آب همیشه در محل منبع آن نمی باشد در این صورت لازم است آب به مراکز صنعتی و مسکونی و کشاورزی منتقل شود از این رو برای انتقال آب مورد نیاز از پمپ استفاده می شود . مثلاً پمپاژ آب از چاههای عمیق و نیمه عمیق – پمپاژ آب از رودخانه ها به اراضی اطراف ئ آبرسانی به مسافتهای دور.
 • آبیاری اراضی: در سیستمهای آبیاری تحت فشار که می بایست آب در شبکه ای از لوله ها با فشار معین حرکت کرده و به صورت قطرات ریز و یگنواخت در شعاع کناسب در اطراف آبپاشها و یا قطره چکانها ریزش نماید ، لازم است این فشار توسط پمپهای فشار قوی یا منبع هوایی تامین گردد.
 • زه کشی اراضی: زمینهایی که بر اثر آب اضافی ، کشت و کار در آنها غیر ممکن شده است به روشهای مختلفی زه کشی می شوند . چنانچه خروج طبیعی آب زه کشی ممکن نباشد با استفاده از پمپ این عمل امکان پذیر می شود. همچنین در معادن نیز آبهای اضافی به وسیله پمپ تخلیه می شود.
 • به گردش در آوردن مایعات: به حرکت در آوردن مایعات مختلف در صنایع شیمیایی و تصفیه نفت و همچنین به گردش در آوردن آب به منظور گرم کردن و یا خنک کردن با پمپهای سیر کولاتر امکان پذیر است.
 • انتقال گازها: برای نقل و انتقال گازها در صنایع مختلف و انتقال گازهای سوختی کسکونی از پمپهای ویژه ای استفاده می شود.
 • انتقال جامدات: در صنعت برای انتقال مواد جامد می توان آنها را به صورت معلق در آب  و با فشار ایجاد شده به وسیلة پمپ منتقل کرد.

ساختمان اصلی پمپ

اصولآً پمپها از قطعات اصلی زیر تشکیل شده اند.

 • پوسته: پوسته یا بدنه در پمپها به اشکال متفاوتی ساخته شده است. در همة این پمپها نقش اصلی پوسته ایجاد امکان حرکت برای قسمت متحرک پمپ و جمع آوری آب مکیده شده می باشد.
 • قطعه متحرک: این قطعه در پمپهای مختلف متفاوت است که شامل پیستون ، چرخ دنده، پروانه و اجزایی از قبیل شاتون ، اکسانزیک (بادامک) ، دیافراگم و غیره می باشد. همچنین قطعه متحرک عامل انتقال و تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی جنبشی در سیال در حال حرکت در پمپ است.

 

 

فایل ورد 37 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آسانسورشناسه محصول: 1116805
موجود

دانلود تحقیق آسانسور

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آسانسور

دانلود تحقیق آسانسور

مقدمه

با كمي تامل به تاريخ صنعت و تغيير و تحولات به وجود آمده در علم بشري در طي اين سالها و پس از انقلاب صنعتي مي بينيم كه بشر همواره از علم به عنوان يك فاكتور بسيار مهم در جهت پاسخگويي به بسياري از مجهولات دنياي اطراف خود بكار مي برد . و همچنين از علم خود در جهت ايجاد راحتي و انجام سريع‌تر امور و در نهايت سرعت بخشيدن به زندگي انسان بهره برده و مي برد و در اين ميان يكي از آن ابزاري كه در سايه تلاش علمي بشر در خدمت انسان به كمك تعلق بشر در آمده صنعت ساخت و طراحي و نصب آسانسور است كه نقش بسزائي در بسياري از امور زندگي و كمك به انسان دارد . مانند حمل بارهاي سنگين و حمل بارهاي بيمارستاني و حمل مسافرين در ساختمان بالاي 5 طبقه به ويژه آسمان خراش و برج ها و حمل مصالح و بسياري از كارهايي كه در صورت نبودن آن انسانمي بايستي رنج محنت بسيار متحمل مي شد براي انجام آن .

 

تعريف آسانسور : آسانسور وسيله اي دائمي براي بالا بردن بين و سطح توقف يا بيشتر است . اين وسيله شامل كابين براي حمل مسافرين و يا بار است كه حداقل قسمتي از آن در داخل ريلهاي راهنماي صلب كه به صورت عمودي با مورب با زاويه كمتر از  درجه نسبت به محور قائم نصب شده حركت مي كند .

 

 

 

طبقه بندي آسانسورها بر اساس نوع رانش :

 

1-آسانسور برقي

 

2-آسانسور هيدروليكي

 

3-آسانسور پنوماتيكي

 

 

 

ويژگي هاي آسانسور هيدروليك :

 

آسانسور هاي هيدروليك در ظرفيت هاي مختلف با طول مسير حركت كم به كار گرفته مي شوند و معمولاً در ظرفيت هاي بالا نسبت به انواع كششي مقرون به صرفه تر مي باشند ، حركت نرم و روان و قابليت تنظيم سرعت ، دقت توقف در تراز طبقه ، شروع و خاتمه حركت بدون شوك از مزاياي اين نوع آسانسورها مي باشد . عدم نياز به پيش بيني موتورخانه در بالاي چاه و امكان قرار دادن آن در فضاي دورتري از چاه نيز از مزيتهاي اين نوع مي‌باشد .

 

سيستم محركه آسانسورهاي هيدروليك مي تواند از نوع مستقيم يا غيرمستقيم باشد . در نوع مستقيم جك مستقيماً به يوك كابين متصل مي گردد و در نوع غيرمستقيم از طريق حركت سيم بكسل متصل به يوك كابين موجب جابجايي آن مي شود در صورتيكه سيستم از نوع مستقيم باشد جك بايد داراي شير اطمينان مخصوص باشد در صورتيكه از نوع غيرمستقيم باشد كابين بايد مجهز به سيستم ترمز اضطراري (پاراشوت) و كاورنر باشد .

 

در صورتيكه بيش از يك جك براي جابجايي كابين بكار رود بايد بنحوي به همديگر مرتبط شوند كه فشار روغن آنها همواره يكسان باشد .

 

در صورتيكه آسانسور هيدروليك از نوعي باشد كه نياز به حفر چاه جهت استقرار جك باشد بايد پيش بيني لازم جهت حفر اين چاه به عمل آيد .

 

چاه جك (در صورت وجود) بايد نسبت به نفوذ آب مقاوم شده و با دقت شاقولي 25 ميلي متر در ارتفاع 3 متر اجرا گردد .

 

ابعاد و نحوه اجراي چاه جك و يا سازه هاي مختلف اطراف چاه آسانسور (متناسب با نوع جك و سيستم حركت كابين) بايد از شركتهاي معتبر آسانسور اخذ شود .

 

ساير الزامان مانند محاسبه تعداد ، ظرفيت ، جابجايي كه براي آسانسورهاي كششي مقرر شده ، براي آسانسورهاي هيدروليك نيز لازم الاجرا مي باشد .

 

 

 

آسانسور برقي ممكن است داراي :

 

الف : رانش كششي (Traction Drive) : كه سيم بكسل را بعلت اصطكاك با شيارهاي قلكه كششي كه متصل به گيربكس است به حركت در مي آيد .

 

ب : رانش مثبت : كه آسانسور توسط زنجير يا سيم بكسل بعلل ديگري غير از اصطكاك بحركت در مي آيد .

 

پ : رانس با موتور مغناطيسي خطي (LSM) : كه نيروي محرك به توسط كويلهائي كه بطور خطي آرايش داده شده اند بطور مستقيم يا غيرمستقيم به كابين يا ورزنه تعادل اعمال شود .

 

 

 

 

 

قطعات اصلي آسانسورهاي الكتريكي عبارتند از :

 

الف)وسايل تعليق كاري كابين وزنه تعادل كه مي تواند سيم بكسل فولادي و يا زنجير باشد .

 

ب)وسيله رانش كه محرك آسانسور است و شامل :

 

 • موتور الكتريكي
 • گيربكس
 • ترمز
 • فلكه كششي و يا دنده زنجير
 • شاسي ماشين - كوپلينگها، محورها ، ياتاقانها

 

پ)كابين كه مسافرين و يا بار را حمل مي كند ، شامل يوك ، كه چهار چوبي فلزي است و كابين از طريق آن به سيستم تعليق متصل مي شود ، كف كابين كه بار را نگهداري مي كند و بدنه كابين به كف متصل است .

 

قطعات ديگرعبارتند از :

 

 • سيستم تعليق
 • راهنماها كه باعث هدايت كابين در مسير حركت خود مي شود .
 • سيستم ايمني
 • درب كابين و محرك درب

 

ت)وزنه تعادل كه براي جبران وزن كابين و قسمتي از ظرفيت بكار مي رود .

 

ث)چاه آسانسور (Hoist Way)

 

اين فضا قسمتي يا تماماً پوشيده است و از كف چاله تا سقف (كف موتورخانه) ادامه دارد در اين فضا كابين و وزنه تعادل حركت مي كنند و شامل ريلهاي راهنما براي كابين و وزنه تعادل و درهاي طبقات و ضربه گير در كف چاه مي باشد .

 

 

 

فایل ورد 26 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آزمونهای غیر مخرب در جوشكاريشناسه محصول: 1116809
موجود

دانلود تحقیق آزمونهای غیر مخرب در جوشكاري

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آزمونهای غیر مخرب در جوشكاري

دانلود تحقیق آزمونهای غیر مخرب در جوشكاري

ضرورت بازرسی

مهندسان با تعیین خواص بوسیله انجام آزمونهای استاندارد برروی قطعات آزمون کاملاآشنایند . بیشتر دانستنیهای ارزشمند از قبیل داده های مربوط به خواص کششی فشاری برشی وضربه ای ماده به کمک این آزمونها بدست می آید.امااینگونه آز-

مونهاماهیتی ویرانگردارند.وانگهی خواص ماده که به کمک آزمون استانداردویرا-

نگرتعیین می شوند.لزوما"رهنمون روشنی بسوی مشخصه های کاربردی قطعه

پیچیده ای که بخشی ازمجموعه مهندسی بزرگتری است ارائه نمیکند.

درماده یاقطعه درحین ساخت انواع نقصهابه اندازه های مختلف ممکن است بوجود

آیدوماهیت واندازه دقیق نقص برکارکردآنی آن قطعه تاثیرمیگذارد نقصهای دیگر

مانندترکهای ناشی ازخستگی یاخوردگی درحین کارباماده نیزممکن است بوجود

آیدبنابراین برای آشکارسازی نقصهادرمرحله ساخت وهمچنین برای آشکارسازی

ومشاهده آهنگ رشد آنها درحین عمرکاری هرقطعه یا مجموعه باید وسایل  قابل

اعتمادی دراختیارداشت.

 

منشاء انواع نقص در مواد و قطعات

نقصهایی که ممکن است درحین ساخت مواداولیه ویاتولیدریختگیهابوجودآید


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود کارآموزی ارزيابي كار و زمان یا زمان سنجي محصول در شركت ريخته‌گري دقيق پولادير و پارس كارا ماشينشناسه محصول: 1116813
موجود

دانلود کارآموزی ارزيابي كار و زمان یا زمان سنجي محصول در شركت ريخته‌گري دقيق پولادير و پارس كارا ماشين

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود کارآموزی ارزيابي كار و زمان یا زمان سنجي محصول در شركت ريخته‌گري دقيق پولادير و پارس كارا ماشين

دانلود کارآموزی ارزيابي كار و زمان یا زمان سنجي محصول در شركت ريخته‌گري دقيق پولادير و پارس كارا ماشين

مقدمه:

در دنياي امروز، تمام سازمانها فقط يك هدف دارند، كه البته منظور از اين هدف اغلب تفكرات سازماني است به تعالي سازمان و حفظ بقاي سازمان مي‌انجامد و در دنياي رقابتي امروز، فقط سازمانهايي قدرت فعاليت و ادامه حيات را دارند كه بتوانند در هر لحظه به نيازهاي مشتريان خود به موقع و با بهترين كيفيت ممكن و قيمت مناسب، پاسخ بدهند. در سازمانهاي توليدي، امروزه بحث تنوع محصولات و جايگزيني محصولات جديد به جاي محصولات قديمي محسوس تر از سازمانهاي ديگر است و استفاده از تكنولوژيهاي مدرن از اهميت بيشتري برخوردار است. پيچيدگي و بي ثباتي و نااطميناني در جهان پوياي امروز بقدري است كه مدلهاي سنتي گذشته به سرعت مي‌تواند منسوخ شود. مشتريان امروزي به علامت تجاري كالايي كه مصرف مي‌كنند به مانند گذشته وفادار نيستند بلكه به دنبال خريد و مصرف كالاهايي هستند كه با ارزش بوده و حتي اگر مجبور شوند هزينه بيشتري مي پردازند و از آنجائيكه خريداران حق انتخاب در خريدكالا و خدمت را دارند رقابت را در ميان شركت‌ها افزايش داده است وبا توجه به مطالب ذكر شده در بالا، يكي از راههاي افزايش سود‌آوري و بهره‌وري سازمان و در نهايت كنار زدن رقبا، استفاده از عامل مهم تحقيق و توسعه مي‌باشد و در بين منابع در دسترس دو عامل نيروي انساني، دانش و تجربه آن در تركيب و تلفيق با عوامل موثر ديگر سازمان به هدف نهايي سازمان مي‌انجامد. علم مطالعه كار كه به علت نياز به رقابت و افزايش بهره‌وري و توجه به زمان نسبت به جوامع سنتي در اوايل قرن بيستم در جوامع صنتعي شكل و توسعه يافت. كه در صورت موردتوجه قرار دادن آن مي‌تواند در كليه سازمانهاي توليدي اعم از كارخانه‌ها و يا سازمانهاي خدماتي ميزان كارايي و بهر‌ه‌وري را بالا برد./.

الف: معرفي شركت، هدف و روش توليد

شركت ريخته‌گري دقيق پولادير در سال 1362 تاسيس و از سال 1365 تاكنون بيش از 1400 نوع قطعات مختلف را به روش ريخته‌گري دقيق inves ment casting و فوم- كست Lost-Foam توليد نموده است. كارخانه اين شركت در زميني به مساحت 15000 مترمربع 8000 مترمربع سوله در شهر صنعتي هشتگرد حدود 70 كيلومتري تهران احداث گرديده است. ريخته‌گري دقيق تكنولوژي بسيار پيشرفته اي مي‌باشد كه توسط آن ريخته‌گري انواع قطعات پيچيده از آلياژهاي فولادي و فلزات غير‌آهني با استفاده از مدل‌هاي مومي و قالب هاي سراميكي ممكن مي‌گردد. هدف اين شركت توليد انواع قطعات براي اولين بار در ايران با كيفيت همطراز با كشورهاي پيشرفته جهت مصرف در داخل و نيز صادرات اين قطعات مي‌باشد.

 

 

 

فایل ورد  24 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق انحراف اشعهشناسه محصول: 1116585
موجود

دانلود تحقیق انحراف اشعه

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق انحراف اشعه

دانلود تحقیق انحراف اشعه

اگر انحراف اشعه از محوري در سطح كانوني باشد ما از انحراف كروي عرضي و متقاطع صحبت مي‌كنيم. دسته شعاعي از اشعه‌ها موازي با محوري است كه پس از شكست دوباره نور و مجموعه‌اي از مخروطها شكل مي‌گيرد و روي محور عدسي‌ها قرار دارد

سطحي كه اين مجموعه از مخروطها را در بر گرفته است سطح خورنده نام دارد. و برش عرضي اين سطح توسط هر سطح صافي كه از اين اشعه مي‌گذرد منحني خورنده نام دارد. شكل 82 نشان دهنده اين منحني در انحراف گوي است. اگر برش عرضي توسط سطوح صاف عمود بر محور دوائري از پرتو مختلف باشند موج موازي‌شكلي از اشعه‌ها توسط نقطه درخشنده‌اي روي محور به وجود مي‌آيد كه از سطح عدسي دور است. در اينجا دائره‌هاي روشن نقش مهمي را در عكسهاي آن نقطه در سطوح مختلف ايفا مي‌كنند. كانون F در تقريب نسبي تعيين مي‌شود و نقش كانون فقط براي اشعه‌ها است. به عنوان مثال اشعه‌هايي كه از طريق عدسي‌هاي نزديك محور مي‌گذرند اينطور هستند. كوچك‌ترين و روشن‌ترين تصوير از آن نقطه توسط عدسي‌هايي در سطح m به وجود مي‌آيد كه از كانون F  نمي‌گذرد.

بنابراين براي كاهش انحراف عرضي كروي يا گوي مانند در عدسي‌ها، ما بايد كانون مناسبي از اين عدسي‌ها را تعيين كنيم كه به عنوان مثال  توسط در نظر گرفتن كانون در   نه در F عكس به وجود مي‌آيد. عدسي‌هاي همگرا داراي انحراف طولي منحني گوي مانند است. به عنوان مثال اشعه‌هاي غير paraxial در محور در نقطه‌اي نزديك عدسي از كانون paraxial همديگر را قطع مي‌كنند. عدسي‌هاي واگرا داراي انحراف گوي مانند در جهت مخالف هستند. انحراف گوي مانند از لحاظ عملي توسط انتخاب مناسب سطوح و دستگاه‌هايي از عدسي حذف مي‌شوند. و همان براي انحراف گوي مانند آينه‌ها هم صحت دارد.

Coma

 اگر يك لكه روشن روي امواج گسترده‌اي كه روي محور نوري سيستم قرار ندارند تشكيل شود عكس آن دايره روشن نيست همان طوريكه در مرحله قبل هم بيان شد و شكل آنان نامتقارن فرض مي‌شود. برخي اوقات اين شكل، يادآور ذوزنب است گرچه نام اين انحراف مي‌باشد. coma به طور قابل توجهي توسط انحناي درست مشخصه‌هاي سيستم ضعيف مي‌شود.

انحرافي كه توسط اشعه هاي مايل محور فرعي به وجود مي‌آيند

اين سطوح از طريق محور سيستم نوري مي‌گذرد كه سطوح جنوبي نام دارد. اگر امواج استوانه‌اي شكل اشعه در اين سطح صاف در يك زاويه كاملاً بزرگ با محور وجود داشته باشند آنگاه پس از پرتو دوباره براي طولاني مدت باقي نمي‌مانند. اشعه‌هايي كه در سطح جنوبي قرار دارند به روشي كه متفاوت از شكست نور اشعه‌هايي است كه موازي با آنها هستند شكسته مي‌شوند. بدين ترتيب اشعه‌هاي موج پس از شكست نور موازي نيستند. بنابراين موج برش عرضي متفاوت از فاصله‌اي از عدسي‌ها پس از انكسار نور است. در همان فاصله مشخص از عدسي‌ها، برش عرضي بخشي از مسيري (خطي) است كه بر سطح جنوبي عمود و قائم است.

پس از اين، اين خط به يك قرينه تبديل مي‌شود كه پارامترها با فاصله از عدسي تغيير مي‌كنند. در يك فاصله مشخص از عدسي‌ها، برش عرضي دائره‌اي شكل است دوباره بيضي شكل مي‌شود و در نهايت بخشي از خط در سطح جنوبي قرار دارد. يك اينچنين انحرافي آستيگماتيسم امواج متمايل نام دارد. ابتدا اجازه دهيد تا نمونه‌اي از انكسار نور موج را كه در بالا بدان اشاره شد تفسير كنيم. پس از عبور از طريق يك عدسي، موج در سطح جنوبي و در سطحي عمود  بر سطح جنوبي و موازي محورها قرار مي‌گيرد كه به عبارت ديگر سطح SAGITTAL‌ است. كانون براي اين سطوح متفاوت است.

در شكل 80، كانون جنوبي روي سطح I و كانون SAGITTAL روي سطح III قرار دارد. در سطح II اشعه‌ها نيمه بالايي موج استوانه‌اي شكل درنيمه پائين موج دائره شكل قرار دارند. در حالي كه اين متعلق به نيمه پائيني موجي است كه در نيمه بالايي  دائره قرار دارد. اشعه‌هايي كه از نيمه راست به موج استوانه‌اي شكل مي‌رسند روي نيمه راست دائره در سطح II قرار دارند. در حالي كه اشعه‌هايي كه از نيمه چپ موج مي‌آيند روي نيمه چپ دائره قرار مي‌گيرند. مكان سطوح دركانون جنوبي و sagittal بستگي به زاويه انحراف موج در محور نوري دارد. بنابراين سطوحي كه شامل كانون هستند توسط كانون جنوبي و sagittal شكل  مي‌گيرند و بر هم منطبق نيستند. واضح است كه اين سطوح فقط در نقطه F‌ روي محور نوري به هم مي‌رسند در اين نقطه متعامد نيستند (شكل 83). اين نوع انحراف انحناي سطح عكس (تصوير) نام دارد. اين كج‌راهي (انحراف) زماني از بين مي‌رود كه وضعيتpetzval  ارضا كننده باشد و ما در اين كتاب راجع به آن بحث نمي‌كنيم.

ميزان بزرگ‌نمايي سيستم معمولاً به زاويه انحراف اشعه در محور نوري بستگي دارد. در زواياي بزرگتر، اين مشهودتر است و تصوير تشابهش را با جسم از دست مي‌دهد. در نتيجه يك شبكه (توري) توسط خطوط راست شكل مي‌گيرد كه به داخل شبكه توري مانند با خطوط قوس دار انتقال مي‌يابد.

 

 

فایل ورد 15 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزارشناسه محصول: 1116586
موجود

دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزار

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزار

دانلود تحقیق اصول علم مواد در فولاد ابزار

برای ادامه حیات و زندگی هر چه بیشتر انسانها ابتدا باید به تولیدات فرآورده های زندگی از قبیل انواع مواد غذایی و پوشاک و لزوم درمانی و از همه مهمتر برای بر حذز بودن از خطرات جانی بایستی به ایجاد پناهگاه پرداخت. آنگاه می توان برای تولید سایر ملزومات جهت برتر کردن زندگی کمک کرد.

به همین منظور شرکت ها و کارخانه هایی برای تولید مایحتاج زندگی هر چه بیشتر افراد، بطور استاندارد ایجاد شده و و مواد تولید شده را در اختیار جامعه قرار خواهند داد. البته تولید کالاها می بایستی براساس و پایه مشخصی صورت گیرد و از طرفی چون رشد فکری افراد جامعه روز به روز رو به تکامل می باشد در این صورت سعی می شود که از مواهب زندگی بهتری برخوردار بوده و کوشش می کنند که از بهترین مواد و لوازم زندگی استفاده کنند و نیز انجمن ها و شرکت های اقتصادی بر مبنای تعداد افراد هر جامعه تولیدات خود را از نظر کمیت و کیفیت گسترش داده و این عمل نیز بستگی به دستگاههای صنعتی و ابزارآلات بکار برده شده خواهد داشت و برای بهتر کردن کیفیت مواد و کالا به دستگاههای تولیدی کاملتری نیاز خواهد بود. بطور کلی ماشین های ابزار در ساخت دستگاههای صنعتی که در تولید لوازم زندگی انسانها کمک شایانی می کنند، اهمیت بسزایی دارند.

معرفی:

یک ماشین ساده بریا برش میلگرد در کمترین زمان و با هزینه کم و با یک نیروی بسیار کمتر می توان برای برش میلگرد استفاده نمود که بیشتر در ساخت کارهای سری به کار رفته و بسیار با صرفه بودن و می توان سرعت در انجام کار را بالا برد و علاوه بر این دارای این خاصیت نیز می باشد که هیچی آسیبی به قطعه نمی رساند و باعث پیچش و تنش در طول قطعه نمی شود.

جنس قطعات:

لبه برنده قطعه:

فولاد ابزار:

انتخاب فولاد ابزار به کاربرد ابزار بستگی دارد. سختی پذیری، مقاومت سایشی و درجه حساسیت در مقابل انقباض و مقاومت در مقابل درجه حرارت بازپخت از جمله خواص مهم برای فولاد ابزار هستند. انقباض در اغلب فولادها می تواند در حین عملیات سخت کردن صورت گیرد. اما فولادهایی وجود دارد که این انقباض در آنها به اندازه ای جزئی است که ابعاد قطعه قبل از عملیات سخت کردن می تواند همان اندازه ابعاد نهایی در نظر گرفته شود. از چنین فولادهای بدون انقباض می توان برای تولید قطعات پرسی پیچیده استفاده کرد.

به منظور تولید فولادهای ابزار تمیز و عاری از ناخالصیهای غیر فلزی امروزه اغلب از کوره های قوس الکتریکی استفاده می شود. همچنین با تغییر شکل گرم خاص و عملیات سطحی ویژه اظ ظاهر گشتن عیوب داخلی و خارجی جلوگیری خواهد شد، به طوری که از این طریق در عملیات حرارتی ابزار پیچیده، خطر ایجاد ترک را بتوان به شدت کاهش داد.

عملیات حرارتی اغلب فولادهای ابزار، که در درجه حرارتهای معمولی انجام می گیرد، تفاوت عمده ای با عملیات حرارتی ذکر شده در فولادهای غیر آلیاژی و کم آلیاژی ندارد. اما با این وجود به دلیل امکان ظهر شدن تردی حرارتی در این فولادها، عملیات حرارتی باید با دقت فراوانی انجام گیرد. فولادهای ابزار سریع سرد شده باید در درجه حرارتهای نسبتا پایینی تحت عملیات بازپخت قرار گیرند، زیرا در غیر این صورت سختی به دست آمده کاهش قابل ملاحظه ای می یابد ولی در عوض سفتی (تافنس) به اندازه قابل توجهی افزایش خواهد یافت. فولادی که طبق استاندارد آلمان (DIN) مشخص شده در مقایسه با فولاد طبق استاندارد آمریکایی (AISI) تا حدودی در آنالیز شمییایی با یکدیگر تفاوت دارند.

 

 

فایل ورد 16 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اصول طراحي در معادنشناسه محصول: 1116594
موجود

دانلود تحقیق اصول طراحي در معادن

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اصول طراحي در معادن

دانلود تحقیق اصول طراحي در معادن

فهرست

چگونگي رسم مقاطع و محاسبة تناژ ماده معدني

 

فرمولهاي مربوطه به محاسبه به قرار زير است

 

فرمولهاي مربوط به محاسبه حجم براي ماده معدني

 

محاسبه تناژ ماده معدني

 

محاسبه تناژ باطنه

 

مقدار نبت باطله برداري

 

محاسبه نسبت باطله برداري اقتصادي

 

تعيين مخروط بهينه عيار حد مشخص كردن بيت معدن

 

دلا يل استفاده از روشهاي روباز

 

روش مسطحي

 

روش كنتوري

 

روش كداري

 

روش openpit

 

دلايل استفاده از اين روش

 

 تعيين جاده هاي معدني (دمپ ما )

 

دو نوع جاده در معدن كاربرد دارد

 

محاسبة ترابري معدن

 

محاسبة تعداد دامپتراك

 

محاسبة آتشباري

 

گل گذاري

 

خرج ته چال خرج ميان چال خرج ويژه

 

متراژ حفار سالانه در باطل و ماده معدني

 

كمپرسورهاي لازم

 

برآورد ميزان انرژي الكتريكي

 

آبكشي در معدن درباز

 

آبكشي به وسيلة تلمبه

 

آبكشي به وسيله تونل

 

آبكشي به وسيله سيفون

 

تلمبه هاي برقي

 

ارزشهاي بلوك

 

مقاطع 

 

هدف از اين درس آشنايي دانشجو با چگونگي جمع ‌آوري اطلاعات و چگونگي استفاده از داده ها براي طراحي يا معدن و آشنايي با مراحل طراحي جهت آمادگي و يادگيري بهتر مي باشد.

چگونگي رسم مقاطع و محاسبه تناژ ماده معدني :

ابتدا نقشه مورد نظر را با مقياس مناسب ( به 3/3 روي نقشه 100 متر روي زمين) روي كاغذ شطرنجي رسم مي نماييم سپسامتداد يعني جايي كه گ

سترش ماده معدني در آنجا بيشتر است مشخص مي كنيم سپس دو جهت عمود بر امتداد و به فواصل مشخص متقاطعي رسم مي كنيم .

سپس مساحت ماده معدني در هر يك از مقاطع با شمارش خانه كاغذ شطرنجي بدست آورده سپس با توجه به مقياس آن را به متر مربع تبديل مي كنيم سپس با توجه به فرمولهاي مربوط حجم ماده معدني را بدست آورده با ضريب حجم در وزن مخصوص ماده معدني تناژ آن را بدست مي آوريم .

و براي سطح باطله يك مستطيل در محدود ماده معدني مدنظر گرفته كه با بدست آوردن مساحت اين مستطيل و كم كردن آن از ماده معدني سطح باطله بدست مي آيد. سپس مطابقت ماده معدني جسم باطله و تناژ باطله رابدست مي آوريم .

 

 

فایل ورد 32 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اصل عدم قطعیت هایزنبرگشناسه محصول: 1116600
موجود

دانلود تحقیق اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

دانلود تحقیق اصل عدم قطعیت هایزنبرگ

در مکانیک کوانتومی بر اساس اصل عدم قطعیت نمی‌توان در مورد پدیده‌ها با قطعیت کامل اظهار نظر کرد و نتیجه اندازه گیریها و آزمایشهای مختلف بوسیله نظریه احتمال تعبیر می‌شود.

نگاه ‌اجمالی

در هر شاخه‌ای از علوم قواعد و قوانین خاصی وجود دارند که صحت و درستی این قوانین بدون اثبات پذیرفته می‌شود. اینگونه قواعد را اصل می‌نامند. بنابراین در هر علمی ‌تعدادی اصل علمی ‌وجود دارد که برای متخصصین آن علم بطور کامل آشنا هستند. به ‌عنوان مثال آلبرت انیشتین در بیان نظریه نسبیت خاص خود ، ثبات سرعت نور در تمام چارچوب‌های لخت را به عنوان یک اصل می‌پذیرد. بیشترین کاربرد اصول در اثبات روابط و خصوصیات دیگری است که بعدا بیان می‌شود. اصل عدم قطعیت یک نمونه ‌از هزاران اصلی است که در علم فیزیک وجود دارد.

پیدایش عدم قطعیت

 در اوایل قرن نوزدهم ، موفقیت نظریه‌های علمی ، "مارکی دو لاپلاس" را متقاعد ساخته بود که جهان بطور دربست از جبر علمی پیروی می‌کند. وی معتقد بود اگر وضعیت جهان در لحظه‌ای معین از زمان ، کاملا معلوم باشد، می‌توان وضعیت آن را در زمانهای بعدی نیز براحتی با قوانین علمی پیش بینی نمود. بطور مثال ، اگر وضعیت خورشید و سایر سیارات منظومه شمسی را در زمانی معین داشته باشیم، می‌توانیم وضعیت منظومه شمسی را در هر زمان دلخواه توسط قوانین گرانش نیوتون پیش بینی کنیم.

این مسئله ، در مکانیک کلاسیک کاملا بدیهی به نظر می‌رسد و می‌توان آن را براحتی اثبات نمود. اما لاپلاس از این هم فراتر رفت و گفت این مسئله برای تمامی پدیده‌ها از جمله رفتار بشر صادق است و قوانین مشابهی وجود دارد که تمام پدیده‌های جهان را پیش بینی می‌کند. با اینکه این مطلب با مخالفت بسیاری از افراد که می‌پنداشتند این دیدگاه به آزادی خداوند در دخالت در امور جهان خدشه وارد می‌کند روبرو شد، اما تا اوایل قرن حاضر ، این فرض ، تنها فرض مورد قبول اهل علم باقی ماند.

بعد از اینکه دوبروی نظریه خود مبنی بر انتساب موج به ذرات مادی را بیان کرد، این امواج تا اندازه‌ای نامفهوم بودند. همچنین در این زمان سوال دیگری مطرح بود، مبنی بر اینکه قوانین مکانیک کوانتومی ‌چه تاثیری بر مفاهیم مکانیک کلاسیک دارند. هایزنبرگ اشکال را از سرچشمه آن مورد نظر قرار داد، یعنی دستورها و روشهای معمولی مشاهده را در مورد پدیده‌هایی با مقیاس اتمی‌ بکار برد. در تجربیات روزانه ، می‌توانیم هر پدیده‌ای را مشاهده کنیم و خواص آن را اندازه بگیریم، بدون آنکه پدیده مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهیم. در دنیای اتم هرگز نمی‌توانیم اختلال و آشفتگی را که حاصل از دخالت دادن وسایل اندازه گیری است، مورد بررسی قرار دهیم. انرژی‌ها در این مقیاس به اندازه‌ای کوچک هستند که حتی در اندازه گیری که با حداکثر آرامش انجام گرفته ، ممکن است آشفتگیهای اساسی در پدیده مورد آزمایش پدید آورد و نمی‌توان مطمئن بود که نتایج اندازه گیری واقعا آنچه را در نبودن وسایل اندازه گیری روی می‌داد، توصیف می‌کند. ناظر و وسیله ‌اندازه گیری یک قسمت از پدیده را مورد بررسی هستند.

 

 

فایل ورد 17 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اصطکاکشناسه محصول: 1116604
موجود

دانلود تحقیق اصطکاک

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اصطکاک

دانلود تحقیق اصطکاک

اصطحکاک نیرویی است که هنگامی که سطح جسمی بر سطح دیگر تماس پیدا کرد در مقابل حرکت مقاومت و ایستادگی می کند. در یک وسیله نقلیه ، اصطحکاک مزیت های مکانیکی را کاهش می دهد ، یا نسبت تولید انرژی به مصرف انرژی یک اتومبیل به طور مثال ،  از انرژی خود را در کاهش اصطحکاک مصرف می کند.  هنوز اصطحکاک در تایرها است که به اتومبیل اجازه می‌دهد که در جاده بماند و اصطحکاک در کلاج امکان رانندگی کردن را در هر شرایطی بوجود می آورد در مسابقات اتومبیل رانی ساختار مولکولی ، اصطحکاک یکی از مهمترین پدیده ها در جهان فیزیکی است.

« چگونه اتومبیل به کار می افتد؟»

تعریفی از اصطحکاک بعنوان نیرویی که هنگامی سطحی از جسمی بر سطح جسم دیگر مماس می‌شود در مقابل حرکت مقاومت می کند دقیقاً نمی دانند که آن چیست؟ ترجیحاً، اظهاراتی که نشان دهنده اصطحکاک در اصطلاح چگونگی عکس العمل اجسام را شرح می دهند یک متن بی‌مایه و بدون مغز، مفهومی از الکتریسیته بیان می شود ، مانند: نیرویی که ابزارات الکتریکی را به حرکت درمی آورد. علت اینکه چرا اصطحکاک نمی تواند بیشتر به طور قاطع شناخته شود ، خیلی ساده است چون فیزیکدانان کاملاً اطلاع ندارند که آن چیست؟ ترجیحاً و اظهاراتی نشان دهنده اصطحکاک در شرایطی از چگونگی عکس العمل اجسام را نشان می دهد. یک متن بي‌مايه از یک تعریف الکترسیته بیان شد و مانند: « نیرویی که ابزارات الکتریکی را به حرکت در می آورد » علت اینکه چرا اصطحکاک نمی تواند بیشتر به طور قاطع شناخته شود ساده است: فیزیکدانان کاملاً اطلاع ندارند که آن چیست؟

قانون حرکتی از اسحاق نیوتن ( 1727 ـ 1642 ) به عنوان محصولی از افزایش شتاب جرمی تعیین شد حقیقت این است که نیرویی بسیار اساسی است که آن با تغییرات درست مقابله می کند. بجز در عناصری که آن را تشکیل می دهد و با نیرو مقایسه می شود. اصطحکاک نسبتاً به آسانی شناخته می شود.

در حقیقت اصطحکاک قسمتی از کل نیرو عمل می کند که بیشتر در مقابل حرکت و جنبش که در موقعیتهای زیادی رخ می دهد مخالفت می کند. بنابراین ، جاذبه نیز اینگونه عمل می کند ، جاذبه برخلاف نیروی خودش ، خیلی آسانتر توضیح داده می شود. جاذبه نقش مهمی در اصطحکاک دارد ، که آن اثری منفی دارد و نیازمند بررسی است. اولین قانون نیوتن اينرسي را بیان می کند و گرانیتی  اجسام در جهان فیزیکی که گاهگاهی به جای اصطحکاک اشتباه گرفته می شود. هنگامی که یک جسم در حال حرکت یا در حالت سکون است از حالتهای قانون اول است و جسم در آن حالت در کمترین سرعت ثابت که آن برای یک جسم ساکن صفر است باقی خواهد ماند یا تا یک نیروی خارجی روی آن عمل می کند این گرایش به باقی ماندن در یک حالت معین از حرکت اینرسی است. اینرسی یک نیرو نیست ابر برخلاف آنچه گفته شد و یک مقدار خیلی کمی از نیرو ممکن است حرکت یک جسم را شتاب دهد بنابراین غلبه بر اینرسی اش می کند. بنابراین اینرسی یک بخش از نیرو است و هنگامیکه جرم یک مقیاس از اینرسی است. در صورتی نیروی جاذبه ، جرم ضرب می شود توسط شتاب به دلیل جاذبه در جرم افزوده می شود. آن برابر است با 32 فوت 2ثانیه . مردم هر روز از زندگی با اصطحکاک است ، در سه قانون حاکم در اصطحکاک میان یک جسم ساکن و سطحی که با آن در تماس است قرار می گیرد ، بر طبق اولین قانون و اصطحکاک متناسب با وزن جسم است دومین قانون بیان می کند که اصطحکاک بوسیله سطح ناحیه ای از جسم ، تخمین زده نمی شود تنها در آن قسمتی که مماس می شود بر سطح جسمی که در حال سکون است. در حقیقت ناحیه تماس میان جسم و سطح یک متغیر وابسته و یک نقشی از وزن است.

 

 

فایل ورد 20 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق اسطرلاب کرویشناسه محصول: 1116614
موجود

دانلود تحقیق اسطرلاب کروی

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق اسطرلاب کروی

دانلود تحقیق اسطرلاب کروی

مقدمه

استرلاب نام دستگاهی است که اخترشناسان قدیم ، جهت شناسایی و اندازه‌گیری وسعت و محل ستارگان و حل مسائل علمی و نظری نجوم بکار می‌بردند. این وسیله که قدیمی‌ترین ابزار علمی جهان است، توسط ایرانیان به جهان دانش عرضه شده است و انواعی دارد که با نامهای : کالتام ، توماری ، هلالی ، چلیپایی ، ذورقی ، قوسی ، جامعه جنوبی ، رصدی ، شمالی ، کروی ، مسطح ، خطی و ثلثی مشخص می‌گردد. پیش از اسلام ، تنها از پنج گونه استرلاب یک سوم ، یک ششم ، کروی ، جنوبی و شمالی استفاده می‌شد. پس از رواج اسلام دانشمندان ایرانی بیشتر از انواع مسطح و خطی و کروی استفاده می‌کردند.نام آن را مشتق از کلمه یونانی استرلابوس نوشته‌اند و برخی در معنی آن به غلط «ترازوی ستارگان» را ذکر کرده‌اند. حمزه اصفهانی واژه «اسطرلاب» را معرب ترکیب فارسی «ستاره‌یاب» می‌داند.

اسطرلاب ها

اُسْطُرْلاب‌، نام‌چندنوع‌ابزار اندازه‌گيري‌ نجومى‌كه‌براي‌سنجش‌ ارتفاع‌، سمت‌، بعد و ميل‌ خورشيد و ستارگان‌، تعيين‌ وقت‌ در ساعات‌ روز و شب‌، قبله‌ و زمان‌ طلوع‌ و غروب‌ آفتاب‌ و مقاصد ديگر - كه‌ از بسياري‌ نتوان‌ شمرد - به‌ كار مى‌رفته‌ است‌[1]. اين‌ دستگاه‌ كه‌ گاه‌ آن‌ را كهن‌ترين‌ ابزار علمى‌ جهان‌ مى‌خوانند، احتمالاً در سدة 3 ق‌م‌ در يونان‌ ساخته‌ شده‌ است‌. در حقيقت‌، در دوران‌ شكوفايى‌ دانش‌ ستاره‌شناسى‌ يونانيان‌، دو دستگاه‌ اندازه‌گيري‌ متفاوت‌، يكى‌ به‌ نام‌ اسطرلاب‌ حلقوي‌3، و ديگري‌ به‌ نام‌ اسطرلاب‌ مسطح‌4 مورد استفاده‌ بوده‌ است‌. آنچه‌ بطلميوس‌5 در مجسطى‌ (ص‌ با عنوان‌ اسطرلاب‌ از آن‌ سخن‌ مى‌گويد، همان‌ نوع‌ حلقوي‌ اسطرلاب‌ است‌ كه‌ بعدها در جهان‌ اسلام‌ ذات‌الحلق‌ ناميده‌ شد و برخى‌ نيز آن‌ را اسطرلاب‌ ذات‌ الحلق‌ ناميدند .گفته‌ مى‌شود ابرخس‌ (د پس‌ از 127ق‌ م‌) دگرگونيهايى‌ در اين‌ ابزار به‌ وجود آورده‌ بوده‌، و احتمالاً بطلميوس‌ (سدة 2م‌) نيز به‌ ابتكار خويش‌ اجزائى‌ بدان‌ افزوده‌ بوده‌، و آن‌ را براي‌ اندازه‌گيري‌ تفاوت‌ طول‌ نجومى‌ ماه‌ و خورشيد و نيز تعيين‌ موضع‌ هر ستاره‌ نسبت‌ به‌ دائرة البروج‌، يعنى‌ طول‌ و عرض‌ نجومى‌ آن‌، مورد استفاده‌ قرار مى‌داده‌ است‌  سونِسيوس‌ِ سورنى‌2 (د ح‌ 415م‌) نيز از جهان‌نمايى‌ سخن‌ مى‌گويد كه‌ گويا خود وي‌ پايه‌هاي‌ نظري‌ آن‌ را تكميل‌ كرده‌ است‌. وي‌ مى‌افزايد كه‌ آن‌ پايه‌هاي‌ نظري‌ را از يك‌ رسالة ابرخس‌ كه‌ بطلميوس‌ نسبت‌ به‌ آن‌ بى‌توجهى‌ نشان‌ داده‌، برگرفته‌ است‌  ؛ دربارة سرچشمة بابلى‌ اسطرلاب‌ نيز سخنانى‌ گفته‌ شده‌، و در اين‌ زمينه‌ شواهدي‌ از قبيل‌ الواح‌ سفالين‌ مشابه‌ اسطرلاب‌ مسطح‌ - كه‌ در ويرانه‌هاي‌ بابل‌ به‌ دست‌ آمده‌، و شامل‌ خطوط و دواير و نقش‌ چند ستاره‌ است‌ - و نيز قراينى‌ مانند آگاهيهاي‌ پراكنده‌ پيرامون‌ گسترة پژوهشهاي‌ نجومى‌ دانشمندان‌ بابلى‌ ارائه‌ شده‌ است‌. اين‌ نيز روشن‌ است‌ كه‌ يونانيان‌ در زمينة ستاره‌شناسى‌، از بابليان‌ درسهاي‌ بسيار آموخته‌اند؛ اما به‌ اعتقاد پژوهشگران‌ تاريخ‌ نجوم‌، اين‌ شواهد و قراين‌ براي‌ اثبات‌ اختراع‌ اسطرلاب‌ در بابل‌ و آشور، و انتقال‌ بعدي‌ آن‌ به‌ يونان‌ كفايت‌ نمى‌كند . همچنين‌ سخنانى‌ كه‌ دربارة دستگاهى‌ به‌ نام‌ عنكبوت‌3، ساختة اويدوكسوس‌ (سدة 4ق‌م‌) يا آپولونيوس‌ (سدة 3ق‌م‌) به‌ عنوان‌ يكى‌ از مراحل‌ ابتدايى‌تر اسطرلاب‌ گفته‌ شده‌، از واقعيت‌ بسيار دور است‌ و آن‌ دستگاه‌ در حقيقت‌نوعى‌ساعت‌آفتابى‌ ؛ آنچه‌ در منابع‌ اسلامى‌ دربارة ساختن‌ اسطرلاب‌ و كاربرد آن‌ در دوران‌ باستان‌ آمده‌، با افسانه‌ آميخته‌ است‌. در شماري‌ از اين‌ مآخذ، اختراع‌ اين‌ ابزار را گاه‌ به‌ فرزند هرمس‌ حكيم‌ و گاه‌ به‌ فرزند ادريس‌ پيغمبر - كه‌ گويا لاب‌ نام‌ داشته‌ است‌ - نسبت‌ مى‌دهند و با بيان‌ يك‌ وجه‌ اشتقاق‌ عاميانه‌، واژة اسطرلاب‌ را برگرفته‌ از نام‌ او مى‌شمارند.  گفتنى‌ است‌ كه‌ خوارزمى‌ اينگونه‌ توجيهات‌ را سخيف‌ شمرده‌ است‌ .دربارة معنى‌ واژة اسطرلاب‌، گذشته‌ از روايات‌ افسانه‌وار، در منابع‌ اسلامى‌ به‌ چند روايت‌ كه‌ به‌ مفهوم‌ اصل‌ يونانى‌ واژه‌ بسيار نزديك‌ است‌، برمى‌خوريم‌: حمزة اصفهانى‌ تركيب‌ ستاره‌ياب‌ را نقل‌ كرده‌، و اسطرلاب‌ را معرب‌ آن‌ شمرده‌ است‌


 

 

 

 

فایل ورد 29 ص


گرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق آشنايي با انرژي هسته‌اي و استفادههاي صلح جويانه از آن در صنعت و اقتصادشناسه محصول: 1116620
موجود

دانلود تحقیق آشنايي با انرژي هسته‌اي و استفادههاي صلح جويانه از آن در صنعت و اقتصاد

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق آشنايي با انرژي هسته‌اي و استفادههاي صلح جويانه از آن در صنعت و اقتصاد

دانلود تحقیق آشنايي با انرژي هسته‌اي و استفادههاي صلح جويانه از آن در صنعت و اقتصاد

مقدمه

انرژي هسته اي از عمده ترين مباحث علوم و تکنولوژي هسته اي است و هم اکنون نقش عمده اي را در تأمين انرژي کشورهاي مختلف خصوصا کشورهاي پيشرفته دارد. اهميت انرژي و منابع مختلف تهيه آن، در حال حاضر جزء رويکردهاي اصلي دولت­ها قرار دارد. به عبارت بهتر، بررسي، اصلاح و استفاده بهينه از منابع موجود انرژي، از مسائل مهم هر کشور در جهت توسعه اقتصادي و اجتماعي است. امروزه بحران­هاي سياسي و اقتصادي و مسائلي نظير محدوديت ذخاير فسيلي، نگراني­هاي زيست محيطي، ازدياد جمعيت، همگي مباحث جهان شمولي هستند که با گستردگي تمام فکر انديشمندان را در يافتن راه کارهاي مناسب براي حل معظلات انرژي در جهان به خود مشغول داشته اند.

در حال حاضر اغلب کشورهاي جهان به نقش و اهميت منابع مختلف انرژي در تأمين نيازهاي حال و آينده پي برده و سرمايه گذاري ها و تحقيقات وسيعي را در جهت سياست گذاري، استراتژي و برنامه هاي زيربنايي و اصولي انجام مي دهند. در ميان حامل­هاي مختلف انرژي، انرژي هسته اي جايگاه ويژه اي دارد. هم اکنون بيش از 430 نيروگاه هسته اي در جهان فعال مي باشند و انرژي برخي کشورها مانند فرانسه عمدتا از برق هسته­اي تأمين مي شود.

جمهوري اسلامي ايران بيش از سه دهه است که تحقيقات متنوعي را در زمينه هاي مختلف علوم و تکنولوژي هسته اي انجام داده و براساس استراتژي خود، مصمم به ايجاد نيروگاه­هاي هسته اي به ظرفيت کل 6000 مگاوات تا سال 1400 هجري شمسي مي باشد. در اين زمينه، جمهوري اسلامي ايران در نشست گذشته آژانس بين المللي انرژي اتمي، تمايل خود را نسبت به همکاري تمامي کشورهاي جهان جهت ايجاد اين نيروگاه­ها و تهيه سوخت مربوطه رسما" اعلام نموده است.

 

 

2- سوخت هسته اي

استفاده از سوخت هسته­اي براي توليد انرژي، با به کارگيري اولين راکتورهاي قدرت در دهه 60 ميلادي شروع شد و توليد و مصرف آن به طور پيوسته رو به افزايش بوده است.

پايه صنعت انرژي هسته­اي مبتني بر استفاده از انرژي دروني اورانيوم مي­باشد. بر حسب نوع راکتور نيروگاه اتمي، قسمت اصلي اين انرژي و يا بخش کوچکي از آن مورد استفاده قرار مي­گيرد.

يکي از تفاوت هاي اساسي سوخت هسته­اي با سوخت فسيلي، پديده شکافت هسته­اي در سوخت است. با توليد انرژي به وسيله شکافت، ساختار سوخت به صورت آرام ولي پيوسته تغيير کرده و پاره هاي شکافت راديو اکتيو را به وجود مي­آورد. از اين حهت رعايت مسايل ايمني و پيش بيني جداره هاي بازدارنده متوالي در راکتور براي جلوگيري از پخش مواد راديواکتيو ضروري است.

يکي ديگر از ويژگي هاي سوخت هسته­اي، امکان استفاده از آن در يک مدار بسته يا چرخه سوخت است. با بازفرايابي سوخت مصرف شده که در حال حاضر در کشورهاي صنعتي انجام مي­گردد، اورانيوم مصرف نشده و پلوتونيوم توليد شده در راکتور براي مصرف دوباره، برگشت داده مي­شود.

در راکتورهاي هسته­اي از شکافت هسته­اي براي توليد انرژي گرمايي استفاده مي­شود. اين انرژي حرارتي به وسيله توربين به انرژي مکانيکي و توسط ژنراتور به انرژي الکتريکي تبديل مي­شود. بنابراين، راکتورهاي هسته­اي همان نقشي را در نيروگاه هسته­اي ايفاد مي­کنند که ديگهاي بخار در نيروگاه­ هاي حرارتي با سوخت فسيلي به عهده دارند. تفاوت نيروگاه­هاي هسته­اي با حرارتي در نوع سوخت مصرفي آنهاست که در اولي از سوفت هسته­اي و در دومي از مواد نفتي، گاز يا زغال سنگ استفاده مي­شود.

 

 

فایل ورد 22 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

دانلود تحقیق بررسي كانيهاي در بردارندة‌ عناصر نادر خاكي شامل مونازيت ، باستنازيت و زينوتايم و كاربرد آن در ايرانشناسه محصول: 1116625
موجود

دانلود تحقیق بررسي كانيهاي در بردارندة‌ عناصر نادر خاكي شامل مونازيت ، باستنازيت و زينوتايم و كاربرد آن در ايران

برای مشاهده ضمانت خرید روی آن کلیک نمایید

قیمت : 6500تومان

برچسب ها :

دانلود تحقیق بررسي كانيهاي در بردارندة‌ عناصر نادر خاكي شامل مونازيت ، باستنازيت و زينوتايم و كاربرد آن در ايران

دانلود تحقیق بررسي كانيهاي در بردارندة‌ عناصر نادر خاكي شامل مونازيت ، باستنازيت و زينوتايم و كاربرد آن در ايران

مقدمه

عناصر گروه خاك هاي نادر (Rear Earth) كه لاتين آن (Terra Rarae) است و به طور اختصاري R.E  يا Tr ناميده مي شوند، به دليل عنصر لانتانتيم
(La ) به عنوان سر گروه به لانتانيدها ( Lanthanides) نيز معروفند و در رديف ششم جدول تناوبي عناصر واقع شده اند . اعداد اتمي 57 تا 71 دارند و عبارتند از:

 

كه در آرايش الكتروني آن ها يك الكترون در اوربيتال 5d موجود است و اوربيتال 4f از عنصر سريم (Ce) به بعد به ترتيب كامل و اشغال مي شود.

          عناصر اين گروه ، با وجود اهميت فراوان و استفاده بي شمار صنعتي ، به دليل گراني در بازار و فراواني ناچيز، كم تر مورد توجه قرار گرفته اند. از بين اين عناصر، تنها عناصر پروميتم (Prometium pm) به صورت مصنوعي ساخته شده است . عنصر ايتريوم Y ( Yttrium) با عدد اتمي 39 عنصر ديگري است كه معمولا با عناصر خاك هاي نادر ذكر مي شود ، هر چند كه در جدول تناوبي عناصر جاي مشخصي در بين اين سري از عناصر ندارد، ولي به دليل شباهت هاي زيادي در خواص شيميايي و ژنو شيميايي، همواره همراه با اين گروه نامبرده مي شود.

          گروه خاك هاي نادر به دو گروه تقسيم مي شوند: زير گروه سريم ، شامل عناصر(sm،Eu  ،Gd، La، Ce، Pr، Nd،) كه به صورت Trce نشان داده مي شوند:و زير گروه ايتريوم ، كه شامل عناصر (Tu، Er، Ho، Dy، Tb، Lu، Yb و به TRy  مشخص مي گردند ، با اينكه معمولا خود عنصر ايترتيوم Y شامل اين زير  گروه نمي شود. در تقسيمات ژئو شيميايي اين گروه را به سه زير گروه تقسيم كرده اند( 1974،1969،D.Mineyer)

-زير گروه لانتانيوم ، شامل عناصر La، Ce، Nd كه اختصار آن ( La، Nd) 4 است.

 • زير گروه ايتريوم شامل عناصر Ho، Dy، Tb، Gd، Eu‌، Sm كه اختصاري آن ( sm- Ho) 4 است.
 • زير گروه اسكانديوم شامل عناصر Er، Tm، Yb، La كه اختصاري آن ( Er-Lu) 4 است.

يكي ديگر از عناصري كه به عنوان كاني همراه در اكثر كاني هاي اين گروه موجود است و به عنوان محصول فرعي از تصفيه سنگ معدن كمپلكس خاك هاي نادر به دست مي آيد، عنصر توريم Th( Thorium) با عدد اتمي 90 است. اين عنصر جزو عناصر آكتنيد است ، و از اين نظر اهميت دارد. همراهيش با اين گروه از عناصر دراني هاي مختلف از جمله مونازيت بفرمول كلي 4o( p، Si) (ce، La، Th) كه در صورت همراه داشتن اورانيوم

(u) براي تعيين سن مطلق سنگ ها از طريق تجزيه ايزوتوپي نيز به كار مي رود موجب شده كه همراه با اين گروه از عناصر و با يك متد آناليزه اندازه گيري شود. به طور كلي ، معروف ترين نهشته هاي اين گروه از عناصر تا كنون بدين صورت بدست آمده اند:

 • magmatic
 • Feldspathic Metasomatites
 • Skarn
 • Carbonatites
 • Hydrothermal Plutonogenic
 • Placers
 • Sedimentary deposits

در ايران گروه ، عناصر خاكي نادر براي نخستين بار با روش ( سپكتروگرافي مورد بررسي قرار گرفت و اكثر عناصر گروه نيز در اين بررسي اندازه گيري گزارش آن نيز تهيه شد( صالح آبادي – آذريان ، 1361) ولي به دليل فراواني بسيار كم اين سه عنصر اخير، خطوط طيفي آن ها غير قابل بررسي و بود. البته تداخل و مزاحمت هاي خطوط منتشره از ديگر عناصر اين گروه نيز مانع از مطالعه بررسي خطوط طيفي عناصر مورد بحث كنوني ما مي شد. از طرف ديگر تركيب اصلي ( Matrix يا Base) قبلي نيز، كه سيليكات بود، زمينه خوبي در مرحله تحريك در منبع اصلي انرژي جهت دست يابي به خطوط اين عناصر نداشت، و اين مسئله اخير باعث شد تا برسي و مطالعه كنوني با تغيير تركيب اصلي از سيليكات به فسفات و كربنات ، و تغييرات كلي ديگري در شرايط كار در مراحل مختلف انجام گيرد و با مطالعات زياد و مقايسه حالات و خطوط مختلف طبيعي به نتايج خوبي برسيم و سرانجام منحني استاندارد اين عناصر بسيار خوب و قابل قبولي رسم شود و مورد استفاده قرار گيرد. در ضمن عناصر نادر خاكي را با علامت اختصاري ( REE) نشان مي دهند .

 

 

 

فایل ورد 89 صگرافیک با طعم کیوی
دانلود جدیدترین فایل های لایه باز در پی اس دی نگار
ایران کادو
نگار سل .

درباره ما

ایران کادو مرجع تخصصی فروش اینترنتی کالا در ایران است. گروه‏‏‌های مختلف کالا مانند کالای دیجیتال، لوازم خانگی، لوازم شخصی،سرمایشی و گرمایشی با تنوعی بی‌نظیر در ایران کادو عرضه می‏‏‏‌شوند. ایران کادو با در اختیار داشتن سهم عمده‏‌ای از بازار عرضه اینترنتی کالا در ایران با تنوعی بسیار بالا از برندهای مختلف، در همراهی مشتریان در فرآیند خرید و حفظ جایگاه بی‏‏‏‌طرفانه در میان آنها، نهایت تلاش خود را می‌‏‏کند. کاربران و مشتریان ایران کادو می‏‏‌توانند با حق انتخابی بسیار بالا و با دریافت اطلاعاتی کامل برای انتخاب درست کالای مورد نظر خود، وب سایت ایران کادو را بررسی کنند و با حداکثر اطمینان کالای خود را انتخاب و خرید کنند. همواره بهترین انتخاب و بهترین خدمات، شایسته مشتری پی اس دی فایل است

تماس با ما

xperess@gmail.com

پاسخگویی 24 ساعته در تمام ساعات روز

شبکه های اجتماعی

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

logo-samandehi